ARM představil nová jádra Cortex-A55, A75 a grafiku Mali-G72

Společnost ARM dnes představila nová jádra pro budoucí mobilní čipsety, které by se zanedlouho mohly začít objevovat v návrzích procesorů různých mobilních výrobců. ARM s jádry počítá pro strojové zpracování dat a umělou inteligenci.

Začněme jádrem Cortex-A55, které spadá do střední třídy. Oproti aktuálně používanému Cortex-A53 nabídne nové jádro až dvojnásobný výkon a až o 15% lepší energetickou efektivitu. Jádro se může objevit u čipsetů střední třídy nebo spolu s A75 v osmijádrové architektuře Big.LITTLE. Cortex-A55 je podle ARM nejefektivnějším jádrem (energie/výkon) ve střední třídě.

Novinkou pro čipsety vyšší třídy je jádro Cortex-A75, které oproti Cortex-A73 nabídne až o 20 procent vyšší výkon na jedno jádro. V případě vícejádrového využití je nárust výkonu až padesátiprocentní. Obě nová jádra jsou první od ARM, která používají technologii DynamIQ.

Ta umožňuje při návrhu čipsetů do jednoho clusteru „namixovat“ až osm jader a to v konfiguraci 1+7, 2+6, 3+5 nebo dříve „klasické“ variantě 4+4. A protože nově oznámená jádra používají novou architekturu ARMV8.2-A, nemohou být v clusterech kombinovány s dřívějšími Cortex-A73 ani s Cortex-A53.

Spolu s novými jádry byl představen i nový grafický čip Mali-G72, který oproti loňskému G-71 nabídne až o 40% vyšší výkon a má přinést až o 25 procent lepší energetickou efektivitu. Počítá se s ním i pro oblast virtuální reality. Zbývá jen dodat, že samotné ARM čipy nevyrábí, ale poskytuje návrhy výrobcům čipsetů, např. Samsungu, MediaTeku nebo Qualcommu, kteří je integrují do svých procesorových řešení.

Zdroj ARM [1], ARM [2], wccftech

Diskuze (2) Další článek: Fotografie a videa: Samsungy řady Galaxy J (2017) tajemství zbavené

Témata článku: Komponenty, Mobilní procesory, Mobilní čipsety, Polovodiče, ARM, Hardware, Cortex, Mali, DynamIQ, Nárust, Jádro, Nové jádro, Nov, Wccftech, Pře, Dvojnásobný výkon, Arm Cortex, Liliputing, Graf, MediaTek, Strojové zpracování, Grafik, Big little