Číňané se snaží zbavit závislosti na Androidu. Mají šanci uspět?

Číňané se snaží zbavit závislosti na Androidu. Mají šanci uspět?

U velkých čínských výrobců smartphonů se začíná rozmáhat nový trend. Firmy, jejichž smartphony jsou v drtivé většině postaveny na Androidu, se podle portálu Chinagizmo.com. snaží zbavit závislosti na platformě od Googlu. Tyto snahy jsou patrné už několik let, během nichž firmy jako Meizu, Xiaomi Huawei nebo Oppo vyvinuly vlastní softwarové nadstavby, které čistý Android změnily k nepoznání. Do budoucna má přijít další fáze odpoutání od Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Pod názvem Kirin už možná nebudou figurovat pouze čipsety, ale také operační systém od Huawei

Ta by měla u čínské společnosti Huawei vyústit k použití vlastního operačního systému Kirin OS, který má být kompatibilní s čipsety HiSilicon Kirin, opět z produkce čínského giganta. Huawei by se tak mohl stát jedním z prvních výrobců, který všechny důležité komponenty, síťové prvky i softwarovou výbavu zajistí vlastními silami. Podobnou cestou se má údajně ubírat i čínský rival ZTE, který aktuálně používá ve smartphonech vlastní nadstavbu MiFavor.

Otázkou zůstává, zda je na trhu pro nové mobilní operační systémy ještě místo. Mezi giganty iOS a Android se zatím nedaří prosadit ani Microsoftu s Windows Phone. Velmi pozvolna si tržní podíl dobývá Samsung s Tizenem a jako o komerčně úspěšné se zatím nedá hovořit ani o „webové“ platformě Firefox OS, která je prozatím doménou hlavně nižších levných smartphonů. Stěžejní bude nabídka aplikací. Pokud se výrobcům podaří snadná portace z jiných platforem, nebo například spouštění androidových aplikací podobně jako u BlackBerry 10 OS, mohly by mít individuální platformy šanci uspět.

Diskuze (63) Další článek: Oppo představuje kompaktní střední třídu s LTE

Témata článku: Google, Huawei, ZTE, Spekulace, Software pro mobily, Závislost, Číňan, Android, #Android, Čina, Nový trend, Čínský rival, Cin


Určitě si přečtěte

AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz