Jak se mění tech-dárky za poslední dekádu

Společnost Huawei zpracovala infografiku, která mapuje hity technologických dárků za posledních 10 let. Odráží to nejen vývoj v oblasti spotřební elektroniky, ale také způsob, jakým se bavíme, pracujeme, sportujeme, zkrátka jak trávíme čas a jakou roli při tom elektronika plní.

Za 10 let se toho událo hodně a při každé takové rekapitulaci mi skočí na mysl otázka – co asi bude za dalších 10 let? Budeme nakupovat hračky pro virtuální realitu? Nebo to bude záležitost příštích dvou-tří let a za 10 se budeme bavit znovu úplně jinak?

Klepněte pro větší obrázek

2005 
Poptávka po herní konzoli Xbox 360 obrovsky převyšovala nabídku. Na zahájení prodeje čekaly před obchody stovky herních milovníků – konzole byla během několika hodin vyprodána. O devět let později Microsoft oznámil, že počet prodaných kusů Xbox 360 dosáhl 84 milionů a tržby 37,7 miliard dolarů. Dle poslední kalkulace strávili uživatelé hraním na Xbox 360 více než 88 miliard hodin.

2006
Sony vrátilo Microsoftu úder prostřednictvím PlayStation 3. Od roku 1995, kdy byla herní konzole představena, jsou PlayStation a PlayStation 2 stále nejprodávanější herní zařízení v historii. V současnosti se již prodalo více než 344 milionů kusů.

2007
V roce 2007 se hraní her spojilo s fyzickou aktivitou, a to díky rozšíření Nintendo Wii. Forbes magazín psal o konzoli jako o revoluční, která znovu vynalezla hraní videoher, udělala hraní více sociální, intuitivní a překvapivě i zábavnou částečně fyzickou aktivitu. Od uvedení na trh se prodalo více než 100 milionů kusů.

2008
Těžko si lze ještě představit život bez chytrých telefonů. V roce 2008 do našich končin zavítal iPhone 3G. Nyní se již v jeho 12 reinkarnaci prodalo více než 500 milionů kusů, což z nich dělá nejprodávanější smartphony v historii.

2009
Amazon Kindle využil technologie v doposud nevyužité oblastí a provedl revoluci ve čtení. Kindle 2 byl na trh uveden v roce 2009, brzy v následujícím roce uvedl zakladatel a CEO Amazonu, Jeff Bezos, že Kindle nyní vlastní miliony lidí a že na každých 10 prodaných klasických knih připadá 6 e-knih. V roce 2013 byl odhad všech prodaných Kindle zařízení 44 milionů.

2010
V lednu 2010 změnil představením iPadu pohled na tablety CEO společnosti Apple Steve Jobs. Na rozdíl od předchozích PC tabletů byl iPad prezentován jako zařízení pro koncové spotřebitele, které vyplní mezeru mezi smartphony a notebooky. Do dnešních dní bylo prodáno více než 292 milionů kusů.

2011
Ve světě technologií byly všechny oči upřeny k představení prvního komerčně úspěšného phabletu Samsung Galaxy Note. Navzdory tomu, že některá média vzhledem k 5,3palcovému displeji zpochybňovala praktickou využitelnost zařízení, během dvou měsíců se prodalo více než milion zařízení.

2012
iPod se stal mini. Lehčí a tenčí verze iPod mini se oproti předchůdci údajně prodalo více než tři miliony kusů během prvních tří dní po uvedení do prodeje.

2013
V listopadu 2013 byla uvedena další generace herní konzole Sony PlayStation 4. O šest měsíců později vlastnilo novou verzi 7 miliónů domácností na celém světě. Navzdory jistým ztrátám během několika soubojů s Nintendo Wii Sony nakonec vyšla z války herních konzol vítězně.

2014
Rok 2014 a wearables (nositelná elektronika), jmenovitě fitness náramek. Tržby za tato zařízení ročně vzrostly o 250 %. Odvětví nositelných technologií vzrostlo o 223 %. Vzhledem k současnému růstu je pravděpodobné, že trh dosáhne do roku 2025 predikovaného milníku 74 miliard dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

2015
Rok 2015 je nepochybně rokem chytrých hodinek kombinujících monitorování fitness aktivit, zobrazení času a konektivitu v jednom. Celosvětový trh s chytrými hodinkami má potenciál dosáhnout příjmů až 32 miliard dolarů do roku 2020. Předpoklad prodaných zařízení do roku 2018 je 135 milionů kusů – z toho 68 milionů chytrých hodinek.

Diskuze (5) Další článek: LG představí na CESu robotický vysavač s rozšířenou realitou

Témata článku: Huawei, , , , , Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Jeff Bezos, Jak, Forbes, Herní zařízení, Dar, Deka, Nositelná elektronika, Svět technologií, Celosvětový trh, Amazon Jeff Bezos,