Google vs. Oracle: Začal skutečný boj o Android

Po bezmála dvou letech příprav a táhlé přetahované konečně začíná ostře sledovaný soudní spor mezi Oraclem a Googlem. Včera měla být při federálním soudu v San Francisku sestavena porota a v příštích několika týdnech se bude rozhodovat, jestli Google skutečně porušil autorská práva Oraclu ve svém mobilním operačním systému Android.

Vše začalo 12. srpna 2010, kdy Oracle obvinil Google z porušení autorských práv a několika patentů na jazyk a platformu Java, které koupil společně se Sunem. Za firmu tehdy databázový lídr zaplatil 7,4 miliard dolarů a Android se tak jevil jako snadná kořist. Oracle vyčíslil škodu na 6,1 miliard dolarů, což by nákup Sun Microsystems pokrylo celkem dokonale, a čekal na reakci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ta na sebe nenechala dlouho čekat a Google se vytasil s tím, že jeho Android založený na Javě vychází z dnes již ukončeného projektu Apache Harmony, který si ve své době kladl za cíl vybudovat plně svobodnou implementaci Javy – zdaleka ne jedinou.

Oracle kontroval jedenácti téměř dokonale zkopírovanými zdrojovými soubory mezi implementací Javy od Sunu a Javy od Googlu a internetový obr z Mountain View zareagoval pro změnu tvrzením, že programovací jazyk nelze chránit autorskými právy, že autorskými právy lze chránit leda nějaký konkrétní výtvor programátora. Jinými slovy, nelze právně chránit zelenou, červenou a modrou barvu, ochranu si ale naopak zaslouží malba umělce, který vytvoří nějaké jedinečné dílo.

Oracle odvětil zase v tom smyslu, že Google nekopíroval jazyk, ale znění některých javových knihoven, čímž už v podstatě opsal nějaké hotové dílo.

Klepněte pro větší obrázek
Google prý opsal zdrojové kódy některých knihoven Javy (zdroj: ZDNet)

Právní ping–pong pokračoval celé dva roky a média se držela spíše zpátky, poněvadž velmi brzy snad úplně ztratila jakoukoliv kontrolu nad tím, co se vlastně děje. Počet připomínek Oraclu se navýšil na několik set a soudy postupně mnohé z nich smetly ze stolu jako neopodstatněné. Dnes se tedy očekává, že v případě prohry Googlu budou škody relativně nižší v řádu desítek milionů dolarů a možná i ve formě trvalých licenčních poplatků, což už by se mohlo na Androidu podepsat mnohem výrazněji. Jen připomenu, že podle posledních výsledků má Google na účtu necelých padesát miliard dolarů, případná pokuta ho tedy na lopatky rozhodně nepoloží.

V mezičase postupně Google posiloval své licenční portfolio, koupil Motorolu, hromadu patentů od IBM, přetáhl další bývalé inženýry z týmu okolo Javy a soudci se marně snažili obě společnosti přinutit k mimosoudnímu vyrovnání. Nedošlo k němu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Larry Page (Google) vs. Larry Ellison (Oracle) Zdroj: Xprize.org, Wikipedia

Souboj mezi Googlem a Oraclem není jen tak ledajaká pře – je to skutečný symbolický boj o Android. Zatímco doposud jsme zažívali spíše jen jakousi studenou válku, kdy za Google bojovali jednotliví výrobci (Samsung, Motorola) a ten zbytek raději platí licenční poplatky (nejen) Microsoftu (HTC, Acer aj.), nyní je to útok na samotný mozek Androidu a to může otřást základy důvěryhodnosti celé platformy. Google by měl zvítězit, případný precedentní úspěch Oraclu totiž povzbudí i další patentové hráče a pochopitelně i hromadu skutečných patentových trollů, kteří se na zeleného robota vrhnou stejně jako mouchy na mršinu.

Proč se vlastně Oracle soudí s Googlem, který jeho platformu Java zpopularizoval více než kdokoliv před ním? To je docela častá otázka v diskuzích. A opravdu – pokud se díky Androidu a jeho aplikacím naučilo mnoho lidí Javu, kterou si mohou vybrat i pro své další projekty, měl by být Oracle přece spokojený. Problém je ale v tom, že Google nepoužívá běhové prostředí od Oraclu, ale svůj vlastní Dalvik, který, společně s dalšími implementacemi, je přirozený konkurent javových technologií od Oraclu. Firma přeci nekoupila Sun jen tak pro parádu a pro podporu open–source.

Tak či onak, jedna ze stran by se měla dočkat sladkého vítězství nejspíše už do dvou měsíců.

Diskuze (31) Další článek: Třetí polský operátor má „flatový“ tarif pod 600 Kč. ČR je 5× dražší

Témata článku: Google, , , , , APAC, Mimosoudní vyrovnání, Boj, Apache, Harmony, Federální soud, Snadná kořist, #Android, Samsung Motorola, Google +, Patentový troll, Zdrojový soubor, Sun Microsystems,