Bomba pravdy. Nintendo přiznává, že Pokémoni jeho zisky moc nevylepší

Když vyšla hvězda zvaná Pokémon Go, akcie Nintenda vyletěly do nebes. Teď firma přiznává, že ze zisků ze hry mnoho nemá a akcie prudce padají zpět.
Bomba pravdy. Nintendo přiznává, že Pokémoni jeho zisky moc nevylepší

Ne všechny firmy, které stojí za úspěchem mobilní hry Pokémon Go, z něj také rovným dílem profitují. Nintendo, spoluvlastník licence na značku Pokémon, uvedlo, že ani masová popularita této hry se na finančních výsledcích firmy ve stávajícím fiskálním roce výrazně neprojeví. Po tomto oznámení akcie Nintenda klesly téměř o pětinu a zaznamenaly svůj nejprudší propad od roku 1990.

Nintendo pro aktuální fiskální rok (končí v březnu 2017) nadále počítá s provozním ziskem 45 miliard jenů (10,4 miliardy korun), což by znamenalo více než třetinový meziroční nárůst. Podle svého vyjádření do této sumy již firma započítala očekávané příjmy z prodeje zařízení Pokémon Go Plus. Jde o speciální náramek, který nositele upozorní na výskyt Pokémonů v okolí.

Ani velký úspěch aplikace Pokémon Go, která v Japonsku překonala rekord v počtu stažení za jediný den, tak Nintendo nedonutil své předpovědi přehodnotit.

Někteří analytici však upozorňují, že popularita mobilních Pokémonů vyvolala mezi investory nerealistická očekávání, protože pouhé tři týdny po jejich vydání nelze čekat korekci finančních výhledů firmy. „Trhy na vyjádření Nintenda o nezměněných finančních vyhlídkách reagovaly přehnaně,“ říká pro agenturu Reuters David Gibson ze společnosti Macquarie Securities Group. Analytik podle svých slov věří, že úspěch Pokémon Go se na výsledcích Nintenda nakonec projeví.

Nintendo, japonský tvůrce videoher a herních zařízení, není tím jediným příjemcem zisků ze stávající pokémanie: hru vyvinula společnost Niantic, v níž Nintendo vlastní dosud blíže nespecifikovaný podíl.

Ačkoliv je hra ke stažení zdarma, zdrojem zisku se stávají tzv. mikrotransakce, jejichž podstatou je nákup speciálních herních doplňků za reálné peníze. O tento typ příjmu se však Niantic dělí mimo jiné i s Applem a Googlem.

Za to, že Pokémon Go nabízejí ke stažení ze svých digitálních platforem, mohou zmíněné firmy podle odhadů analytika Davida Gibsona inkasovat až třetinu z každé transakce. Niantic navíc musí odvádět licenční poplatky za užití značky Pokémon, jenže i tu Nintendo vlastní jen z části - prostřednictvím třetinového podílu ve firmě Pokemon Company.

Diskuze (4) Další článek: Apple má patent, který umožní na dálku vypnout všechny foťáky

Témata článku: Hospodaření a finance, Mobilní hry, Pokémon GO, Nintendo, Zisky, Velký úspěch, Inkaso, Moc, Popularita, Mikrotransakce, Jediný den, GiB, Prodej zařízení, Mobilní pokémon, Příjemce, Pokémon, Jediný příjem, Herní zařízení, Bomba, Zisk, Pokémon Go PlusRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby