Eurotel v květnu spustí rychlá data CDMA

Eurotel na květen chystá uvedení služby pro rychlé datové přenosy prostřednictvím technologie CDMA 450, která poběží na staré síti Tip (NMT). Potvrdilo nám to tiskové oddělení operátora a už během dneška bychom měli dostat tiskovou zprávu s dalšími podrobnostmi.


Oživeno: netrvalo to ani pár minut a tisková zpráva je tady:

Eurotel hodlá v květnu uvést do provozu síť CDMA

Tisková zpráva, Praha, 22. března 2004 – Eurotel Praha, spol. s r. o., hodlá v květnu 2004 uvést do provozu moderní digitální síť CDMA (Code Division Multiple Access).

Jak společnost Eurotel již dříve oznámila, hodlá použít moderní digitální technologii CDMA k postupné modernizaci své veřejné mobilní telekomunikační sítě v pásmu 450 MHz.

Avšak i přes pozitivní reakce veřejnosti i odborníků, se v poslední době objevily určité nepodložené, zavádějící spekulace či nepřesnosti zřetelně směřující k pozdržení, resp. znemožnění této plánované modernizace.

Společnost Eurotel obdržela v roce 1991 licenci na provoz veřejné mobilní telekomunikační sítě na období 20 let. Cena, kterou Eurotel za licenci zaplatil, byla přitom srovnatelná s cenou později udělovaných GSM licencí, a to navzdory skutečnosti, že množství přidělených GSM frekvencí bylo více než pětkrát větší.

Obdobné srovnání s cenou UMTS ukazuje, že cena za jednotku frekvenčního přídělu v pásmu 450 MHz byla vyšší, než cena za stejný frekvenční příděl v rámci UMTS licencí.

Licenci a přidělené kmitočty v pásmu 450 MHz společnost Eurotel řádně využívá pro provoz starší analogové mobilní sítě NMT pod obchodní značkou T!P. Vzhledem k vývoji mobilní technologie a délce licencovaného období bylo přitom již v době udělování licence zřejmé, že dojde k několika zásadním technologickým obměnám. Skutečnost, že licence je ve shodě s direktivou 2002/21/EC, kterou se stanovuje regulační rámec, technologicky neutrální, takové změny umožňuje.

V souladu s doporučením mezinárodní asociace operátorů 450 MHz sítí (International 450 Association) zvolil Eurotel pro modernizaci své sítě technologii CDMA2000, jejíž jednotlivé varianty umožňují poskytování pokročilých datových i hlasových služeb.

Charakteristika šíření signálu a omezená šíře pásma vede k tomu, že v pásmu 450 MHz byla vždy udělována pouze jedna celoplošná licence na mobilní síť. Situace se příliš neliší ani s přechodem na digitální technologii. Technologie CDMA2000 vyžaduje oddělení nosné frekvence pro hlasové služby (1xRTT) a pro službu rychlého přenosu dat (1xEVDO). Další frekvence jsou zapotřebí k zajištění současného, byť do budoucna omezeného, provozu NMT spolu s CDMA. Kapacita sítě by proto nedovolovala více operátorům nabízet v tomto pásmu hlasové i datové služby současně.

Tento závěr byl již plně potvrzen v zemích, kde migrace z analogových na digitální 450 MHz systémy proběhla nebo probíhá. V Rumunsku byla NMT síť v uplynulých několika letech postupně plně migrována na CDMA, aniž by se měnil frekvenční příděl. Masový přechod z NMT na CDMA v původních frekvenčních přídělech probíhá v Ruské Federaci, Bělorusku a Gruzii. Zahájení podobné migrace se v nejbližší době očekává také v pobaltských zemích.

Principiálně jiná situace nastala v zemích, kde byl provoz analogových sítí již ukončen (Německo, Dánsko), kde platnost původních 450MHz licencí vyprší v nejbližších měsících (Norsko, Švédsko), nebo kde licence nejsou držiteli řádně využívány. V těchto případech pak regulační orgány zpravidla přistupují k novému přidělení uvolněných frekvencí na základě výběrových řízení. I v těchto případech se zpravidla počítá s udělením pouze jedné licence.

Společnost Eurotel vítá nedávné rozhodnutí CEPT (European Conference of Postal and Telecommunications Administrations), umožňující v mezinárodním měřítku použití technologie CDMA2000 i k modernizaci starších PAMR sítí ve frekvenčních pásmech blízkých 450 MHz. Uvedené rozhodnutí představuje technologicky progresivní krok, který posílí konkurenční prostředí a povede k širší a bohatší nabídce mobilních telekomunikačních služeb.

Mimo uvedené případy a mimo přesuny technické povahy, nedochází v oblasti CEPT k re-licencování dlouhodobě platných NMT licencí a frekvenčních přídělů. Děje se tak i s ohledem na legislativu zajišťující ochranu investic a nutné rozsáhlé kompenzace, které jsou s takovými úpravami řádně užívaných licencí nezbytně spojeny.

Diskuze (58) Další článek: Eurotel prodává Sony Ericsson T630 a Alcatel 735i

Témata článku: CDMA, EU, Rychlá, Digitální síť, Frekvenční příděl, Data, Euro, #cd


Určitě si přečtěte