Americkým operátorům docházejí frekvence pro mobilní služby

Americkým operátorům docházejí frekvence pro mobilní služby

Kvůli rostoucímu využívání internetu v mobilních zařízeních je v USA obsazena stále větší část dostupného spektra a uživatelům hrozí, že už v příštím roce se jeho kapacita vyčerpá, uvedla na svých internetových stránkách televize CNN. Zákazníkům by v takovém případě hrozilo zhoršení kvality hovorů i internetového připojení a zřejmě by rovněž zdražily mobilní služby.

Spektrum frekvencí pro bezdrátový přenos dat má omezený rozsah a kromě mobilních operátorů ho využívají i vládní úřady pro svou uzavřenou komunikaci nebo televize pro šíření svého signálu. Podle americké Federální komise pro spoje (FCC) bylo v roce 2011 v USA nevyužito pásmo o šířce asi 225 megahertzů, už v roce 2013 se ale očekává deficit 90 megahertzů.

Dostupných frekvencí ubývá podle FCC především kvůli rozšíření chytrých telefonů a dalších zařízení, která umožňují připojení k internetu. Toto připojení, a zejména sledování videa on-line, totiž má největší požadavky na rozsah využívaného spektra. Mobilní operátor AT&T tvrdí, že od roku 2007, kdy byl uveden na trh iPhone, se přenos dat v jeho síti zvýšil o 20 tisíc procent.

Klepněte pro větší obrázek

Problém s naplňováním kapacity spektra frekvencí nemají jen Spojené státy, podobný vývoj podle CNN hrozí také například v Japonsku. V USA je ale situace nejvážnější, protože je zde velmi mnoho lidí nepřetržitě připojených k internetu pomocí mobilních zařízení. Země tak obsluhuje na jeden megahertz spektra dvakrát tolik zákazníků než Japonsko.

Pokud by se dostupné frekvence vyčerpaly, podle CNN by to znamenalo větší riziko, že se hovory budou přerušovat a že se zpomalí přenos dat. Americké úřady se proto snaží najít způsob, jak poskytnou mobilním operátorům další dosud nevyužívané části spektra. FCC od konce ledna umožnila v testovacím provozu využívat frekvence mezi jednotlivými televizními kanály. Mobilní operátoři také investují miliardy dolarů do efektivnějšího využívání dostupných frekvencí. Podle CNN však tyto investice nakonec zřejmě přenesou na zákazníka, což bude znamenat zdražení služeb.

Diskuze (4) Další článek: Samsung Galaxy Y: kvůli ceně přivřete oči [recenze]

Témata článku: Technologie, Operátoři, Frekvence, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Mobil, Operátor, MOBI, Deficit, Americký operátor, Federální komise


Určitě si přečtěte