Brusel: ČTÚ by neměl rušit regulaci vysokorychlostního internetu

Evropská komise dočasně zakázala Českému telekomunikačnímu úřadu rušení regulace vysokorychlostního internetu ve vybraných obcích. Komise se bojí, že když český regulátor zruší Telefónice povinnost alternativním operátorům poskytovat velkoobchodní nabídku xDSL, bude to znamenat zvýšení cen. ČTÚ se brání. Postupoval prý v souladu s českou i evropskou legislativou a zohlednil i dokumenty vydané sdružením BEREC, které tzv. geografickou segmentaci trhu umožňují.

Brusel bude od českého regulátora požadovat další informace. Měl by mimo jiné prokázat, že Telefónica je opravdu vystavena od dalších poskytovatelů internetových služeb dostatečné konkurenci. Analýza relevantního trhu vycházela ze zkoumání konkurence na maloobchodním trhu širokopásmového internetu. Úřad zejména zjišťoval, zda je v obcích i jiná možnost připojení k internetu než xDSL, například kabelový internet nebo Wi-Fi. Pak obce rozdělil do dvou skupin. Zejména ve větších městech, kde působí více poskytovatelů a žádný není dominantní (více než 40% podíl), navrhl regulaci zrušit. Naopak nadále chce regulovat prostředí především v menších obcích.

Klepněte pro větší obrázek

Dosud musela Telefónica všude v rámci regulace nabízet jiným firmám na velkoobchodním principu svoje služby xDSL. V současnosti firma eviduje 93 tisíc uživatelů služby u jiných operátorů přes velkoobchodní nabídku. U Telefóniky přímo službu využívá 790 tisíc zákazníků. „Komise má pochybnosti o konkurenčních tlacích ze strany sítí Wi-Fi vzhledem k roztříštěnosti jejich poskytovatelů a neochotě zákazníků přejít na levnější služby nabízející nižší rychlost v případě, že by společnost Telefónica zvýšila ceny,“ uvedla komise. Ta v EU dohlíží na dodržování unijních pravidel.

Komise se rovněž domnívá, že by plány ČTÚ mohly ovlivnit obchod v EU vzhledem k tomu, že podmínky pro přístup k měděné a optické síti společnosti Telefónica v ČR mohou určovat náklady na internetové služby nabízené jinými operátory v ostatních členských státech. EK se zároveň nelíbí, že ani v obcích, kde by měla regulace pokračovat, ČTÚ nepočítá s regulací cen nebo opatřeními s nákladovou orientací. Podle ČTÚ ale ceny na tomto trhu nikdy regulaci nepodléhaly.

„Potřebujeme zajistit hospodářskou soutěž mezi společnostmi nabízejícími širokopásmové služby. Čeští spotřebitelé by neměli být připraveni o možnosti, které nabízejí trhy s rozvinutější konkurencí.“ uvedla místopředsedkyně EK pro digitální agendu Neelie Kroesová. Komise nyní zahájila podrobné šetření, které má zjistit situaci na českém trhu. Pokud zjistí jiný stav, než popisuje ČTÚ, může doporučit nebo nařídit vlastní nápravná opatření.

Diskuze (16) Další článek: Z bláta do louže? Microsoft prý dodává data pro nové mapy od Applu

Témata článku: , , , , , Roztříštěnost, Maloobchodní trh, Ostatní člen, Brusel, Alternativní operátor, Kabelový internet, Rušit,