Co je nového v říjnových mapách Tele Atlasu

Získal jsem dokument, který podrobně popisuje říjnovou verzi map společnosti Tele Atlas. Konkrétně jde o produkt MultiNet, který ve svých navigacích používají výrobci navigací jako TomTom, Mio a všichni ostatní, kteří v Evropě nevsadili na Navteq.

Jednou z hlavních novinek jsou data nazvaná Speed Profiles. Reálnou rychlost dosažitelnou na silnicích rozlišují podle času v rámci dne a podle dne v týdnu. Jestli vám to připomíná službu IQ Routes od TomTomu, nebudete myslím daleko od pravdy. Nemám to sice potvrzené, Tele Atlas zdroj svých informací nezveřejnil, ale je to firma vlastněná TomTomem, který nedávno oznámil, že data získaná z IQ Routes poskytne Tele Atlasu a tím i ostatním výrobcům navigačních přístrojů.

Výrobci navigací ale s těmito informacemi zatím neumí pracovat. Je třeba počkat na nové modely navigačních přístrojů případně na upgrady firmwaru. Až potom budou moci navigace například v pátek ve špičce navigovat jinými trasami než během víkendu. V případě této změny bych ale možná řekl, že půjde o větší zásah, na který aktualizace firmwaru nebude stačit.

Konkrétně jsou data Speed Profiles dostupná pro tyto země: Andora, Belgie, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, Kanada, Spojené státy americké.

Česko, Slovensko a celá Evropa

Aktuální pokrytí České republiky daty Tele Atlasu si můžete prohlédnout na obrázku. Zajímá nás třetí sloupec 2008.10, pro srovnání jsem nechal úroveň pokrytí ve dvou předchozích aktualizacích a výhled do budoucna, do vydání plánovaného na únor 2009.

Klepněte pro větší obrázek

Tele Atlas v říjnu dosáhl důležitého milníku – všechny komunikace v České republice jsou nyní ve stavu Fully Attributed. Obsahují tedy údaje potřebné pro navigaci. Neznamená to samozřejmě, že práce skončila, mapy je nutné stále aktualizovat a opravovat chyby. V současné době ale lze s mapami Tele Atlasu spolehlivě navigovat po 145 224 kilometrech českých silničních komunikací. Mimochodem dva kilometry z toho jsou trajekty nebo přívozy.

Kompletní ještě nejsou databáze čísel budov, i když i u nich přináší říjnová aktualizace změnu. Z předchozího zmapování 25,81 % čísel je nyní 43,77 %. Pro příští aktualizaci v únoru 2009 se další vylepšování této databáze neplánuje.

Prostřednictvím stejné tabulky se podívejte i na Slovensko, kde se oproti červencovým mapám se o deset procent zlepšilo pokrytí Fully Attributed,

Klepněte pro větší obrázek

Ještě jedna tabulka se mi zalíbila. Na obrázku si prohlédněte, jak jsou v současné době u Tele Atlasu zmapovány jednotlivé evropské země:

Klepněte pro větší obrázek

Data, která Tele Atlas v říjnu vydal, nyní musí nakoupit výrobci navigací. Musí je zpracovat do svého formátu, připravit na distribuci. Bude to proto nějakou dobu trvat, s říjnovými mapami se proto podle mého odhadu v navigačních přístrojích setkáme nějdříve za několik měsíců.

Diskuze (5) Další článek: McGuider: chytrá navigace pro chytré telefony

Témata článku: Tele Atlas, Atlas, Nov, Přívoz


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid