Co spravil nový firmware pro Garmin Colorado?

Garmin předevčírem vydal nový firmware pro turistický navigační přístroj Colorado. Firmware s označením 2.51 je zatím ve stádiu betaverze, takže by ho měl do navigátoru instalovat jen ten, kdo se smíří s tím, že to dělá na vlastní riziko. Neodolal jsem.


Colorado s novým firmwarem

Zde je oficiální přehled novinek a pár mých komentářů:

Byla přidána možnost pro přesunutí bodu na aktuální pozici. Tohle mi u Colorada trochu chybělo, a improvizované řešení bylo trochu komplikované. Nová položka Reposition Here by si ale zasloužila překlad do češtiny.


Ještě překlad, a bude to dokonalé

Byla přidána možnost zadávat znaky s diakritikou. Už je proto možné vyhledávat v názvech bodů, ve kterých jsou háčky a čárky. Garmin to však vyřešil tak, že do už tak dlouhého seznamu znaků, které se volí otáčením kolečka, přidal další s českou diakritikou. Takže například místo znaků CDEF tam je teď prodloužená řada CČDĎEÉĚF. Tato změna opravdu nezrychlí práci s přístrojem. Znaková sada naštěstí odpovídá zvolenému jazyku v přístroji, takže pro návrat k předchozímu stavu pomůže nastavit angličtinu. Hledal jsem, jestli k tomu Garmin nedonutím i s nastavenou češtinou, například úpravou konfiguračních souborů, ale nenašel jsem nic, co by se dalo upravovat.


Tady mě Garmin moc nepotěšil • pomohlo až přepnutí prostředí do angličtiny

Byla přidána možnost upravovat polohu bodu v různých formátech. Rozumím tomu tak, že bych měl mít možnost zadávat polohu bodu nejen v nastaveném formátu (např dd mm.mmm), ale i v jiných (třeba dd.ddddd). Neobjevil jsem ale žádnou změnu oproti staršímu firmwaru.


Nepozoruji žádnou změnu

Byla přidána podpora programu Spanner. Jde o volně stažitelnou aplikaci pro osobní počítač, která překládá „živá“ data o poloze z proprietárního formátu Garminu do standardního formátu NMEA. Colorado tímto začne být použitelné jako externí GPS přijímač pro mapové a navigační aplikace na PC.

Colorado s mapami BlueChart lépe vykresluje oblasti přílivu a odlivu. Neověřím, nekomentuji.

Bylo vylepšeno chování při ukončení režimu Mass Storage. Nepozoruji žádné změny – alespoň pokud se ukončením Mass Storage myslí jednoduché odpojení Colorada od kabelu. Přístroj se stejně jako dřív okamžitě vypne. Ani nabíhání disků není rychlejší: vnitřní paměť se objeví hned, disk s paměťovou kartou ale stále se zpožděním.

Vylepšení „bezpapírového“ geocachingu. Colorado s novým firmwarem zkouším doma u stolu, nevyrazil jsem na lov keší. Takže nevidím žádné rozdíly v zobrazení ani chování. Na zahraničních fórech jsem ale vyčetl, že keším označeným jako DNF se už nezmění ikonka (nejsem si jistý, že by se před tím měnila).

Také jsem viděl zmínku, že Colorado už nezkracuje dlouhé listingy. Není to však pravda, je ale možné, že kapacita paměti pro listingy byla prodloužena, protože ořezání jsem našel jen na opravdu dlouhých textech. Zkrácení proběhlo přibližně po 6 500 znacích, případně po 8 500 znacích zdrojového HTML kódu.

Bylo opraven seznam nalezených geokeší. Nenašel jsem žádnou změnu.

Vylepšení přehrávače Wherigo. Opět jsem neprovedl praktický test. Zdá se mi ale, že bylo trochu upraveno prostředí přehrávače.


Vidíte něco nového?

Větší stabilita systému při výběru mezi mnoha nainstalovanými mapami. Bez komentáře, Colorado mi při této operaci nikdy nezatuhlo.

Větší stabilita systému při plánování dlouhých tras. Stejný případ, nemám zde žádnou špatnou zkušenost.

Oprava výpočtu trasy při zakázání dálnic. Garmin se při plánování trasy se zakázanými dálnicemi údajně vyhýbal i důležitým silnicím první třídy (nejen Colorado). Toto chování se mi v ČR nikdy nepodařilo nasimulovat, nyní by ale tato chyba měla být opravena.

Oprava zobrazení názvů jezer a řek. Tuto změnu se mi nepodařilo ověřit.

Oprava zobrazení výšek mostů. Ani tady nemohu ověřit, co se změnilo.

Snad jen betaverze

Nový firmware mě osobně potěšil přidáním možnosti přesunout bod na aktuální pozici. Nejde však o zásadní funkci, po které uživatelé volali, a ani ostatní opravy si nezaslouží takové označení. Neoficiální seznam problémů je stále velmi dlouhý, a mrzí, že Garmin reaguje tak pomalu a tak nedostatečně. Věřme, že jde zatím jen o betaverzi a že finální firmware bude obsahovat mnohem více oprav.


Tip: Přečtěte si o pěti největších chybách Garminu Colorado

Diskuze (3) Další článek: Jak jste ve svých dvou letech znali mapu světa?

Témata článku: Color, Dlouhý text, Zakázání, Firmware, Největší chyba, Nový firmware, Předchozí stav, Nov


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče