ČTÚ: s blikající nálepkou na mobilu porušujete zákon

Český telekomunikační úřad upozornil, že je nezákonné používat nálepky na anténu mobilního telefonu, které svým blikáním signalizují příchozí hovor.

Celou kauzu rozpoutali poskytovatelé internetu, jejichž bezdrátové sítě pracují v pásmu 3400 až 3600 MHz. Ve velkých městech (Praha, Hradec Králové, Brno, Olomouc, Liberec, atd.) byly jejich frekvence plošně rušeny, proto podali stížnost k ČTÚ. Ten celou záležitost prošetřil a zjistil, že zdrojem tohoto rušení jsou právě populární „blikače.“ Ty totiž při aktivní komunikaci vyzařují druhou harmonickou kmitočtu z pásma GSM 1710 až 1785 MHz. Vzhledem ke vzájemné poloze přidělených kmitočtů pásem GSM 1800 a FWA 3,5 GHz způsobují největší rušení mobilní telefony s nalepeným blikačem v síti společnosti T-Mobile Czech Republic, v menší míře pak O2 a Vodafone. Intenzita rušení je závislá na provozním zatížení sítí GSM

Český telekomunikační úřad upozorňuje všechny provozovatele mobilních telefonů v sítích GSM, že nalepením jakéhokoliv blikače na svůj mobilní telefon porušují zákon o elektronických komunikacích (§ 100 odst. 1 zákona č. 127/2005 Sb.) a vyzývá je, aby blikač ze svého mobilního přístroje odstranili.

Prostředky k nápravě jsou v praxi mizivé. Je jen těžko představitelné, že by policisté zastavovali davy uživatelů mobilních telefonů a nakazovali jim nálepky sundat. Přesvědčit by je však mohl fakt, že je odstranění v jejich vlastním zájmu. Dalším nepříznivým jevem při použití blikače je totiž snížení doby provozu baterie mobilního telefonu. K napájení blikače se využívá energie vysílače, který je tak nucen vysílat s vyšším výkonem.

Diskuze (28) Další článek: Nokia N95 v ruce: známe první mouchy!

Témata článku: , , FWA, Mobil, Zákon, MOBI, Zak, Pór