Oficiální cena iPhonu padá k osmi tisícům

Vláďa Janeček je naším specialistou na všechno s jablkem ve znaku a pro iPhone to platí obzvláště. Byl jedním z prvních Čechů, kdo se s ním alespoň krátce seznámil osobně. Hned potom jsem se jej ptal na první dojmy a odpověď mě překvapila: „Chci ho bez telefonního modulu, prostě jako iPod“.

Měsíc se sešel s měsícem a Apple jeho slova zhmotnil, když přivedl na svět iPod Touch. Ano, to na níže přiloženém obrázku skutečně není iPhone, ale jeden z nových iPodů. Je o fous menší, odhodil telekomunikační modul, čímž se elegantně zbavil výtek, „že nemá 3G“. Naopak si nechal všechno, co se nám na něm tak líbí: charakteristické ikonky, dotyková gesta, otáčení displeje podle polohy přístroje i skvělý webový prohlížeč Safari (data tečou přes Wi-Fi). Skvělé. Tato novinka však není pouze ořezaným iPhonem, ale přináší i vlastní inovace. Ty se v iPhonu objeví až s očekávanou novou verzí firmwaru. Zajímá vás Touch a další iPody? Přečtěte si o nich na naší partnerské AVmanii.

iPodTouch.jpg
Vypadá jako iPhone, ale není to iPhone: iPod Touch je osm milimetrů tenký
obaja.jpg
Podobnost nikoliv náhodná

My jsme však stále na MobilManii, a proto nás i nadále bude zajímat hlavně iPhone… Před dnešní tiskovou konferencí se hojně spekulovalo, to ale v souvislosti s nakousnutým jablkem není nic neobvyklého. Spekulacím však dodal vážnost článek ve váženém deníku The Washington Post. Je starý čtyři dny a píše se v něm, že Apple představí iPhone Nano. Dnes už víme, že je to všechno jinak a nedočkali jsme se ani vzývaného iPhonu 3G, ale novinky se nakonec o první jablečný telefon alespoň otřely.

Už po prvních dnech prodeje bylo jasné, že je drtivou většinou zájem pouze o verzi s 8GB pamětí. Do budoucna tedy bude „poloviční“ verze vyřazena z nabídky. Zajímavější zprávou jistě je že se pohnula cena iPhonu. Apple zřejmě cítí, že již nasytil vrstvy největších fanoušků a nyní jej chce dopřát širším masám. Cena klesá o třetinu: z původních 599 na 399 dolarů (stále zde však mluvíme o svazku s americkým operátorem AT&T).

Na závěr příjemná drobnost: iPhone je (přesněji řečeno od příštího týdne bude) možné osvěžit novými vyzváněcími tóny. O tuto funkci je totiž nově obohacena aplikace iTunes. Půlminutové vyzvánění přijde na 99 centů (20 Kč).

Diskuze (18) Další článek: Vodafone u nás a v Anglii

Témata článku: Apple iPhone 4GB, Vláďa, Nový ipod, Oficiální cena, Tisíc, Cena, The Washington Post, Příjemná drobnost, Tis, Pad