Auto pro Google Street View velmi zblízka

Konečně jsem potkal auto, které fotí ulice pro službu Google Street View. Podléhal jsem už pocitu méněcennosti, jak jsem jsem neustále v diskuzích četl, kde všude byl snímací vůz spatřen. Prohlížel jsem si fotky i videa, včera to ale konečně přišlo na vlastní oči. Co na tom, že nadstavba byla zrovna sklopena a zabalena v plachtě. Viděl jsem ho, a to se počítá.

 

Bude tam i ráno?

Kvůli tomu ale samozřejmě bleskovku nepíšu. O něco později jsem totiž na Opel Astra s německou poznávací značkou natrefil znovu. Stál si na parkovišti u paneláku v Brně-Starém Lískovci, a já jsem samozřejmě neodolal příležitosti pořádně si ho prohlédnout. Omluvte prosím kvalitu snímků, neměl jsem s sebou žádné jiné fotící zařízení než mobilní telefon.

 
Nebýt nálepek Google, auto bych přehlédl; však má na střeše jen nějaký květináč

Fakt, že řidič nechal vůz s drahým střešním vybavením na nepřehledném parkovišti možná svědčí o tom, že není české národnosti. Když se podíváte na obrázky, nezdá se, že by se kamera nedala více či méně násilně demontovat. Nic není zamknuté, sklopenou část drží na svém místě jen napružený pás. Snad nám vydrží.

Napřed se podíváme dovnitř. Na místě spolujezdce chyběla příruční schránka, místo ní zde jsou dvě konzole. Předpokládám, že na toto místo přijde notebook nebo snad i nějaký rack s displejem, na kterém řidič může sledovat stav práce. Vidí, kde už byl, kam ještě musí jet, sleduje funkčnost záznamového zařízení. Za předními sedačkami jsem ještě objevil kvádr připomínající měnič napětí akumulátoru 12 V na síťových 230 V.


Podezřelné svorky před sedadlem spolujezdce

Na koleně

Pojďme na střechu. Na příčnících Thule je namontována tuhá konstrukce, která drží záznamovou kameru. Optická část se vyklápí manuálně, při sklápění pomáhají dva tlumiče – viz dva drobné válce po stranách. Na místě potom sloup drží dva zámky, a řidiče navíc musí připevnit dvě vzpěry, které teď v podobě vodorovných tyčí leží na krajích zahrádky.


Žádný květináč, ale zabalená sklopená kamera

Nasnímaná data prochází kabelem s tloušťkou několika centimetrů dovnitř do automobilu. Kabel prochází levým zadním okénkem, které je částečně otevřeno a zakrývá ho široká záslepka. Samotné záznamové zařízení je ukryto v zavazadlovém prostoru. Žlutá plochá anténa v zadní části slouží pro příjem GPS signálu.

 
Proč vrtat do karosérie, když se dá stáhnout okénko

Praha a Brno nebudou jediná města

Google v České republice spustil Street View zatím jen v Praze, v několika městech ve Středočeském kraji, pokrytou má také dálnici D1 mezi Prahou a Brnem plus některé další silnice. Snímací vozidla byla kromě Brna zachycena ještě v mnoha dalších městech. Další fotografie vozítka Googlu si můžete prohlédnout třeba na této stránce.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální české pokrytí Street View

Nevíte, k čemu Street View přesně slouží? Podívejte se na video:

Diskuze (9) Další článek: MPro120: nová generace kapesního projektoru

Témata článku: Google, Google, Street View, Google Auto, Auto, Str, Astra, Google +, View, Květináč, Street


Určitě si přečtěte

Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin