Češi zanevřeli na pevnou linku nejvíc ze všech Evropanů

Češi zanevřeli na pevnou linku nejvíc ze všech Evropanů

Na rozdíl od Němců nebo Holanďanů přestaly české domácnosti téměř používat pevné telefonní linky a vyměnily je za mobilní přístroje. Češi a Finové používají v domácnosti pevnou linku nejméně ze všech Evropanů, pevnou linkou u nás telefonuje jen každá čtvrtá domácnost. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil německý server Bitkom.

V Česku vyměnilo pevnou linku za mobilní telefon 81 procent domácností. To je výrazně nad evropským průměrem, který se pohybuje kolem 27 procent. Především na západě je používání pevné linky v domácnosti stále populární.

Pohled o čtyři roky nazpátek ale ukazuje, že budoucnost zjevně patří mobilům. Před čtyřmi lety používalo v domácnosti mobilní přístroj 24 procent Evropanů, tedy o tři procenta méně než letos. V Česku používalo doma mobil místo pevné linky 64 procent domácností. Data publikovaná na serveru bitkom.org se odvolávají na údaje evropského Eurostatu.

Západ věří pevné

Ve východní a střední Evropě jsou mobily v domácnosti výrazně populárnější než na západě, všímá si Bitkom. Jedním z důvodů je podle serveru menší hustota a nižší kvalita sítě na východě ve srovnání se západem.

Mimořádně věrné stolním telefonům zůstává v tomto ohledu Německo – mobil tu doma používá místo pevné linky jen 12 procent lidí. Před čtyřmi lety to bylo jen o procento méně. Důvodem věrnosti Němců nebo také Holanďanů pevnému připojení ale není konzervatismus, jako spíše šetrnost. „Telefon, přístup na internet a připojení k televizi jsou stále častěji nabízeny ve výhodných balíčcích,“ uvedl ve zprávě šéf Bitkomu René Schuster.

Průzkum vychází z odpovědí zhruba 27 tisíc Evropanů starších 14 let, který si v únoru 2011 objednala Evropská komise.

Diskuze (29) Další článek: Ostuda u soudu. Právníci Samsungu nepoznali iPad od Tabu

Témata článku: Ostatní, Evropský průměr, Link, Eurostat, Evropan, Německý server, Stolní telefon, Evropa


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28