Apple vymyslel další fígl, jak se vyhnout daním. Podívejte se, co odhalily Paradise Papers

Na květen 2013 šéf společnosti Apple Tim Cook vzpomíná jen velmi nerad. Tehdy se totiž pořádně potil při výpovědi před americkými senátory, kteří jej grilovali za to, že Apple utíká s daněmi do Irska. Firma se následně z ostrovní země musela stáhnout a najít nový způsob, jak „daňově optimalizovat“. Nedávno zveřejněné dokumenty Paradise Papers ukazují, kde největší světová společnost své peníze před evropským berňákem ukrývá.

Až do roku 2014 šlo v případě Applu a Irska o oboustranně výhodnou symbiózu. Největší světová společnost s tržní valuací již téměř 900 miliard dolarů díky svému irskému sídlu platila v Evropě minimální daně, Irsko zase uvítalo, že tato firma má své sídlo právě tam; a ani několik tisíc pracovních míst, které Apple vytvořil, nebylo k zahození. Jenže Evropská unie tomuto manželství z rozumu nehodlala nečinně přihlížet – odporovalo totiž jak legislativě, tak dobrým mravům.

Dvojitá irská, holandský sendvič. Jeden a ten samý název pro to samé – efektivní snižování korporátního zdanění až téměř k nule. Přesně tak skrze pobočky Applu u irského Corku procházely evropské příjmy, ze kterých se Applu dařilo platit díky účetním trikům daně až jen 0,005 %, tedy z každého milionu eur, který firma v roce 2014 vydělala, zaplatila jen 50 eur. Korporátní daň v USA je přitom 35 procent, v Irsku 12,5 %.

Klepněte pro větší obrázek
Trocha humoru k tématu od kolegů z časopisu Computer

Poté, co se dohoda Applu s Irskou vládou dostala pod drobnohled Evropské unie, se technologický gigant rozhodoval, co dál. A jak ukazují nově zveřejněné dokumenty Paradise Papers, firma k úkolu přistoupila zodpovědně a rozhodla se uspořádat dotazníkové šetření.

V březnu 2014 poslali firemní právníci emailem ne úplně standardní dotazník poradenské právní společnosti Appleby, který se zaměřuje na zprostředkování rezidencí v daňových rájích. Apple se dotazoval, ve které z jurisdikcí daňových rájů by jí právní firma doporučila, aby se usadila, zda je tam možné získat daňové výjimky, či jak pravděpodobná je v těchto jurisdikcích změna vlády.

Firma rovněž chtěla tuto konverzaci uchovat v tajnosti, nejspíše věděla, že zveřejnění by jí body u veřejnosti nepřidalo. „Vedení firmy Apple je extrémně citlivé na jakoukoliv publicitu, manažeři proto očekávají, že jakákoliv práce, která v tomto ohledu bude vykonána, bude diskutována pouze v rámci lidí, kteří se bez znalosti věci neobejdou,“ uvádí jeden z emailů adresovaný seniornímu zaměstnanci firmy Appleby a zveřejněný díky Paradise Papers.

Nakonec Apple zřídil sídlo na ostrově Jersey, britském území se širokou autonomií, který nabídl nulovou daň z příjmu právnických osob. Podle Paradise Papers byly z Jersey spravovány dvě klíčové pobočky Applu: Apple Operations International a Apple Sales International, což společnosti pomohlo, aby se dokázala ve značné míře vyhýbat placení daní.

Apple své daňové uzpůsobení nijak nekomentoval, společnost podle serveru Guardian jen uvedla, že nikde ve světě nesnížila své firemní daňové odvody - změnily se prý jen lokace. „Debata ohledně daní Applu není o tom, kolik bychom měli platit, ale kde bychom měli platit. Za poslední tři roky jsme uhradili na korporátních daních 35 miliard dolarů, miliardy navíc jsme pak zaplatili na daních z nemovitosti, prodeje a přidané hodnoty,“ uvedla společnost ve svém tiskovém vyjádření.

Apple však v roce 2017 zatím vydělal mimo USA (odkud pochází 55 % tržeb) 44,7 miliardy dolarů, vládám na daních zaplatil jen 1,65 miliardy, uvádí BBC. To znamená firemní zdanění na úrovni jen asi 3,7 procenta, tedy přibližně šestiny průměrné světové výše korporátní daně.

„Americké společnosti, které působí na více světových trzích, jsou velmistři v tom, jak platit co nejnižší daně. To má pak dopad nejen na výběr daní v USA, ale také v téměř každé větší světové ekonomice,“ komentuje snahy Applu po placení co nejnižších daní Edward Kleinbard, profesor daňového práva na Univerzitě Jižní Kalifornie.

Nově zjištěné skutečnosti ohledně daňových triků největší světové společnosti neukazují na žádné nelegální jednání, spíše na hru s daňovými zákony na samé hranici etiky. Apple ke kauze vydal rozsáhlé vyjádření, kterým se proti nařčením ohrazuje.

iPhone X je rekordně drahý a do Česka jde nejméně kusů za poslední roky:

Diskuze (17) Další článek: Apple prý cíleně porušuje patenty na duální foťák. Izraelcům se vysmál, teď má na krku žalobu

Témata článku: Apple, Tim Cook, USA, Tipy a triky, Hospodaření a finance, Evropská unie, Daně, Kalifornie, BBC, Poslední rok, Sendvič, APP, Irská, Tajnost, Dobrý mrav, Jak, Dolar, #Apple, Cork, Tiskové vyjádření, Nemovitost, Fígl, Guardian, Senátor, Nový způsobSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Programování elektroniky: Měříme laserem hladinu vody v nádržce pro rýmovník

Programování elektroniky: Měříme laserem hladinu vody v nádržce pro rýmovník

** Pokračujeme ve stavbě zavlažovacího systému pro redakční rýmovník ** Má čidlo půdní vlhkosti i čerpadlo a je připojený k internetu ** Ale ještě nám chybí detektor vody v zalévací nádrži

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Námořnictvo USA dostane největší autonomní vojenskou loď světa. Zatím ale neví, co s ní

Námořnictvo USA dostane největší autonomní vojenskou loď světa. Zatím ale neví, co s ní

** Nejnovějším přírůstkem do amerického námořnictva se brzy stane nová loď USNS Apalachicola ** Jde o první loď třídy Spearhead, která je vybavená autonomní navigací a příslušnými operačními systémy ** Zároveň je to momentálně zřejmě největší vojenská loď na světě, co je schopná plavby kompletně bez lidské posádky

Stanislav Mihulka
LoděVojenství
Tomb Raider a Deus Ex už patří Embraceru. Ten dokončil akvizici západního křídla Square Enixu

Tomb Raider a Deus Ex už patří Embraceru. Ten dokončil akvizici západního křídla Square Enixu

Po získání spousty menších studií tentokrát Embracer Group sáhne po světoznámých značkách, které doposud patřily pod vydavatelství Square Enix.

Martin Nahodil
Crystal DynamicsEidos MontrealByznys
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Matný povrch neskutečně pomáhá. Recenze televizoru Samsung The Frame 2022

Matný povrch neskutečně pomáhá. Recenze televizoru Samsung The Frame 2022

** Téměř jedinou viditelnou ale o to větší změnou je matný povrch panelu ** Nové uživatelské prostředí opouští dolní lištu ** Stále se jedná o nejdostupnější televizor s One connect boxem

Tomáš Holčík
SamsungTestyTelevizory