Deníček: můj život s Nokií 6681

Deníček, ve kterém jsem loni na podzim popisoval postřehy z praktického života s Nokií 9500 Communicatorem, měl úspěch. Ode dneška mám k dispozici další telefon, na který se netrpělivě čeká: smartphone Nokia 6681. Protože se k recenzi nedostanu dřív než o víkendu, budu vás v této bleskovce postupně lákat. V následujících dnech v ní budou postupně přibývat různé postřehy, pocity a zajímavosti.

(čtěte odzadu)

Čtvrtek

19.14: Pryžová obruba objektivu pomohla u Nokie 6630 k tomu, aby telefon po položení na stůl pevně ležel. U Nokie 6681 takový prvek není, naopak krytka objektivu je vypouklá. Telefon proto není stabilní, stačí se ho dotknout a na stole se roztočí nebo přinejmenším rozklepe. Nemám to rád.

16.26: První fotografie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

14.34: Parametry Nokie 6681 jsou v katalogu mobilů.

12.37: Zajímavý detail. Když v editoru textových zpráv stisknete tlačítko Zavřít, telefon se zeptá, jestli má rozepsaný text uložit do konceptů, nebo zrušit. Dříve se zprávy automaticky ukládaly a hromadily ve složce Koncepty. Slovník T9 ale stále píše s háčky a čárkami – hromy a blesky na Nokii!

10.14: Myslel jsem si, že se zadní kryt objektivu bude při vytahování telefonu z kapsy posouvat a aktivovat fotoaparát, zatím se mi toho ale naštěstí ani jednou nepodařilo dosáhnout.

9.50: Obrazovka Today je skvělá, ale musíte si vybrat, jestli chcete používat ji nebo běžné klávesové zkratky přiřazené čtyřsměrné klávesy. Při aktivním Today tlačítko slouží pro pohyb v ikonách a řádcích, nefunguje ani směr dolů pro vyvolání adresáře. Kontakty jsem zatím přiřadil pravému funkčnímu tlačítku a zvykám si.

8.32: Poutko na ruku jsem už z telefonu odstranil. Nelíbilo se mi, jak kovový kroužek neustále naráží do těla telefonu. Poutko mělo být celé z kůže nebo jiného měkkého materiálu.

8.14: Světelné čidlo v levém rohu telefonu reguluje podsvětlení displeje a klávesnice. Je to stejné jako na Nokii 6630, někdy mi ale docela vadí, že se tato funkce nedá vypnout. Mobil si totiž často usmyslí vypnout podsvětlení klávesnice i v naprosté tmě, takže nevidíte, co mačkat. Při čtení elektronických knih v tmavším prostředí zase ruší častá změna jasu displeje.

00.01: Je nejvyšší čas porovnat displej Nokie 6681, který poprvé zobrazí až 262 tisíc barev, s displejem starší Nokie 6630, který podporuje jen 65 tisíc barev. Napřed srovnávám prostředí aplikace pro práci se zprávami: bílá barva jde v novince 6681 trochu dožluta, žádný jiný rozdíl nevidím.

Nahrávám proto do obou telefonů stejnou fotografii a srovnávám obraz při různém zvětšení. Situace se opakuje, opět nelze rozeznat žádný rozdíl. Později ještě zkusím „laboratorní“ test s jemnými přechody barev, kde by se mohl displej s větší podporou barev projevit. Při běžném použití ale 262 tisíc barev rozhodně nepoznáte.

Středa

21.27: Oklamal jsem vás! Fotoaparát v Nokii 6681 není stejný jako v modelu 6630. Výsledné fotografie se sice nijak neliší, v nabídce ale najdeme větší možnosti nastavení. U Nokie 6681 konečně můžeme pracovat s vyvážením bílé barvy (4 režimy nebo automatika) a je zde i několik běžných efektů (černobílý, sépie apod.). Na zadní straně je vedle objektivu navíc bílá přisvětlovací dioda.

20.41: Dobře, že jsem nejásal, jak je telefon po vybalení krabice rychlý. Jakmile jsem do něj nahrál adresář a kalendář, rychlost klesla na úroveň Nokie 6630. Ale i tak jde o nadprůměrně svižný smartphone, 6681 není žádný šnek.

20.39: Už několikrát jsem psal o obrazovce Today, která na hlavním displeji ukazuje aktuální události. Takhle vypadá, zobrazují se zde schůzky a úkoly. Řádky jsou aktivní, klepnutím se dostanete rovnou do kalendáře nebo úkolovníku. Konkurence Windows Mobile ale tímto způsobem označuje i nepřečtené zprávy.

 

Do řádku s ikonami lze nastavit nejčastěji používané aplikace. Další jsem přiřadil dvěma funkčním klávesám a jednotlivým směrům čtyřsměrného tlačítka (klávesnice je opravdu skvělá!).

19.56: Zrada, při aktivní obrazovce Today nejsou na displeji vidět zprávy buňky. U Eurotelu se v nich zobrazuje název města.

19.44: PC Suite se pomalu probírá. Už je funkční přenos obrázků, z počítače se dají instalovat programy a věřím, že si to brzy rozmyslí i správce souborů. Udělal jsem pro srovnání pár fotek s Nokiemi 6681 a 6630. Fotoaparáty jsou naprosto stejné (obrázky jsou zmenšené na rozlišení 800 × 600).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6681 • Nokia 6630

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6681 • Nokia 6630

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6681 • Nokia 6630

18.51: I když synchronizace funguje, s telefonem odmítají komunikovat ostatní programy z balíku PC Suite. Nemohu stáhnout obrázky, s mobilem se nespojí ani správce souborů. Hned vedle mám přitom Nokii 6630, která se spojila okamžitě. Restartoval jsem počítač i telefon, samozřejmě mám poslední verzi PC Suite.

18.36: Problém. Když budu používat své oblíbené grafické téma, kvůli obrázku v pozadí téměř neudivím texty aktuálních schůzek na hlavním displeji. To je nová funkce, se kterou Nokia přichází právě v tomto modelu, podobá se nabídce Today u smartphonů Windows Mobile. I když jde vypnout, nechci se bez ní obejít, takže asi budu muset hledat vhodnější grafické téma.

18.23: Telefon jsem samozřejmě hned zesynchronizoval s Outlookem, takže v něm mám kompletní adresář, kalendář, úkoly i poznámky. Synchronizaci telefonů Series 60 už Nokia vyladila téměř k dokonalosti.

18.05: Klávesnice je výborná!

17.35: Telefon je pevný, moc mě ale nepřesvědčila odsuvná krytka objektivu na zadní straně. Při zmáčknutí se prohýbá. Krytka je jinak aktivní, odsunutím se hned zapne fotoaparát.

17.24: V balení jsem oproti 6630 našel poutko na ruku. Uvidíme, jak dlouho mi na telefonu vydrží, nikdy jsem nic takového nepoužíval. V krabici je navíc USB čtečka pro paměťovou kartu MMC (také novinka). Nokia ke kartě RS-MMC s kapacitou 64 MB dodává i redukci na plný formát. Jinak zde jsou sluchátka, kabel, nabíječka...

17.15: A je doma – Nokia 6681 v modré variantě. Podle některých lidí je tato barva nejhezčí, jiným se líbí spíš stříbrná verze, ve které se smartphone bude také prodávat. První pocity jsou pozitivní. Osobně oceňuji hlavně design, protože předchozí model 6630 mě v tomto ohledu bohužel nezaujal. Nokia 6681 je určitě hezčí.

Diskuze (21) Další článek: T-Mobile má nové tarify e30 a e250: volné SMS za soběstačnost

Témata článku: Nokia 6630, Nokia 6681, První pocit, Život, Den, Častá změna