Eurotel postaví síť CDMA 450 s Nortel Networks

Tisková zpráva, Praha, Česká republika – Eurotel Praha, spol. s r.o., největší poskytovatel bezdrátových hlasových a datových služeb v České republice, si vybral společnost Nortel Networks* [NYSE/TSX: NT] jako jediného dodavatele první CDMA2000 1xEV-DO sítě svého druhu provozované v pásmu 450 MHz.

Síť, jejíž instalace v České republice již probíhá, pomůže Eurotelu při zavádění širokopásmového přístupu na Internet i dalších progresivních bezdrátových služeb. Architektura CDMA 450 sítě od společnosti Nortel Networks Eurotelu umožní také snížit investiční a provozní náklady a maximalizovat dosavadní investice do 450MHz spektra a stávající technologie sítě.

Předpokládá se, že k dokončení instalace sítě dojde ke konci prvního pololetí roku 2004 s tím, že v květnu 2004 bude do komerčního provozu podle plánu uveden přístup k Internetu, elektronické poště i bohatým multimediálním službám. Společnost Nortel Networks dodá i služby spojené s návrhem, instalací, údržbou a optimalizací sítě.

“Díky společnosti Nortel Networks jsme získali velmi efektivní řešení pro rozšíření sítě Eurotelu jak z hlediska nákladů, tak i časových úspor,“ řekl Terrence Valeski, generální ředitel společnosti Eurotel Praha, spol. s r.o. “Nová síť CDMA 1xEV-DO ještě více upevní naši silnou pozici v oblasti bezdrátového Internetu a umožní nám, abychom nabízeli datové služby nové generace, díky kterým získáme nové zákazníky, zvýšíme tržby i loajalitu zákazníků.”

CDMA 450 je standardem v zemích přecházejících od analogového NMT 450 (Nordic Mobile Telephone) systému k digitálním bezdrátovým technologiím a v zemích prosazujících univerzální hlasovou a datovou službu. Díky nižším radiovým frekvencím má CDMA 450 výhodu, že může pokrýt mnohem větší geografické území než tradiční celulární systémy.

“Využili jsme našich zkušeností s CDMA, které jsme získali v posledních osmi letech, a vyvinuli jsme nový CDMA 450 produkt, jež z hlediska nižších investičních a provozních nákladů pro operátory nemá konkurenci,” uvedl Steve Searles, viceprezident pro marketing CDMA/TDMA společnosti Nortel Networks. “Díky spolupráci s Eurotelem společnost Nortel Networks získala při zavádění nejefektivnější architektury, kterou je možno využít pro uvádění nejnovějších bezdrátových služeb příští generace na trh, jedinečnou výhodu.”

Řešení pro CDMA 450 od Nortel Networks využívající základnových stanic Nortel Networks Metro Cell je navrženo tak, aby bylo ze všech dostupných řešení nejpružnější. Využívá dedikované samostatné rádiové bloky, které představují efektivní způsob rozšíření dosavadních investic do infrastruktury. Je tak možné rozšířit poskytování datových služeb a zajistit pokrytí jak v zemědělských oblastech, tak i v městských aglomeracích.

Původní radiové řešení pro CDMA 450 od firmy Nortel Networks snižuje požadavky na zásobení stanic elektrickou energií o 25 %, zároveň není nutné stanice vybavovat zařízením pro posun frekvence, což může výrazně snížit náklady na výstavbu sítě. Každý rádiový blok podporuje až tři nosné kmitočty, které je možné pomocí softwaru jednotlivě aktivovat. V jedné základnové stanici jsou integrovány jak CDMA2000 1X, tak i CDMA 1xEV-DO, takže si operátoři mohou přizpůsobit poměr pokrytí a nákladů a snížit tak náklady spojené se získáváním nových lokalit.

Eurotel pro svou síť využívá následující prvky bezdrátové infrastruktury Nortel Networks: radiové základnové stanice (BTS) CDMA Metro Cell, CDMA kontrolery základnových stanic (BSCs) a Nortel Networks Packet Data Serving Node (PDSN).

Nortel Networks nedávno představil své CDMA 450 portfolio a tržní strategii a oznámil uzavření smlouvy s lotyšskou společností Telekom Baltija. Nortel Networks v současné době testuje CDMA 450 ve spolupráci s několika operátory ve východní Evropě a právě dokončil zkušební provoz CDMA 450 se společností UralWestcom, společným podnikem Russian Telecommunications Development Corporation (RTDC) a Ural Svyaz Inform.

Jako vedoucí společnost v oblasti CDMA Nortel Networks od roku 1995 navrhl a implementoval CDMA sítě pro více než 65 operátorů v 17 zemích v různých geografických podmínkách v oblastech s odlišnou mírou zalidnění. CDMA technologie společnosti Nortel Networks může pracovat v různých frekvenčních pásmech včetně 450, 800, 1900 a 2100 MHz. Společnost Nortel Networks je také jediným dodavatelem schopným podporovat v rámci jedné základnové stanice několik frekvenčních pásem najednou. Nortel Networks je lídrem ve vývoji, implementaci a evoluci všech hlavních rozhraní pro bezdrátové služby, kterými jsou GSM, GPRS, EDGE, UMTS, TDMA, AMPS a WLAN.

Diskuze (25) Další článek: Panasonic X300 - s výklopným displejem jako u kamery

Témata článku: CDMA, EU, Net, #cd, Nor, Jediný dodavatel, Efektivní způsob, Euro, Post, Síť, Sít


Určitě si přečtěte

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95