Banky budou moci žádat otisky prstů či selfie

Kvůli „silnému“ ověření totožnosti budou moci banky už za rok požadovat od klientů při platbách přes internet nebo výběru peněz z bankomatu biometrické údaje. Zda půjde o otisky prstů, selfie či o DNA, stanoví směrnice EU. Přijetí nařízení je pro všechny členy EU povinné.

Aby platilo i v Česku, bude muset parlament zřejmě ve zrychleném režimu schválit nový zákon o platebním styku. Ministerstvo financí ho už předložilo Legislativní radě vlády. 

„Silné ověření se nebude týkat všech elektronických plateb. Jsou připravovány technické standardy, které mají stanovit výjimky z této povinnosti. S výjimkami tedy počítá i zákon. O podobě standardů se nyní intenzivně diskutuje,“ uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

Jisté je zatím to, že půjde o kombinaci dvou údajů, a to běžných přihlašovacích a věci v moci plátce, jako je jeho mobilní telefon nebo právě biometrický údaj. „Nově bude vyžadováno při zadání platební transakce přes internet, či jiný elektronický kanál, silné ověření uživatele. Toto opatření má za cíl zajistit větší bezpečnost placení přes internet. Při silném ověření je vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření,“ uvádí se v důvodové zprávě k návrhu zákona. 

Ministerstvo tvrdí, že poskytování otisků prstů, selfie nebo DNA bude dobrovolné. „Půjde jen o možnost. Jak bude systém dvoufaktorového ověření nastaven, je věcí dohody mezi bankou a klientem. Biometrické údaje banka vyžadovat může, ale také nemusí. Nebude-li klient se způsobem dvojího ověření u konkrétní banky spokojen, může přejít k jiné bance,“ dodal Vintrlík.

Normu, která zakotví unijní směrnici v českém právním řádu, chce ministerstvo odsouhlasit bez projednání ve výborech Poslanecké sněmovny, tedy hned v prvním čtení. Podle úřadu Andreje Babiše (ANO) je její včasné přijetí s ohledem na podzimní parlamentní volby ohroženo a Česko tak riskuje postih od Evropského soudního dvora.

Transpozice nařízení musí být ve všech členských státech EU provedena nejpozději do 13. ledna 2018, aby platební styk fungoval v celém společenství stejně.

Z doporučení se stane povinná norma

Pravidla silného ověření uživatelů internetových a dalších elektronických plateb existují jako doporučení Evropského orgánu pro bankovnictví od prosince 2014. Proto některé banky začaly požadovat například ověřovací SMS. Změnou je to, že nová směrnice zavádí nynější dobrovolný standard jako povinnou normu. Využití biometrických údajů je podle českého ministerstva financí v jím navrhovaném zákoně stanoveno jako možnost pro využívání nových technologií. Nakládání s těmito citlivými daty bude nadále podléhat legislativě o ochraně osobních údajů.

Diskuze (42) Další článek: OnePlus 5 přijde ve čtyřech barvách. Starší 3T se doprodává

Témata článku: Čtečka otisků prstů, Biometrie, Mobilní platby, Mobilní bankovnictví, Platba mobilem, Poskytování, Osobní údaj, Risk, Směrnice EU, Parlament, Nová směrnice, Andrej, Povinnost, Tiskové oddělení, Moc, Prst, Opatření, Transakce, Poslanec, Platební transakce, Sněm, Biometrický údaj, Ministerstvo financí, Směrnice, Členský stát