Google Earth: nová verze s animovanými trasami (ukázky)

Google vydal novou betaverzi programu Earth. Stejně jako v předchozích verzích slouží k prohlížení Země z ptačí až kosmické perspektivy. Nový Google Earth musíte stáhnout na této stránce, funkce pro zjištění nových verzí přímo z programu jej zatím nenajde.

Většina novinek je pro nás méně významná, týká se třeba podpory japonštiny. Hodit by se mohly ale vylepšené možnosti tisku, lepší pohyb v mapách Google Earth pomocí joysticku nebo ovladačů pro letecké simulátory a údajně také rychlejší spojení s serverem pro uživatele mimo USA. Jedna novinka je ale zásadní: podpora časových značek v souborech KML/KMZ.

Animace v Google Earth

V souborech KML nebo KMZ (to je komprimovaná verze) se ukládají body, trasy a další informace, které potom může Google Earth zobrazit. Když jsou nyní u těchto dat časové informace, v nové verzi Google Earth se ukáže časová osa, se kterou je možné zobrazit stav v určitém čas.

Nejlépe je to vidět na trasách zaznamenaných pomocí GPS navigátoru. V Google Earth přesně vidíte, kde jste v danou dobu byli, animovaná čára jako had prochází všemi místy. Můžete nastavit interval, který je vidět, použít manuální nebo automatickou animaci.

Klepněte pro větší obrázek
Časová osa se ukáže jen u souborů KML/KMZ, které obsahují časové informace

Vyzkoušejte to sami. Připravil jsem tři soubory KMZ, které si můžete stáhnout a v aktuální verzi Google Earth prohlédnout animaci mé cesty. Zkuste v časové ose zatáhnout za všechny prvky, které vás napadnou. Soubory jsou zkomprimovány do archivu ZIP, napřed je musíte rozbalit.

Připomínám, že soubory musíte otevírat v nejnovější verzi Google Earth. Jinak se časová osa neukáže.

Tip: Pro převod souborů GPX, GDB nebo jiných formátů, které dostanete z navigací, do animované verze Google Earth doporučuji službu GPS Visualiser (konkrétně tuto sekci). Nezapomeňte povolit položku „Add time stamps, if possible“ a v roletce „Colorize by“ nastavte například „Altitude/elevation“ (u standardní hodnoty Track se z neznámého důvodu časové značky nevygenerují).

Diskuze (5) Další článek: Nová verze prohlížeče pro S60

Témata článku: Google, Google, Google Earth, Nová verze, Google +, Ear, Nov, Verze, Trasa


Určitě si přečtěte

T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Googlu se nelíbí agresivní ukončování aplikací na pozadí, posvítí si na výrobce
Karel Kilián
GoogleMobilní aplikaceAndroid