Evropský Orange a Vodafone blokují telefonování přes internet

V uplynulých týdnech se na internetu objevovaly zprávy o tom, jak některé evropské pobočky operátorů Vodafone a Orange brání provozování internetové telefonie ve svých sítích. Jednak se to týkalo zakázání VoIP služby Truphone (čtěte např. ZDE), dalším bodem jsou úpravy operátory prodávaných telefonů, které znemožňovaly používání VoIP skrze protokol SIP (týkalo se to konkrétně Nokie N95). Do konfliktu s právem Evropské Unie se Vodafone dostal tím, že přes svoji síť zakázal přístup na webové stránky VoIP operátorů (Skype a někteří další), žalující stranou je již zmíněný Truphone.

Zodpovědná místa Vodafonu se brání tím, že lze do takto upravených mobilů stáhnout alternativní softwarové klienty, nebo je pro VoIP použít ve spojení s počítačem. To je však chabá náhrada za plně integrovanou aplikaci přímo od Nokie. Ta například umožňuje vytáčení hovorů vedených přes Wi-Fi rovnou z telefonního seznamu. Problémem je také způsob zacházení programů třetích stran s energií. Inženýři Nokie integraci internetové telefonie věnovali stovky hodin práce, což univerzální programy prostě dohnat nemohou.

Pokud si popsané kroky přeložíme do srozumitelné češtiny, Vodafone a Orange internetové telefonování nezakázali, jen svým zákazníkům znepříjemnili a zkomplikovali jeho používání.

V souvislosti s českým Vodafonem, ani nejbližší, tedy slovenskou pobočkou Orange jsme podobné stížnosti nezaznamenali.

Diskuze (11) Další článek: Roaming: přinese slevy až regulace?

Témata článku: Orange, Operátoři, Internet, Ostatní, Orange, Voda, Pře, Telefon, Vodafone, Blok, Telefonování, Vodafone — Heureka.czNejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory