Essential Phone je propadák. Zlevnil více než o čtvrtinu a na expanzi mimo Ameriku to nevypadá

Essential Phone měl být svěží vítr do nabídky jinak až příliš se podobajících androidových smartphonů. Pozornost budil už díky tomu, že za jeho vývojem stojí „otec Androidu“ Andy Rubin. Místo úspěšného produktu jde ale spíše o rozpačitý start-up, který se od začátku potýká s nejrůznějšími problémy. Jedním z nich je zřejmě i malý zájem zákazníků, protože telefon od Essentialu v uplynulých týdnech výrazněji zlevnil.

Startovací cena vizuálně atraktivního bezrámečkového smartphonu činila 699 dolarů. Od listopadu je smartphone dostupný za 499 dolarů, tedy zhruba s 30% slevou. Takové zlevnění nebývá po pouhých dvou měsících v prodeji obvyklé a může značit nižší než očekávanou poptávku zákazníků. Essential Phone prodává firma na svých stránkách, k dispozici je také u amerického operátora Sprint a kanadského Telus. Prodejní čísla uvedl jen Sprint, který eviduje pouhých 5 tisíc zakoupených zařízení.

Telefon se od svého uvedení potýká s potížemi. Nejdříve to bylo pozdní dodání na trh, které se proti avizovanému červnu 2017 odsunulo až na závěr léta. Následně se objevily problémy s fotoaparátem a zejména četné softwarové chyby, které je sice možné opravit pomocí updatů, ale zvláště při použití čistého systému Android pod dohledem jeho zakladatele značně překvapují.

V Evropě se telefon oficiálně neprodává. Essential Phone lze ale objednat na stránkách výrobce a nechat doručit pomocí některé z přeposilatelských služeb ze Spojených států (např. Shipito). Cena po připočtení DPH a poštovného vyjde zhruba na 13 500 Kč. Pár kousků prodávají i někteří individuální dovozci, ale jejich cena je nesmyslně vyšponovaná klidně i na dvojnásobek.

Essential PH-1
rozměry a hmotnost: 142 × 71 × 8,0 mm, 185 g
displej: 5,7", kapacitní LTPS LCD, 1 312 × 2 560, 505 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS
paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 040 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm)
operační systém: Google Android 7.1 (Nougat)
fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
54 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Diskuze (15) Další článek: Tohle ještě v mobilu nebylo. Nomu T18 má vysílačku a externí kameru

Témata článku: Essential, Android, Smartphony, Nákup a ceny, Slevy, Vlajková loď, USA, Andy Rubin, Essential, Bezrámečkový displej, Essential PH-1, Propad, Dodání, Telus, Essential Phone, Pouhý měsíc, Pozdní dodání, Sprint, Stránka výrobce, Úspěšný produkt, Avi, Čtvrt, Zakoupené zařízení, Evropa, Malý zájem


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109