8 tipů na otevírání garáže mobilem

Jak otevřít garáž mobilem? Dnes vám doživotně ušetříme dvě vystoupení z auta denně. Nerváci se mohou telefonem přesvědčit, že garáž zase zavřeli.

Proč mobil využívat jen na volání a SMS? Telefon nám může usnadnit život i jinak, můžete jej třeba naučit ovládat garážová vrata, a to na jakoukoliv vzdálenost. Zapomnětlivci navíc jistě ocení možnost si pomocí SMS zprávy ověřit, zda vrata za sebou dobře zavřeli či nikoliv.

Jak ovládání garážových vrat mobilem funguje?

Otevírání a zavírání garážových vrat pomocí mobilního telefonu funguje na základě GSM Klíče. Do ovládacího zařízení, které obsahuje SIM kartu, je možné zadávat telefonní čísla prostřednictvím běžných SMS zpráv nebo z počítače. Pouze majitelé takto zadaných telefonních čísel jsou pak oprávněni garážová vrata ovládat. Stejným postupem lze oprávnění také kdykoliv zrušit. SMS zprávy pro přidávání nebo odebírání telefonních čísel mohou být odesílány pouze z jednoho telefonu, který je v GSM Klíči uložen jako „Master“. Právě toto opatření spolehlivě brání zneužití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
GSM Klíč je možné nasadit na vrata nejrůznějších podob a systémů otevírání (obr.: trido-vrata.cz

Pro otevření nebo uzavření garážových vrat pak stačí pouze prozvonit číslo GSM Klíče, počkat alespoň na jedno vyzvánění a hovor zavěsit. Ideální je využít jednotlačítkové rychlé volby vytáčení vašeho telefonu. Stačí tak jediné stisknutí a garážová vrata se před vámi otevřou. Instalace zmíněného ovládání vrat je tedy velice jednoduchá a překvapivě rychlá. Ke garáži se navíc nemusíte ani přiblížit.

Na která vrata je možné instalovat?

Nespornou výhodou GSM Klíče je široké využití - můžete ho instalovat na všechny typy garážových vrat s pohonem. Bez omezení tak můžete mobilem ovládat garážová vrata výsuvná, výklopná, rolovací nebo posuvná do boku. Zvlášť výhodné je nainstalování GSM klíče na vjezdovou bránu, váš příjezd domů tak bude maximálně komfortní. Zvolíte-li správné načasování, přijedete již k otevřené bráně, nemusíte se tedy ničím zdržovat a při čekání na otevření vrat neblokujete vozovku ostatním automobilům.

Ovládání mobilním telefonem lze využít například i k ovládání zabezpečovacího systému, topení, osvětlení a podobně. Nezapomeňte však, že při výběru zařízení, které plánujete ovládat GSM klíčem, je hlavním kritériem kvalita. Proto věnujte zvýšenou pozornost tomu, zda je dané zařízení bezpečné. Na trhu jsou totiž k dostání nekvalitní vrata a brány, které sice mohou zaujmout nízkou cenou, ale nesplňují platné bezpečnostní normy. Uvědomte si, že škody, které při ovládání na dálku způsobí nekvalitní zařízení, mohou několikanásobně převýšit prvotní úsporu. Na bezpečnosti se rozhodně šetřit nevyplácí.

Na jakou vzdálenost?

Dalším přínosem ovládání garážových vrat pomocí mobilního telefonu je neomezený dosah. GSM Klíč totiž na pokyny udílené prostřednictvím mobilu reaguje na jakoukoliv vzdálenost. V tom tedy spočívá výhoda oproti dálkovým ovladačům, které se na otvírání garážových vrat obvykle používají. Navíc nemusíte mít po ruce další zařízení. Vrata tak můžete otvírat a zavírat na jakoukoliv vzdálenost – i ze zahraničí. Pro ovládání vrat mobilním telefonem stačí být v dosahu telefonního signálu.

„Vzdálenost není pro ovládání mobilním telefonem žádné omezení. Pokud bude potřeba otevřít vrata pro příbuzného, který vám vrací sekačku, je možné to pohodlně provést z plážového lehátka u moře,“ podotkl s úsměvem Miroslav Hasa, majitel společnosti společnosti Trido, která v oblasti výroby garážových a průmyslových vrat patří ke špičce.

Kolik uživatelů může ovládat jediná vrata?

GSM Klíč je většinou nabízen ve dvou variantách „HOME“ a „PROFI“. Ovládací zařízení první varianty může ovládat maximálně 20 telefonních čísel, proto je toto řešení vhodné spíše pro domácnosti a menší firmy. GSM Klíč PROFI naopak pojme do telefonního seznamu až 300 čísel. Máte-li potřebu většího počtu, můžete přidat další GSM klíč pro dalších 300 uživatelů. Díky této možnosti je snadné rozšířit seznam na neomezený počet uživatelů. Takové zařízení využívají větší podniky, kancelářská centra či parkovací domy. Druhá varianta však najde své uplatnění také v penzionech či hotelech, hodí se prostě do všech garážových prostor s vyšším pohybem osob. Výhodou PROFI klíče je možnost využít i registr záznamů. Tento registr uchovává až 1000 záznamů pokusů o otevření vrat. Máte tak neustále přehled, kdo a kdy vrata otvíral.

Kontrola stavu vrat pomocí mobilu

Prostřednictvím mobilního telefonu je velice jednoduché ověřit aktuální stav garážových vrat. Snadno a rychle tak například z práce zjistíte, zda jste nezapomněli zavřít. Je konec nervózních návratů a kontrol, zda je vše v pořádku. Stačí jen poslat jedinou SMS. Uživatel má v mobilním telefonu přednastavený text SMS zprávy, kterou pošle na číslo GSM Klíče. Majiteli následně přijde SMS zpráva, která stav uzavření či otevření garážových vrat potvrdí. V případě, že odhalíte svou zapomnětlivost a zjistíte, že jste opravdu vrata nezavřeli, stačí na zařízení zavolat a vrata na dálku zavřít.

Bezpečnost

Otevírání a zavírání garážových vrat mobilním telefonem neposkytuje jen maximální komfort, ale zaručuje i maximální bezpečnost. Vrata uzavřená mobilem jsou stejně bezpečná, jako v případě uzamčení klíčem. Lidé se někdy mylně domnívají, že jim vrata nebo bránu omylem otevře třeba soused, protože zachytí signál. Moderní ovládací systémy jsou ale dokonalejší a bezpečnější, proto otevření vrat neautorizovaným telefonem ani v nejmenším nehrozí.

Za kolik?

Cena vlastního zařízení pro domácnost se pohybuje okolo 5 000 korun. Další náklady spojené s provozem jsou již zanedbatelné. V rámci provozních nákladů počítejte s poplatkem operátorovi, pro tento účel vám však plně postačí ten nejlevnější tarif - O2 Zero (podrobnější info o tarifu). „Tento tarif můžete mít na neomezeně dlouhou dobu, kdy zaplatíte operátorovi zálohu, ze které se odečítají jen občasné ověřovací SMS v hodnotě 2 Kč. Samotné otevírání a zavírání vrat a bran se děje pouze prozvoněním a tedy zdarma,“  zdůraznil Miroslav Hasa ze společnosti Trido, která vrata a brány GSM Klíčem vybavuje. K provozním nákladům je možné také připojit elektrickou energii spotřebovanou GSM Klíčem. Příkon je však pouze 1W.

Kromě komfortu i úspory

Díky pořízení GSM Klíče si zajistíte nejen pohodlný vjezd do garáže, ale získáte tak také finanční úsporu. Ušetříte totiž náklady spojené s pořizováním dálkových ovladačů garážových vrat pro všechny členy rodiny, protože mobilní telefon má dnes každý. Flexibilita počtu ovládacích zařízení vyplývá z jednoho z odstavců výše, případná ztráta mobilu tak neznamená další náklady v souvislosti s otevíráním vrat.

Diskuze (25) Další článek: Přidej se k 1GOAL, největší mobilní kampani všech dob

Témata článku: , Mobil, Tip, Jediné stisknutí, Maximální bezpečnost, Otevírání, Telefonní signál, MOBI