AutoCharge: Microsoft chce dobíjet mobily světlem

Jak by se vám líbilo nestarat se o telefon, přesto odcházet z místnosti s plně nabitou baterií? Přesně to je cílem projektu Microsoft AutoCharge.

Pod hlavičkou Microsoft Research se pánové Yunxin Liu, Zhen Qin a Chunshui Zhao v Šanghaji zabývají projektem AutoCharge, který má vyřešit průběžné dobíjení mobilních zařízení v místnostech.

Klepněte pro větší obrázek
Toto je základ: modul na stropě a smartphone na stole. Svůj dobíjecí paprsek výzkumníci označují jako UltraFire CREE XM-L T6 a jde o soustředěné světlo z LED.

Kostra technologie je vlastně jednoduchá: Ke stropu se připevní modul, který pomocí kamery a analýzy obrazu neustále sleduje místnost a vyhledává v ní mobilní zařízení. Když takové najde (v řádu sekund), namíří na něj soustředěný světelný tok. Aby přístroj dokázal přeměnit světlo na elektřinu, pochopitelně potřebuje fotovoltaický článek. Těch v mobilech moc není, výzkumníci ale počítají s technologií integrace fotovoltaiky do displejů případně do povrchu přístrojů. Právě to je největší brzda projektu a je jasné, že cesta do praxe bude trvat roky.

I nevalná efektivita současných panelů by při soustředěném světelném paprsku měla stačit na nabíjení rychlostí srovnatelnou s obyčejným kabelem. Na uživateli by bylo vyjmout přístroj z kapsy a položit jej do místa s přímým výhledem na dobíjecí modul AutoCharge. Když se budeme držet kancelářského modelu, stačí mobil položit na stůl a z práce budete odcházet nikoliv s téměř umírajícím, ale s plně nabitým smartphonem.

Klepněte pro větší obrázek
Relativně jednoduché workflow projektu AutoCharge.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prototypům dodávají výpočetní výkon stolní počítače s Windows, ale po nutné optimalizaci budou stačit i miniaturní, levné a energeticky nenáročné mobilní čipsety. Prototypy AutoCharge využívají kameru z Kinectu, v hotovém zařízení bude stačit optika podobná té v dnešních smartphonech.
Klepněte pro větší obrázek
I takto může vypadat pracovní stůl. AutoCharge na něm během sekund rozpozná mobilní zařízení a začne je nabíjet – i několik naráz.

Systém už od počátku počítá s vypínáním v řádu milisekund, pokud se mezi modul a nabíjený přístroj dostane jakýkoliv jiný objekt. Dobíjení se také ukončí, když je baterie plná. Strůjci projektu počítají s různými variantami – Bluetooth spojení obou zařízení, či jednoduchá signalizace prostřednictvím displeje nebo notifikační diody.

 

Už s dnešními technologiemi je projekt AutoCharge realizovatelný, ale do praktického nasazení chybí ještě několik let.

 

Výhody AutoCharge oproti systémům založeným na elektromagnetickém vyzařování energie jsou zřejmé. Světlo tolik neovlivňuje lidské tělo. I z toho důvodu se indukční a rezonanční nabíjecí systémy používají jen v řádu milimetrů či centimetrů vzdálenosti nabíjecí podložky a telefonu. Výhodou AutoCharge je také přesné zacílení energie, zatímco elektromagnetické technologie jí plýtvají všude okolo. Nevýhodou viditelného světla je ...jeho viditelnost. AutoCharge tedy nebude ideální dobíjecí technologií pro noční stolky.

Diskuze (35) Další článek: MHD pro Gear: do metra s hodinkami Samsung [aplikace]

Témata článku: Microsoft, , , , , Auto, MOBI, Fotovoltaický článek, Qin, Pracovní stůl, Brzda, Micro, Bluetooth spojení, Mic, Mobil, Nabitý smartphone, Kinect, Svět, Přesné zacílení, Workflow, Dnešní smartphone, Lidské tělo