511 Kč za 2 MB dat blokaci navzdory. Zákaznice O2 hnala stížnost až na ČTÚ...

511 Kč za 2 MB dat blokaci navzdory. Zákaznice O2 hnala stížnost až na ČTÚ...

V aktuální monitorovací zprávě se ČTÚ vrací k případu, kdy operátor O2 účtoval 511 Kč za 2 MB dat, přestože si zákaznice data neobjednala a dokonce si přístup k datovým službám nechala zablokovat přímo u operátora. Tento případ nás zaujal hned z několika důvodů. Jak je možné, že operátor pustí data, když garantuje jejich blokaci a za druhé: jak vznikla tak šíleně vysoká částka za takový datový ždibec?

Znovu platí pravidlo: kontrolujte si vyúčtování. V tomto případě zákaznice vyúčtování reklamovala a současně se obrátila na ČTÚ. Úřad pak rozhodoval ve správním řízení a došel k závěru, že se jedná o agresivní obchodní praktiku.

 

Agresivní obchodní praktika: pokud prodávající požaduje na spotřebiteli okamžitou nebo odloženou platbu za výrobky nebo služby, které mu dodal, ačkoliv si je spotřebitel neobjednal.

 

Operátor následně vyřídil reklamaci ve prospěch zákaznice, současně se případem zabýval i ČTÚ. O vyjádření jsme požádali i operátora, jak ale došel k ceně přesahující 250 Kč za 1 MB jsme se z odpovědi tiskové mluvčí Lucie Pecháčkové nedozvěděli (přestože jsme se ptali).

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní data můžete snadno zakázat i přímo v mobilu

Vyjádření O2:

„U dotyčné zákaznice došlo k technické chybě v našem systému, kvůli které jí byla omylem tato částka za neposkytnutou službu naúčtována. Tato situace nás mrzí, v žádném případě se však nejednalo o úmysl a o nekalou obchodní praktiku, jak nesmyslně vyhodnotil ČTÚ. Technická chyba v systémech se občas vyskytne u každého operátora a vždy se snažíme situaci rychle řešit, stejně, jako v tomto případě – poté, co jsme chybu odhalili, jsme peníze samozřejmě neúčtovali.“

Data jsou u nás drahá i tak a mnozí se uskrovňují. Najdou se i tací, kteří pendlují od jedné Wi-Fi sítě ke druhé a data z mobilní sítě operátora mají raději zakázané. Smartphony to umí i bez součinnosti operátora, stačí zajít do nastavení dat.

Diskuze (124) Další článek: Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Témata článku: O2, Kauzy, ČTÚ, Mobilní data, Internet v mobilu, Vysoká částka, Datová služba, Zak, Operátor, MB data, Tisková mluvčí, Obchodní praktika, Technická chyba, Wi-fi síť, Pravidlo, Lucie Pecháčková, Spotřebitel, Praktiky, Data, Zákaznice, Mobilní síť, Správní řízení, Druhý operátor, Blokace


Určitě si přečtěte

Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji
Huawei Mate X2 je nejlepší skládačka současnosti. Ale co je jí to platné...
Filip Kůžel
Kauza HuaweiOhebný displej
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 26

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny