Jak z mobilního bankovnictví udělat aplikaci roku [rozhovor]

Už víte, že Smart Banka od Moneta Money Bank je aplikací roku. Dalibora Šajara, který je v Monetě zodpovědný za digitalizaci bankovních služeb, jsme se zeptali, jak se to povedlo. Jak se něco tak obyčejného, jako je mobilní bankovnictví, dostane před všechny ty cool výplody nadšeneckých startupů?

Vaše aplikace je absolutním vítězem ankety Mobilní aplikace roku. Čím jste zaujali porotu? Vždyť mobilní aplikace nejsou nic nového...

Zjednodušeně řečeno, trefili jsme se do potřeb našich klientů. Smart Banka je aplikace pro každého, kdo má dnes internetové bankovnictví a chytrý telefon. Snadno stáhnete a nainstalujete, nemusíte být nijak technicky zdatný. S aplikací pak můžete kdykoliv a kdekoliv jen s mobilem v ruce spravovat svoje finance – zadávat platby, měnit limity karet či je zablokovat proti zneužití, sjednat si cestovní pojištění atd. Ocenění je pro naši banku obrovský úspěch a motivace do budoucna

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dalibor Šajar. V Moneta Money Bank pracuje od roku 2015, zodpovídá zde za digitalizaci bankovních služeb. Ve světě financí se pohybuje přes 20 let. Působil na vedoucích pozicích v oblasti marketingu a prodeje například ve společnostech Allianz, ING či Kimberly Clark.

Když se podívám do minulosti, tak vaše aplikace a online aktivity patřily spíše k těm slabším. Jak se vám povedlo dostat se do popředí?

Naším cílem je stát se digitálním šampionem českého bankovního trhu. Na tom každý dnem tvrdě pracujeme a máme pro to velkou podporu ze strany nejvyššího vedení Monety, včetně finančních zdrojů. Vytvořili jsme digitální laboratoře s desítkami expertů na moderní technologie, inspirujeme se u našich klientů i ve světě a uvádíme jednu inovaci za druhou. A také těžíme z dialogu. Na Facebooku jsme si například vytvořili komunitu testerů, se kterou jsme velice úzce spolupracovali právě na vývoji Smart Banky.

Vaše aplikace umožňuje zřídit účet přes mobil, což nikdo jiný v ČR neumí. Proč? Jde o legislativní nástrahy? Jak jste se s nimi vyrovnali?

Účet se jmenuje Tom a lze ho opravdu zřídit zcela on-line, nemusíte nikam chodit ani podepisovat papíry. Inovace tohoto typu není snadné realizovat, mimo jiné právě kvůli složité legislativě. Proto jsme se opravdu důkladně věnovali přípravě aplikace včetně splnění všech formálních požadavků, například na ověření identity osobními průkazy. Možnost zřízení účtu plně on-line je podle nás jednou z klíčových funkcí Smart Banky, bez přehánění je to revoluce na bankovním trhu.

Jak takové založení účtu z mobilu vypadá:

Co bude dál? Usnete na vavřínech, nebo máte v rukávu další trumfy? Kdy je vytáhnete a o co půjde?

Zajímavé jsou pro nás možnosti využití chytrých hodinek a dalších wearebles nebo například virtuální reality. Přemýšlíme také o využití hlasových asistentů nebo nových platebních možnostech, jako jsou virtuální platby kartou. Ještě letos bychom rádi umožnili stávajícím klientům sjednání devizových obchodů a také spuštění nezajištěných úvěrů – oboje plně přes mobilní aplikaci. Nápadů je spousta.

Nemožnost provést platbu o víkendech už vešla do české lidové slovesnosti. Umí to vaše aplikace/banka? Případně proč ne, v čem je problém?

Takzvané okamžité platby, kdy se peníze z účtu převedou prakticky v reálném čase, bez ohledu na denní dobu, víkend či svátek, jsou momentálně v jednání na úrovni České národní banky, České bankovní asociace a jednotlivých bank. Celý proces je složitý a má řadu zásadních aspektů, kterými nechci vás ani čtenáře nudit. Důležité je, že až takové platby bude možné provádět, určitě na to budeme myslet v dalších verzích našeho mobilního bankovnictví.

Jak se vývojáři bankovní aplikace vyrovnávají s kybernetickými riziky a pověstnou děravostí Androidu?

Bezpečnostní virtuální rizika za sebe vidím spíše v oblasti internetového bankovnictví. U  mobilní aplikace máme výhodu, že je přístup svázán právě s konkrétním mobilním zařízením. Možnosti napadení jsou tedy omezené. Máme dnes poměrně sofistikované systémy zabezpečení v podobě PIN a Touch ID. U Androidu jsme při spuštění aplikace řešili některé záležitosti právě s funkcí Touch ID, ale v krátké době se nám je jako prvním na trhu podařilo vyřešit a nyní je plně funkční i pro platformu Android. Do dalšího posílení a rozvoje bezpečnosti napříč komunikačními kanály investujeme hromadu peněz, najímáme špičky v oboru a intenzivně komunikujeme s našimi klienty, aby věděli o nástrahách podvodníků v kyberprostoru a uměli se jim vyhnout.

Jak bude vypadat on-line bankovnictví za pět let? Změní jej rozmach elektronických měn?

Virtuální svět se vyvíjí extrémně rychle a bankovnictví se v něj etabluje a inspiruje se. Jinými slovy, pro banky jsou rozvoj technologií a digitalizace příležitostí, ne hrozbou. Pokud se podívám do budoucna, budeme mít mnohem rozsáhlejší portfolio on-line produktů, které budou více individualizované. Dovedu si představit, že i dnes poměrně složité transakce nabídneme rovněž on-line, například sjednání hypotéky. Většina plateb v budoucnosti bude probíhat bezkontaktně a takovou platbu bude možné uskutečnit prostřednictvím čehokoliv – třeba brýlemi nebo částí oděvu.

Diskuze (13) Další článek: Týden mobilně 395: Podvody přes mobilní telefon, chystané nové smartphony

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Facebook, Chytrý telefon, Virtuální realita, Hlasový asistent, Mobilní bankovnictví, Moneta, Pojištění, Rozhovory, Transakce, Allianz, První iPhone, Sofistikovaný systém, Kyberprostor, Moneta Money Bank, Zásadní aspekt, Internetové bankovnictví, Kim, Rok, Chytré hodinky, Finanční zdroj, Česká národní banka, Rozsáhlé portfolio, Hypotéka, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Datamánie nejdéle do pondělka. O2 doprodává limitovanou edici datové SIM se 100 GB dat za 300 Kč

Datamánie nejdéle do pondělka. O2 doprodává limitovanou edici datové SIM se 100 GB dat za 300 Kč

** O2 začalo opět nabízet limitovanou SIM kartu z edice Datamánie ** Za 300 Kč dostanete 100 GB mobilních dat za měsíc ** Pokud máte zájem, pospěšte, SIM bude dostupná jen do 22. srpna

Martin ChroustJan Láska
DatamanieMobilní dataAkční nabídka