Ani druhá protestní akce proti vysokým cenám mobilního volání s operátory neotřásla. Včerejší bojkot, k němuž se mělo vypnutím svého mobilního telefonu přidat až 24 tisíc lidí, prý na provozu téměř nepostřehli. Podle organizátorů ale své přístroje dobrovolně odložilo 117 tisíc lidí.
„V našich systémech jsem zaznamenali v uvedené době vypnutí několika tisíc SIM karet oproti průměru v ostatních dnech. Jedná se o malé procento z jejich celkového počtu,“ sdělil pro E15.cz tiskový mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.
Konkurenční Vodafone žádný pokles uživatelů nezaznamenal, T-Mobile prý dokonce naopak odbavil větší počet hovorů, než obvykle. „Počet zákazníků přihlášených k síti byl vyšší než ve stejném období před týdnem,“ uvedl Jiří Janeček z T-Mobilu.
Podle organizátorů ale nehraje roli propad ve využívání služeb, hlavní je počet vypnutých telefonů. „Vypínacího protestu se aktivně zúčastnilo 117 tisíc lidí, kteří vypnuli 152 tisíc mobilních telefonů,“ říká jeden z organizátorů protestu Martin Frýdek. „To podstatné je ale někde úplně jinde. O problému předraženého volání v Česku a chování mobilních operátorů k zákazníkům se mnohem více mluví a píše. Po celý měsíc,“ dodal s tím, že chystá další protesty.
Kromě snížení cen za služby volají organizátoři protestu také po uvolnění podmínek pro provoz virtuálů v sítích stávajících operátorů a vstup čtvrtého plnohodnotného GSM operátora, což podle nich vedlo ke snížení cen. Takový vývoj připouští i Žabka: „Čtvrtý operátor by mohl zaujmout nabídkou základních služeb zákazníky, kteří jsou citliví na cenu.“
Nový operátor? Prý není prostor
Janeček ale pochybuje, že je u nás pro dalšího konkurenta zavedených firem prostor. „Je otázkou, zda je český trh vůbec dostatečně velký, aby na něm mohl působit čtvrtý plnohodnotný mobilní operátor, viz U:fon,“ dodal s odkazem firmu, která se od roku 2007 pokouší nepříliš úspěšně přilákat zákazníky na mobilní volání šířené pomocí odlišné technologie CDMA 2000.
Podle Alžběty Weinfurtové z Vodafonu by mohl příchod nového konkurenta dokonce zvýšit náklady všech operátorů, protože by bylo nutné vybudovat další síť.
K prvnímu bojkotu služeb českých operátorů došlo přesně před měsícem, 17. července. Tehdy na dvě hodiny vypnulo svůj mobil zhruba 10 tisíc lidí. Protestu nebyla ze strany operátorů přikládána příliš velká vážnost, na celkovém počtu přihlášených účastníků do sítě se totiž protestující skupina podílela méně než 0,1 procenta.