Samsung Blue Earth: vejčité překvapení hnané sluneční energií

Musím říct, že když na mě z e-mailu vykouknulo modré vajíčko s nápisem Samsung, zůstal jsem jen nevěřícně koukat. Jednak proto, že o nových přístrojích této značky víme obyčejně dlouho dopředu, ale hlavně proto, že je prostě nádherný…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Samsung Blue Earth v celé své nebesky modré kráse

A překvapení pokračují. Celý projekt vzniknul v rámci ekologické aktivity Samsungu „The Blue Earth Dream“ (více na konci článku) a jde o první mobilní telefon napájený sluneční energií. Solární panel je umístěný na zadní straně telefonu a podle tiskové zprávy je schopen dodat „dostatek energie pro všechny hovory“. Další podrobnosti Samsung bohužel nesdělil, na telefon se ale určitě zajdeme podívat už začátkem příštího týdne v Barceloně na MWC (od pondělí 16. února).

Klepněte pro větší obrázek 
Energii má dodat na zádech umístěný solární panel

A óda na ekologii pokračuje: Blue Earth je vyroben z recyklovaného plastu s označením PCM, který je extrahován z plastových lahví a pomáhá snižovat spotřebu pohonných hmot a emise uhlíku při výrobě. Mobil ani nabíječka neobsahují škodlivé látky jako berylium, ftaláty a bromované retardátory hoření.

Telefon je vybaven unikátním uživatelským rozhraním, které se také má podílet na ochraně životního prostředí. Jas displeje, délka podsvícení a Bluetooth lze snadno nastavit do energeticky úsporného módu – stačí pouze jedno kliknutí. Obal Blue Earth je navržen tak, aby byl malý a lehký, z recyklovaného papíru. Nabíječka telefonu spotřebovává v pohotovostním režimu pouhých 0,03 W. Krokoměr vám umožní sledovat počet kroků a spočítat emise CO2, které byste do ovzduší vypustili, kdybyste stejnou cestu urazili autem. Pro snazší představu jsou tyto hodnoty převáděny na počet stromů, které byly díky tomu zachráněny.

Tak jak je to s tou ekologií?

K té poslední funkci mám poznámku: nepřehání to už Samsung trochu s tou ekologií? Všechno zde vyřčené zní sice hezky, ale jak je to s baterií mobilu? Dokázal ji snad Samsung vyrobit bez těžkých kovů? A co doprava výrobků z asijských továren do Evropy? Pokud je nehodlají vozit na plachetnici, i to je prohřeškem proti životnímu prostředí. Na jednom místě tiskové zprávy je napsané, že solární panel obstará energii pro všechny hovory, ale o kousek dále je řeč o nabíječce. Proč má mobil, jemuž všechnu energii dodá slunce, i nabíječku? Ale neberme Samsungu optimismus, někde se začít musí...

Klepněte pro větší obrázek 

Technickou výbavou, nebo dokonce dostupností a cenou telefonu se tisková zpráva vůbec nezabývá. Až v Barceloně se tedy dozvíme, jestli to není jen další prototyp určený pouze pro vylepšení eko-image výrobce.

image001____mensi.png
The Blue Earth Dream vyjadřuje naději a stanovuje cíle pro udržitelný rozvoj a život. Díky stále rostoucímu ekologickému povědomí vyvíjí Samsung jako efektivní reakci na změny klimatu způsoby redukce CO2 a úspory energie ve všech etapách životního cyklu výrobků. Byly stanoveny termíny pro odstranění nebezpečných materiálů a obaly budou vyráběny z recyklovaných materiálů. Samsung bude povzbuzovat své zákazníky, aby recyklovali staré mobilní telefony prostřednictvím sběrných center na celém světě.

 


 

Diskuze (28) Další článek: Twist sada za pětistovku. Pospěšte, zásoby jsou omezené

Témata článku: Samsung, Emise uhlíku, Blue, Ear, Těžký kov, Překvapení, Udržitelný rozvoj, Pře, Sam, BLU, Samsun, Unikátní uživatel