Jak poznat neseriózní obchod s mobily

Včera se v diskusích na MobilManii i jinde na internetu hlasitě řešila nabídka levných mobilních telefonů na stránce www.sweb.cz/planetm. Ne, v této bleskovce tomuto obchodu rozhodně neuděláme reklamu, protože na něm budeme názorně demonstrovat, jak rozpoznat seriózní prodejce od podvodníků.

1. Doména

Nikdy nevěřte obchodům, které nemají vlastní internetovou adresu a svoji nabídku skrývají na veřejných stránkách typu sweb. Dnes jsou zde skvělé ceny a už zítra web vůbec nemusí existovat.

2. Způsob prezentace

Neodolal jsem a udělal drobnou korekturu úvodního odstavce, kterým vás obchod vítá. Vyznačuji pouze gramatické a typografické zrůdnosti, neřeším celkově hrozný styl.

Klepněte pro větší obrázek

Pozor na obchody, jejichž stránky vypadají, jako by je psalo dvanáctileté dítě.

3. Záruka musí být dva roky

Každý, kdo si v obchodě přečte následující větu, musí dát okamžitě nohy na ramena: „Veliké snížení cen námi nabízených telefonů zapříčinilo snížení doby záruky na 14 dní.“

Povinná a zákonem daná záruční doba je dva roky a obchodník ji u nepoužitého zboží nesmí změnit – v žádném případě. Je úplně jedno, kolik mobilní telefony stojí, záruka musí být dva roky a basta.

4. Dodací podmínky

Pokud ještě váháte, stačí si přečíst dodací podmínky:

Další a to poslední náš požadavek spočívá v uhrazení finanční částky za vybrané zboží na náš účet a to do 5ti dnů maximálně ,po objednání zboží.Jakmile nám přijdou peníze na účet okamžitě odesíláme balík.

Viz bod číslo 1: kdo vám zaručí, že se obchod za pár dnů neztratí z internetu? Obchod navíc nikde neuvádí číslo účtu, musíte si o ně napsat – kam jinam, než na adresu založenou na freemailovém serveru. Bude ještě zítra platná?

5. Ceny telefonů

Mobilní telefony z oficiální české distribuce není možné prodávat o třetinu levněji než je nabídka všech ostatních obchodů. Sony Ericsson S700 za 9 199 Kč, Siemens SX1 za 3 499 Kč, Nokia 6230 za 5 199 Kč ... to je nesmysl. Tyto ceny jsou nižší než ty, za které obchody nakupují od distributorů a výrobců. Nikde navíc není uvedeno, jestli jsou ceny s DPH nebo bez daně.

6. Firma samotná

První nesoulad vidíme už mezi názvem firmy „Mobile Planet“ a amatérským logem, ve kterém je nápis „Mobil Planet“. Žádná firma s takovým názvem navíc není v obchodním rejstříku. A co IČO, které je uvedeno na stránkách? Neexistuje.

Ještě si chcete koupit levný telefon?

Diskuze (155) Další článek: Dnes v devět nové Siemensy (jedeme na CeBIT)

Témata článku: Nokia 6230, Siemens SX1, MOBI, Obchod, Záruční doba, Mobil, Jak


Určitě si přečtěte