Augsburg instaloval semafory do asfaltu kvůli chodcům s mobily

Jen málo národů bere červenou na semaforu tak vážně jako Němci. Cizinci se diví, proč místní čekají, až padne zelená, když široko daleko není žádné auto. I proto radnici v Augsburgu znepokojil nový fenomén: chodci zírající do chytrých telefonů si nevšímají semaforů. Problém se úřady pokusily vyřešit tak, že světla nechaly instalovat na začátek silnice přímo do asfaltu.

Nápad dostalo vedení Augsburgu poté, co tramvaj srazila patnáctiletou dívku, která se při přecházení kolejí dívala do mobilu. „Lidé jsou teď zase o něco pozornější,“ tvrdí o nových semaforech mluvčí radnice Stephanie Lermenová pro americký list The Washington Post.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Screenshoty pochází z videa od Augsburger Allgemeine

Vedení města podle ní prostředky na silniční semafor vynaložilo moudře i s ohledem na nedávný výzkum, který ukázal, že téměř 20 procent chodců v evropských městech rozptylují jejich mobily. Více je přitom podle zmíněného výzkumu ohrožena bezpečnost mladých lidí, kteří při chůzi často kontrolují svůj facebook nebo chatují na WhatsApp.

Podobný problém mají i ve Spojených státech. Washingtonská univerzita zjistila, že jeden ze tří Američanů na nebezpečných křižovatkách píše na chytrém telefonu zprávy nebo na něm pracuje. Ministerstvo dopravy nemá podle The Washington Post pochyb o tom, že tento zvyk stojí za rostoucím počtem usmrcených chodců.

Augsburg není jediným městem, které bylo nucené reagovat na zvyšující se množství mobilních závisláků mezi chodci. Čínský Čchung-čching už v roce 2014 zavedl na chodníku pás vyhrazený pro takzvané „smombies“, jak se podle kombinace anglických slov smartphone a zombie říká kráčejícím osobám hypnotizujícím svůj přístroj. „V našich ulicích je mnoho starých lidí a dětí a chůze s mobilem může způsobit nežádoucí kolize,“ komentoval to tenkrát představitel místní radnice v rozhovoru s agenturou AP.

Diskuze (19) Další článek: Microsoft má syntetickou DNA. Chce do ní ukládat data

Témata článku: , Podobný problém, Mobil, Washington, ASF, Semafor, Washington post, INS, Washingtonská univerzita, Ministerstvo dopravy, Asfalt, The Washington Post, Silnice, Univerzita, MOBI, Chod, Přecházení, Křižovatka, Nový fenomén, Kolize