Američané nabídnou sady s autopiloty, nainstalovat půjdou do běžných aut

Na trhu s autonomními vozidly začíná být živo. Poté, co Tesla svým modelům S a X zpřístupnila funkci autopilota, a také další technologické společnosti se snaží o auta „bez řidiče,“ přichází o své místo na trhu bojovat další firma. Tou by měl být americký startup Drive.ai, jehož tým se skládá z odborníků stanfordské univerzity na robotiku a umělou inteligenci.
Američané nabídnou sady s autopiloty, nainstalovat půjdou do běžných aut

Přístup Drive.ai je rozdílný. Zatímco současný trend velí vytvářet zbrusu nová autonomní vozidla, která se od běžných vozidel liší kromě technologií i futuristickým designem, Drive.ai se rozhodl vyrábět sady s autopilotem pro běžná sériová vozidla. Podle vývojářů programové vybavení systému poběží i na levnějších a méně výkonných procesorech, zároveň budou hardware celé autonomní sady tvořit již z dostupných senzorů a zařízení, Drive.ai tedy ušetří za vývoj. Rovněž to sníží cenu výsledného produktu, který bude dostupný široké veřejnosti.

V současnosti Drive.ai spustil vlastní flotilu vozů s autonomním systémem řízení, která se skládá z různých druhů a typů aut tak, aby se systém dokázal přizpůsobit co největšímu počtu automobilů a jejich řidičů. Nejdříve chce nabízet sady s autopiloty pro firemní flotily, ale až poté, co její systém dostane rozsáhlejší homologaci. V současnosti mají její vozy jen testovací povolení, které platí pouze pro Kalifornii. Díky úpravám v americké legislativě by se však mohla autonomní vozidla objevit i v jiných státech USA, například Nevadě, Floridě nebo Wahingtonu D.C.

Společnost se při vývoji systému nesoustředí pouze na co nejbezpečnější chování auta v provozu, zároveň chce také dostatečně komunikovat s chodci a ostatními účastníky provozu. „Řidič a chodec se pomocí neverbálních signálů domluví, vozidlo s autopilotem však záměr chodce nevycítí,“ řekla Carol Reileyová, členka vývojářského týmu Drive.ai. Podle ní budou jejich auta vybavena vnějšími komunikačními systémy, například světly a zvuky, na střeše aut by pak své místo našla informační tabule.

Zároveň se bude společnost snažit o to, aby se její systémy v průběhu provozu učily, pomocí získaných dat vozy budou následně vylepšovat a upravovat své chování. „Díky mnoha názorným příkladům z praktického provozu si systém vytvoří vlastní pravidla fungování, která nemusí programátoři zdlouhavě kódovat, což nám usnadní práci v dlouhodobém horizontu,“ řekla Reileyová. Podle ní je způsob učení strojů velmi blízký tomu, jak fungují lidské mozky.

Systém Drive.ai dokáže pracovat ve dvou nejvyšších stupních automatického provozu. Stupeň číslo čtyři dokáže převzít veškeré ovládací prvky v určitých situacích (například jízda po dálnici), pátý, nejvyšší stupeň, znamená plně automatizovaný provoz vozu. Že to Drive.ai se svým projektem myslí vážně, potvrzuje také personální zajištění celého startupu. Kromě inženýrů a odborníků totiž řady zaměstnanců rozšířil bývalý člen rady General Motors a Opelu Steve Girsky. V Drive.ai bude zastávat pozici v nejužším vedení firmy.

Nově získala povolení k testování autonomních vozů v Kalifornii také společnost Baidu. Na vývoji samořídících aut se podílí společně s Fordem, nedávno firmy společně investovaly 150 milionů dolarů do výrobce takzvaných LiDARů Velodyne. Technologie LiDAR umožňuje automobilům pomocí laserů orientovat se v prostoru, počítat vzdálenosti a upozorňovat před překážkami.   

Diskuze (8) Další článek: Samsung si patentoval chytrý prsten. Dostane se brzy do prodeje?

Témata článku: Technologie, Koncepty, Lidar, Autonomní vozidla, Autopilot, Dostupný senzor, Bývalý člen, Současný trend, Nejvyšší stupeň, Američan, Vozidlo, Baidu, Sad, General Motors, Komunikační systém, Tabule, Chodec, Lidaru, Ford, Auto, Ostatní účastníci, Překážka, Futuristický designVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Skládačka i slider v jednom. Koncept hybridu od Samsungu ukazuje zajímavé spojení
Martin Miksa
Flexibilní displejSkládací displejPatent
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android