Google přiskočil do rozjetého českého bezkontaktního vlaku. Apple už je na nástupišti

Google zprovoznil Android Pay, která umožní bezkontaktně platit mobilním telefonem. Služba již dva roky funguje v USA, kde se mu snaží konkurovat Apple Pay. Ta na českém trhu zatím chybí.

Podle zdrojů deníku E15 se však o Apple Pay začíná vyjednávat na polském trhu, vše je ale ve velmi rané fázi. Vyjednávání a přípravy spuštění Android Pay zabraly rok, dá se tedy předpokládat, že podobnou dobu si vyžádá i případný vstup ApplePay.

Česká UniCredit Bank k Android Pay nechtěla sdělit konkrétní plány. Apple Pay, které její italská matka svým klientům nabízí od letošního května, v Česku zatím zavést neplánuje. Air Bank chystá vlastní řešení, jež uvede v příštím roce. Stejné plány má i Česká spořitelna, která v současné chvíli o službě Android Pay jedná se společností Google.

Jak funguje Android Pay:

ČSOB se naopak hodlá soustředit na svoji již fungující aplikaci Na Nákupy, která možnost platit bezkontaktně mobilem místo karty již rok umožňuje.

Android Pay umožňuje zákazníkům uložit svoji fyzickou platební kartu do aplikace, která má přístup do NFC antény na zádech mobilu. Jako potvrzení platby je nutné mít aktivováno minimálně zamykání telefonu prostřednictvím gesta či PIN. Na realizaci řešení spolupracují karetní společnosti Visa i MasterCard.

Česko v bezkontaktních číslech

  • Česko je čtrnáctou zemí světa a po Polsku teprve druhou zemí v regionu střední a východní Evropy, v níž je tato platební služba společnosti Google podporována.
  • Uživatelé mohou k placení využít přes 144,7 tisíce terminálů – to představuje 86 procent akceptační sítě v Česku.
  • K letošnímu pololetí Češi učinili 199,1 milionu karetních transakcí, téměř 83 procent z nich bylo bezkontaktních.
  • Uživatelé svými kartami do pololetí zaplatili 130,7 miliard korun, 68,3 procenta této sumy bylo převedeno bezkontaktně. Česko je v tomto měřítku vedle Austrálie světovým unikátem.

Zdroj dat: Sdružení pro bankovní karty, Google

Diskuze (4) Další článek: Elektronika, která žije z rádiového šumu. Jde to bez drátů i napájení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , Aplikace, UniCredit Bank, Nástupiště, Polsko, Nfc anténa, Transakce, Příští rok, #Apple, Air Bank, Střední evropa,