Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS

Geocaching bez GPS

Geocaching lze nouzově provozovat i bez navigačního přístroje. Je to sice mnohem méně pohodlné a k mnoha skrýším se takhle vůbec nedostanete, pro vyzkoušení ale nemá smysl kupovat GPS. Místo ní využijte internetovou službu www.mapy.cz nebo mapy.google.cz

Představte si, že chcete najít například keš v brněnském lesíku Hády. Na příslušné stránce webu geocaching.com jsou všechny potřebné informace. To nejdůležitější, přesné souřadnice, ale zjistíte až po registraci, která je zdarma. Základní přehled o keších v oblasti, kterou se chystáte navštívit, najdete také na mapě na webu geocaching.cz. Jejich souřadnice však chybí, kvůli ochraně je navíc poloha mírně znepřesněna – souřadnice zkrátka najdete na stránkách geocaching.com.

Pro ukázku jsem zvolil keš, která už není na svém místě, byla archivována. Je to opět kvůli ochraně, souřadnice živých keší mají být k dispozici pouze po přihlášení.

Víte tedy, že keš má souřadnice například N49° 13.222 E016° 40.734. Do políčka na www.mapy.cz stačí vložit tento text – „Loc: 49d13.222 16d40.734“ (bez uvozovek). Všimněte si, že čísla odpovídají souřadnicím zjištěným na webu geocaching.com. Přepněte se do letecké mapy, která je přesnější, a hned uvidíte, kde keš hledat. Na místě sice potom musíte pročesat větší oblast, než kdybyste použili GPS, hodně keší ale lze tímto způsobem najít. Zrovna u tohoto pokladu, ukrytého uprostřed lesa, to ale asi bude komplikované, takřka nemožné.

Klepněte pro větší obrázek
Tady je hledaná keš

Ještě jednodušší je to na mapách Googlu. Do vyhledávacího pole můžete přímo zadat text N49° 13.222 E016° 40.734. Navíc u českých keší přímo na stránce geocaching.com najdete odkaz Czech maps from mapy.cz. Stačí klepnout, a šipka v mapě hned ukáže, kde poklad hledat. Tip: Mapy.cz lze používat také z mobilu

Nepřehlédněte také mapu Googlu upravenou pro použití při geocachingu. Odkaz najdete v listingu každé keše, případně na adrese www.geocaching.com/map. Na mapě se přímo zobrazují keše, dají se filtrovat různé typy a kliknutím se dostanete na podrobnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa s kešemi na webu geocaching.com

Pozor na mudly, ať nic netuší

Nemyslete si však, že s GPS to je o tolik snazší. Přesnost navigátorů je totiž v ideálním případě řádově metry, a to musíte mít velké štěstí. Keše jsou navíc velmi často v lese, na místech, kde není dobrý signál, jejich majitel je silně maskuje, aby na ně nenarazil žádný mudla. Někdy také nejsou přesně zaměřené. Budete muset velmi pečlivě hledat.

Mudla? To je oficiální termín, který asi není potřeba vysvětlovat lidem, kteří četli některý díl Harryho Pottera. Význam je stejný jako v kouzelnickém světě, kde se tak označovali lidé, kteří nic netuší. V geocachingu to jsou všichni kolemjdoucí, kteří nemají v ruce GPS.

Keše je nutné před mudly pčelivě chránit a při vyzvedávání pokladu musíte být nanejvýš opatrní, abyste nevzbudili jejich pozornost. Důvodem této opatrnosti je ochrana schránek proti poškození, přemístění nebo odcizení. Mudlové by neměli do světa geocacherů proniknout.

 Obavy před mudly jsou opodstatněné. Myslíte, že by jinak vydržela keš na Václavském náměstí, kolem které denně projdou tisíce turistů? Když se mudla dívá, raději nechte keš neodhalenou a vraťte se k ní jindy.

Konkrétně Cache na Václaváků ale bývá poměrně často odcizená. Zejména u skrýší umístěných ve městech je to velký problém. Geocacherů je čím dál víc, a riziko odcizení schránky roste. Není výjimkou, když vlastník musí opravovat nebo obnovovat svoji keš několikrát za rok.

Klepněte pro větší obrázek
Pěkně maskovaná keš, ve skutečnosti před ní byl ještě kousek kůry

Napřed se přihlaste, prosím

Český geocacher potřebuje ke svému životu hlavně dva weby: www.geocaching.com a www.geocaching.cz (slovenský ho vymění za www.geocaching.sk). Na obou dvou se zaregistrujte, je to zdarma. 

Každý z webů budete používat na něco jiného. Mezinárodní slouží k plánování a k zaznamenávání nálezů, na českém najdete informace, rychlou a přehlednou mapu, diskuze a také encyklopedii geocachingu.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Český web geocaching.cz: hlavní stránka • diskuze • probírané téma

Na mezinárodním webu o keši najdete všechny podrobnosti. Můžete si přečíst logy – tak se označují zápisky o nalezení nebo neúspěchu – a na této stránce také po návratu popíšete své zážitky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní stránka webu geocaching.com • logy u keše

Nepodceňujte přípravu

Plánování výpravy je velmi důležité, a když budete pečliví, ušetříte si problémy u samotné keše. Při plánování určíte, kam chcete jít, pročtete všechny informace o lovené keši nebo keších. Do GPS uložíte souřadnice, případně si vytisknete podklady. Naplánujete také, jak se ke keší dostanete – kam přijedete autem, městskou hromadnou dopravou nebo jinými prostředky. Špatně naplánovaná výprava se může vymstít a keš někdy kvůli tomu ani nedokážete najít.

Když z nějakého důvodu nestihnete naplánovat výpravu, není ještě vše ztraceno. Na wapové stránce wap.geocaching.com, na kterou se dostanete z mobilního telefonu, najdete spoustu užitečných informací. Musíte ale znát šestimístný kód požadované keše, tzv. waypoint (například GCNM7C). Tento kód najdete v pravém horním rohu stránky s keší na www.geocaching.com. Když waypoint neznáte, z nejnovějších mobilů se dá připojit přímo na web geocaching.com a vyhledávat třeba i podle názvu. Případně se dají využít různé specializované aplikace, které najdou nejbližší keše, zobrazí k nim informace, a nakonec se třeba i přímo z telefonu můžete zalogovat.

Pokud používáte mobilní internetový prohlížeč Opera Mini, můžete se připojit přímo na web www.geocaching.com a využívat všechny jeho služby. Pro vyhledávání cachí z mobilu doporučuji službu boulter.com.

Žádná informace se u cache neztratí

Při plánování výprav osobně používám program GSAK. Ten ale není příliš vhodný pro začátečníky, hlavně kvůli tomu, že se dá plně využít až při placeném členství. Ke stejnému účelu ale poslouží i aplikace Skrýšotlač nebo Geoget, případně další nástroje. Hledat nenalezené keše lze i přímo na oficiálních stránkách. Po přihlášení klepněte na své jméno v pravém horním rohu a poté na stránce najděte odkaz „filter out finds“. Systém vypíše nejbližší nenalezené keše v blízkosti zadaných domácích souřadnic.

U vybraných keší si pozorně pročtěte pokyny (tzv. listing). Dívejme se spolu na keš Snakesss, o které už byla řeč. Co na stránce vidíte? O souřadnicích jsem už psal, je zde také vzdálenost od vašeho domova, možnost stáhnout soubor LOC a když si připlatíte, tak i GPX. Soubory se dají nahrát přímo do GPS přijímače, nemusíte souřadnice opisovat.

Klepněte pro větší obrázek 

Vedle dalších informací nepřehlédněte blok s ikonkami, které v pravém pruhu popisují podmínky u keše. Zjistíte, jestli se ke skrýši dá přijet na kole, jestli je u ní parkoviště, hromadná doprava, jestli můžete počítat s vyhlídkou, anebo si naopak máte dát na něco pozor, například na trny, klíšťata. Podržte nad ikonou kurzor myši a uvidíte popisek. Ten je v angličtině, stejně jako další informace na stránce. Symboly jsou ale poměrně jednoznačné.


Podmínky u keše


Článek pokračuje v další kapitole: příprava, hledání keše, logování

Témata článku: GPS, Nothing, Dopravní prostředek, Webová kamera, Kbelík, Znojemsko, Opačný extrém, Vaš, Kondom, Matrjoška, Dobrý signál, Hlavní stránka, Mozek, Původní místo, Hra, Důležitý údaj, Oficiální termín, Listí, Harry Potter, Knoflíková baterie, Premiové členství, Neznámé místo, Celková hodnota, Bubbles, Druhý řádekOde dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Halo Infinite během hodiny nalákalo na Steamu do multiplayeru přes 100 tisíc hráčů
Michal Maliarov
Halo InfiniteMicrosoft