3G hodinky LG GD910: James Bond by záviděl

Očekávali byste hromadu kompromisů? My také, ale přišlo příjemné překvapení. První telefonující hodinky se Korejcům náramně povedly. 2× video.
Kapitoly článku

Je to klišé, ale to jméno tady prostě nemůže nepadnout, a tak to udělám hned na začátku: James Bond. Kdysi jsme žasnuli, když telefonoval ze svých hodinek, ale dnes už si to můžeme zkusit také. Bondovy hodinky uměly přenést video a umí to i 3G hodinky LG GD910.

LG rozhodně není prvním výrobcem, kterému se podařilo nasoukat mobilní telefon do hodinek. Několik takových kousků se různými cestami dostává i do Česka. Většinou pochází z Číny a většinou připomínají spíše dětskou hračku – plasty jsou levné a ne zcela ideálně zpracované. LG do sektoru „mobilohodinek“ přináší změnu – kvalitní materiály, precizní zpracování, seriózní design a pokročilé technologie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Elegantní krabička skrývá elegantní hodinky a neobvyklou sadu příslušenství

Kov, sklo, kapacitní displej a podpora 3G, to jsme na zápěstí ještě neměli. Hodinky působí solidním dojmem, kvalita vyzařuje jak z použitých materiálů, tak z jejich zpracování. Budou se skvěle vyjímat na zápěstí špičkového manažera, jemné manažerky ať si ale raději počkají na další pokrok v miniaturizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kryt displeje je ze skla, tělo hodinek je kovové, jen ten pásek...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nechceme do něj řezat, a tak nevíme z čeho je. Jako kůže nevypadá, ani nevoní, půjde tedy o nějakou umělinu. Na ruce je příjemný, je přiměřeně ohebný a tuhý
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Také jste přemýšleli, kam se tady vkládá SIMkarta? Pod víčko na spodní straně hodinek. Prvně jej ale musíte vyšroubovat pomocí speciálního „udělátka“ (dobře poslouží i pětikoruna)

Život s kompromisy?

I když je velmi působivé, že konstruktéři vměstnali mobilní telefon do velikosti a podoby nositelné na zápěstí, je jasné, že se to povedlo jenom za cenu kompromisů. Identifikoval jsem je v následujících oblastech: nabídka funkcí, spolupráce s počítačem, komfort ovládání, způsob telefonování a výdrž baterie. Vezměme to třeba odzadu…

Výdrž na jedno nabití byla vlastnost, které jsem se u tohoto zařízení obával úplně nejvíce – přece jen je to miniatura, která si navíc troufá na energeticky náročnější 3G. V době špičkových smartphonů jsme si zvykli, že telefon jen tak tak zvládne jeden nabitý pracovní den a myslel jsem si, že s těmihle hodinkami to bude ještě horší. Ale…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíjí se přes konektor na zadní straně. Aby byl zajištěn potřebný kontakt, sestrojilo LG jakési kleště. Vidíte přes ně na displej, i s nimi můžete ovládat tři boční tlačítka hodinek
Klepněte pro větší obrázek 
Kleště slouží také k připojení hodinek k počítači. Škoda jen, že konektor není univerzální microUSB (tak jako jej má níže vyobrazené sluchátko 

První test si nazvěme „minimální zátěž“, nebo také „pohotovostní režim“. Zkrátka hodinky jsem nabil, vložil jsem do nich méně používanou SIM, položil je na poličku a spustil stopky. První šok nastal po 20 hodinách, když ukazatel baterie signalizoval plný stav. Druhý den ubyla jedna čárka ze tří a hodinky se vypnuly následkem vybití baterie po téměř přesně 70 hodinách. To jsou bez dvou hodin tři dny! Hodinky byly celou dobu přihlášeny k síti 3G, absolvovaly jeden kratičký hovor a přijaly tři SMS. Od první hlášky „baterie je téměř vybitá“ do úplného vypnutí utekla asi hodina a půl, stav nouze hodinky signalizují jemným zapípáním ve tříminutových intervalech.

Druhý test se bude jmenovat „maximální zátěž“, nebo ještě výstižněji „hovor“. Hodinky jsem opět nabil, vytočil hovor, z druhé strany pustil hudbu (to aby se nepřenášelo jen ticho) a přes bluetooth „bondovku“ jsem poslouchal. Když operátor hovor přerušil, spojil jsem jej znovu. Konečné skóre? 137 minut, tedy lehce přes dvě a čtvrt hodiny. Hodinky byly stále na ruce, po půlhodině jsem si všimnul, že se zahřívají. Vyšší teplota byla znatelná, nikoli však nepříjemná.

Aby byl test baterie kompletní, dodám ještě, že nabití z prázdného do plného stavu trvá (znovu téměř přesně) dvě hodiny.

Telefonování

S LG GD910 je možné telefonovat dvěma způsoby a ani jeden není ideální. Můžete použít bezdrátové bluetooth hands-free, pak jej ale budete narychlo hledat pokaždé, když začne telefon vyzvánět. V krabičce s hodinkami jednu „bondovku“ najdete, nadšený jsem z ní ale nebyl. Je poněkud přerostlá a použitý plast imitující kov je ve srovnání s provedením samotných hodinek spíše k smíchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Na první pohled vidíte, že se jedná pouze o imitaci kovu. Vadila mi také značná velikost a na způsob nasazování je nutné si chvíli zvykat. Zkrátka už jsem viděl povedenější sluchátka, která by se k těmto hodinkám hodila více

Druhý způsob telefonování se o ostatních mobilů označuje jako hlasité hands-free. Hodinky jsou na zápěstí, ruku přiblížíte nějakých dvacet centimetrů před obličej, mluvíte do mikrofonu a druhou stranu slyšíte přes hlasitý reproduktor. Tohle ale není možné provést za každých okolností, ve společnosti se to nehodí, nehledě na ztrátu soukromí.

Co se týče kvality zvuku při takovém hovoru, druhá strana nebyla schopna rozpoznat rozdíl oproti jiným telefonům, což je rozhodně pozitivní informace. Sám uživatel hodinek se musí smířit s tím, že se na něj snaží křičet maličkatý reproduktorek, kvalita zvuku tedy není ideální, použitelné to ale je. Ideální by bylo přidat třetí způsob telefonování, při kterém by se hodinky sundaly ze zápěstí a přiložily reproduktorem přímo k uchu. Vlastně by stačilo pouze u „hlasitého“ způsobu snížit hlasitost reproduktoru. Možnost regulace ale úplně chybí a je to škoda.

Témata článku: LG, , , , , LG GD910, Úplné vypnutí, Maximální zátěž, Hod, Kleště, Následující oblast, Miniatura, James Bond, Simkarta, Plný stav, Poslední znak, James, Víčko, Značná velikost, Druhý test, Stav Nouze, Zelené sluchátko