Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS

Vyšší level za tři dolary

Vraťme se ještě k registraci na webu geocaching.com. Každý cacher si zde vytvoří profil, nastaví si domácí souřadnice a další údaje. K účtu se vedou statistiky o počtu nalezených i vlastních keší, najednou se dají najít všechny logy, všechny cestující předměty, co měl uživatel v držení, jsou zde všechny nahrané obrázky. K informacím o jiných uživatelích se ale dostanete až po přihlášení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stránka s mým profilem • nalezené a ukryté keše • nalezené mince a travel bugy

Na svoji webovou stránku můžete umístit ikonku, na které je vidět vaše přezdívka, počet aktuálně nalezených a vlastních keší. Zdrojový kód pro ikonu najdete také ve svém profilu. Podrobnější popis stránky s uživatelským účtem najdete v encyklopedii.

Klepněte pro větší obrázek
Moje živá ikonka s aktuálním počtem nalezených a ukrytých keší

Jestli vás geocaching chytí, můžete uvažovat o vyšší úrovni členství a stát se tzv. Premium členem. Není to už zadarmo, měsíčně se provozovateli serveru platí tři dolary. Na oplátku ale dostanete možnost generovat tzv. Pocket Queries neboli dotazy na keše. Výsledkem může být například pravidelně zasílaný seznam všech nenalezených keší do padesáti kilometrů kolem vašeho bydliště.

Možnosti nastavení podmínek jsou velmi široké. Dají se hledat také keše podél cesty mezi dvěma naplánovanými místy. Pokud vám jde o to, abyste nějakou keš našli jako první, využijete možnost upozornění. Jakmile se objeví nová keš, dostanete e-mail. Užitečná je také možnost stahovat data v souborech GPX a možnost vytvářet uživatelské seznamy keší. Lze hledat také keše podél zadané cesty.


Nastavení Pocket Query • nastavení upozornění

Dokud nemáte jistotu, že vás geocaching bude bavit, nemá smysl připlácet za pokročilé členství. Mnoho českých cacherů ho nemá, a přitom spokojeně žijí. Když už na to ale potom přijde, tři dolary měsíčně jsou malá investice ve srovnání například s tím, kolik při geoachingu projedete benzínu nebo utratíte za jiný způsob dopravy.

Zkratky, WTF?

Při geocachingu, zejména v logu, se můžete setkat se zkratkami, které vám asi zpočátku nebudou vůbec jasné. Podívejme se na ty nejčastější.

FTF: First to find, volně přeloženo Já jsem první! Touto zkratkou se v logu hrdě přihlásí ten, kdo keš našel jako první po jejím uložení. Není to nic jednoduchého. Nová skrýš ve městech a v okolí vydrží třeba jen pár desítek minut, na venkově nanejvýš několik dnů. Co z toho lovci FTF mají? Znovu nic jiného než radost, stejně jako při nalezení keše.

Klepněte pro větší obrázek
FTF: první zápis v logbooku

DNF: Did not find, nenašel jsem. Používá se v případech, kdy nejste úspěšní.

TNLN: Took nothing – left nothing, Nic neberu – nic nenechávám. Tuto zkratku uvedete tehdy, když neprovádíte žádný výměnný obchod. Klidně to ale můžete napsat i celou větou.

TFTC: Thanks for the cache, Díky za keš.

Další zkratky používané při geocachingu najdete v české encyklopedii. Při kešování se setkáte i s dalšími termíny, kterým možná hned nebudete rozumět; například geodálnice, která označuje prošlapaný chodníček ke keši. Nebude ale dlouho trvat a brzy se zorientujete.

Chci založit vlastní keš!

Raději doporučuji příliš nespěchat. Abyste založili vlastní dobrou keš, musíte vědět, jak geocacheři myslí, co mají rádi a co naopak nesnáší. To ale zjistíte až praxí, na vlastní kůži. Napřed raději najděte třeba sto cizích keší, a až potom uvažujte o vlastních skrýších. Najdeme sice i výjimky, ale keše nováčků pravidelně za moc nestojí – raději si nepokažte pověst jen kvůli spěchu.

Na Navigovat.cz najdete samostatný článek věnovaný zakládání keší.

Geoživot vás naučí

O každém bodu v článku by se dalo napsat ještě mnohem víc. Některé věci jsem záměrně velmi zestručnil, protože podle mého názoru nebyly důležité, jiné jsem probral důkladněji. Troufám si ale říct, že když si zapamatujete informace v tomto článku, budete pro geocaching dobře teoreticky vybaveni a neuděláte ostudu. Praxe je samozřejmě nejdůležitější, získávání zkušeností je ale už plně na vás.

Geocaching je dobrá zábava. Najdou se v ní samotáři, lovit se dá při rodinných výletech i v nesourodých skupinkách. Pořádají se dokonce i hromadné akce. Pro keš vyrazíte kdy chcete, kam chcete, sami si zvolíte dopravní prostředek, vyberete si svoji trasu. Když máte chuť, najdete jednu keš, jindy za den třeba několik desítek. Můžete si vybrat, jestli chcete spíš rychlé městské skrýše, nebo dlouhé výlety do přírody. Někdy hledáte keš na místě, kam chcete jít, jindy místo podle toho, kolik tam je keší. Je na každém geocacherovi, jak si naplánuje svůj čas.

Geocaching: The sport where You are the search engine.

Témata článku: GPS, Nothing, Bubbles, Dobrý signál, Hromadná doprava, Matrjoška, Kbelík, Listí, Harry Potter, Hlavolam, Premiové členství, Mozek, Krátký film, Šestimístný kód, Oficiální termín, Vaš, Hra, Hlavní stránka, Původní místo, Opačný extrém, Důležitý údaj, Celková hodnota, Kondom, Znojemsko, Druhý řádekZpátky ve hře. Test procesoru  Intel Core i9-12900K

Zpátky ve hře. Test procesoru Intel Core i9-12900K

Procesory Intelu pro stolní počítače si po drobném zaváhání znovu uzmuly výkonnostní prvenství ve hrách i aplikacích náročných na výpočetní jádra.

Adam Vágner
ProcesoryTestyIntel
Honor Magic V je dosud nejtenčí skládačka. Má špičkovou výbavu a utíká konkurenci

Honor Magic V je dosud nejtenčí skládačka. Má špičkovou výbavu a utíká konkurenci

** První skládačka od Honoru má prémiové materiály a nebojí se pádů ** Pohání jej to nejlepší od Qualcommu a vše běží na Androidu 12 ** Zatím je však dostupný pouze pro Čínu

Martin Miksa
Skládací konstrukceTeaserHybridy
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Konektor není jen pro nabíječku. 8 tipů, jak na Androidu co nejlépe využít režim USB OTG

Konektor není jen pro nabíječku. 8 tipů, jak na Androidu co nejlépe využít režim USB OTG

** USB-C konektor k telefonu neslouží jen pro připojení nabíječky a sluchátek ** Přes redukci k němu připojíte klávesnici, myš, externí disk, zvukovou kartu, tiskárnu nebo třeba bicí ** Základem je redukce a aplikace, která u vašeho telefonu uvěří podporu OTG

Martin Chroust
OTGAndroid
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

** Do redakce nám dorazilo letošní nejvýkonnější „emko“ od Samsungu ** Má zajímavý čipset, tři fotoaparáty a velkokapacitní baterii ** Pokud však telefon srovnáme s levnějším Galaxy A52s 5G, najednou už nevypadá až tak zajímavě...

Martin Chroust
GalaxyPreviewVideo
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva