Czech On Line chce CDMA – od Eurotelu

Společnost Czech On Line včera požádala Eurotel o zpřístupnění vysokorychlostního internetu pomocí technologie CDMA na velkoobchodním základu. Czech On Line tak chce dosáhnout podobného modelu, který je k dispozici u ADSL. Otázka ovšem zní, zda se dá v mobilní síti tento model použít. Fixní operátor by ale v zásadě mohl při nejmenším poskytovat vlastní konektivitu do Internetu.

Tisková zpráva uvádí, že Czech On Line požádala dne 5. 3. 2004 Český telekomunikační úřad o sdělení podmínek k získání licence pro poskytování veřejných telekomunikačních služeb na technologii CDMA v pásmu 450 MHz, avšak nedostala oficiální vyjádření. Po veřejném prohlášení předsedy ČTÚ Davida Stádníka (patrně tím Czech On Line myslí vyjádření na veřejné diskusi na FEL ČVUT, které jsme citovali v tomto článku), že licence nebude zpřístupněna jinému subjektu, podnikla Czech On Line další krok. Požádala monopolního držitele licence společnost Eurotel Praha o propojení, které by Czech On Line umožnilo prostřednictvím velkoobchodní služby poskytovat vlastní CDMA služby.

„Zdá se, že Český Telecom pokračuje ve zneužívání uživatelů internetu tím, že nedostatečně podporuje rozvoj ADSL. Místo toho spouští prostřednictvím své dceřinné společnosti Eurotel technologii v pásmu, ve kterém má stoprocentní a neregulovaný monopol,“ říká Charles Peake, generální ředitel Czech On Line, a dodává: „To nemůžeme připustit. Volný jako průkopník přístupu k internetu se cítí zavázán vůči svým zákazníkům a chce jim nabídnout i vlastní CDMA služby.“ ´

Pokud by se doopravdy jednalo o společné „tažení“ Eurotelu a Českého Telecomu, pak by to nepochybně bylo více než chytré. Oběma společnostem by nicméně muselo být jasné, že k situaci, kdy bude někdo žádat o přístup k této službě, musí dříve či později dojít. Otázka zní, zda Czech On Line přesvědčí ČTÚ, že je tento přístup technologicky možný a pokud možný bude, tak jaké budou náklady na vybudování přípojného bodu, atd.

Přístup k mobilním sítím na bázi podobné ADSL v ČR se navíc nepoužívá. Pokud se používá, pak přes koncept MVNO (Mobile Virtual Network Operator), který je znám například z Německa. Společnost si od operátora pronajme jisté kapacity – nakoupí traffic, např. 10 GB dat přes GPRS za měsíc – a ten pak ve vlastních tarifech nabízí svým vlastním zákazníkům. Jiná možnost je pak prodej tarifů daného operátora, což je v podstatě obdoba služeb Volba operátora a Předvolba operátora ve fixních sítích.

Každopádně vývoj v oblasti CDMA450 začíná být více než zajímavý a asi nás ještě čekají mnohá překvapení a možná i jisté zvraty.

Diskuze (52) Další článek: Nokia 7200: velká fotogalerie a první dojmy

Témata článku: EU, CDMA, #cd, Euro


Určitě si přečtěte