Čínská Nokia N73 s dotykovým displejem

Čínské repliky DVD nebo hudebních přehrávačů jsou na našem trhu čím dál častějším jevem. V poslední době se ale tento trend přesouvá i do dalších oblastí každodenního života. Objevují se stále nová a nová zařízení podobná produktům světových firem. Číňané se nezaleknou ani velkých nadnárodních korporací, jako jsou Apple či Nokia, a tak bylo jen otázkou času, kdy se na trhu objeví kopie úspěšných zařízení těchto firem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie Nokiru E828

I když je originální iPhone teprve před dokončením, jeho čínská kopie, Meizu M8, by se měla co nevidět objevit na prodejních pultech; podle některých informací dokonce ještě dříve, než originál od Applu. Novinkou jsou ale plagiáty finské Nokie. Jednomu takovému se aktuálně na internetu věnují desítky serverů. Jmenuje se Nokir E828, nabízí jej hong-kongský „gadget shop“ Brando, a letmým pohledem byste jej asi jen stěží rozeznali od originální Nokie N73. Při bližším pohledu zjistíte, jak moc může být nápis NOKIR podobný originálnímu NOKIA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro srovnání Nokia N73

Čínské kopie jsou známé tím, že, ač funkčně převyšují „své originály“, stále jsou díky levné pracovní síle a vcelku efektivní výrobě schopné prodávat za cenu řádově nižší. To samé platí i u Nokiru E828. Hlavním prvkem, na který budou číňané potenciální zákazníky lákat, je 2,6palcový dotykový displej s rozlišením 240 × 320 bodů. Dopředu posouvá Nokir i možnosti paměťové. Starší miniSD použité u Nokie N73 nahrazuje menší varianta micro. Přinejmenším zajímavě vypadá i prostředí operačního systému.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily konstrukce a uživatelského prostředí

Naopak nepatrně zaostává E828 v oblasti mobilního fotografování. Zatímco originál nabídne efektivní rozlišení 3,15 megapixelu, číňané se spokojili se 2 megapixely. Zvědaví jistě budeme na to, jak budou snímky z fotoaparátu vypadat. Kvalita produktů dovážených z této země je totiž často diskutabilní. Potenciální uživatelé budou také muset oželet bezdrátové Bluetooth.

 Nokia N73Nokir E828
rozměry110 × 49 × 19 mm110 × 55 × 14 mm
hmotnost116 g104 g
displejběžný, 240 × 320 bodůdotykový, 240 × 320 bodů
fotoaparát3,2 Mpx2 Mpx
paměť. kartaminiSDmicroSD

A jaká je cena? Brando prodává Nokir E828 za pouhých 200 EUR, tedy asi 5 600 Kč, což je, ve srovnání s aktuální cenou Nokie N73 pohybující se nad hranicí 11 500 Kč, značný nepoměr.

V balení je kromě telefonu, stylusu, dvou baterií, handsfree sady, USB kabelu a nabíječky také 128 MB paměťová karta typu TransFlash. Uživatelský manuál je pouze v čínštině, což zatím vylučuje oficiální dodávky do většiny evropských zemí včetně Česka. Přeložit návod na použití ale není tak zásadní problém, a tak se možná s podobnými produkty u nás setkáme již velmi brzy.

Tip: Končí evropské značky? (mobilforum.mobilmania.cz)

Diskuze (8) Další článek: Mobil a čtečka navždy spolu

Témata článku: Nokia, Displeje, Apple iPhone 4GB, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Čínská kopie, Dotyk, Cin, Dotykový displej, Displej, Dot