Jste geek s hromadou hraček? Financujete africké konflikty

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 29

Názory k článku

22. 08. 2012 23:17

No tak podporuji, jen ať se kluci černí pobaví

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
22. 08. 2012 10:31

A všichni jsou jistě velice překvapení! Hlavně že i to jeho polo-triko šilo nějaké děcko v Bangladéši, jehož výplata se rovnala "nedostaneš výprask". Krom toho ty kovy se nepoužívají jen na elektroniku. Vždyť to je každá země 3. světa postižena tímto jevem a nějaký greenpissák z toho dělá hrozný boom. "We want conflict free product" WTF?! Chtěl bych být takový idealista a věřit takovým asijským certifikacím "conflict free product" a "underage-labour free product". To se asi bude muset vzít za jiný konec Další neobjektivita byla zmínka jen některých značek - já mám třeba hodně produktů od samsungu a asus - takže jsem prakticky v pohodě až na intel procesor. Jo jasně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Čtete články na Mobilmanii? Dáváte vydělat podobným pseudonovinářům.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 08. 2012 14:25

V roce 2008 bylo nově vytěženo 71% tantalu, 20% recyklováno a 9% vzniklo jinou formou (jako vedlejší produkt tavení cínu v Thajsku a Malajsii). Dohledejte si to na wikipedii. Vytěženo nově bylo celkově na světě 1190 tun tantalu, což je oněch 71%, takže celková spotřeba byla 1676 tun tantalu, a to v případě, že by se to použilo beze zbytku (o čemž pochybuju). V Kongu, o kteréžto zemi se článek zmiňuje, se vytěžilo v roce 2008 100 tun tantalu. Z celkové spotřeby na světě (1676 tun) v roce 2008 to tedy pro Kongo byl nanejvýš 5,96% podíl na celosvětové spotřbě. Jak ví autor či studie, o které se zmiňoval, že tantal zrovna třeba v mém mobilu mého výrobce pochází z Konga? Proč ne z Brazílie? Z Kanady? Z Australie? To jako těch necelých 6% tantalu z Konga pokryje všechny mobily a elektroniku co lidi na západě a východě používají??? Nicméně souhlasím s tím, že je v pořádku chtít od svého výrobce mobilních telefonů, aby nepoužíval ten krvavý tantal. Naprostý souhlas! Ale to závisí spíš na bohatství lidí. Až si budem moct všichni koupit mobil za 20tis, který bude certifikovaný, protože Samsung, Apple nebo HTC nepoužil krvavý tantal z Konga (a bude to podobně jako dnes HD displej jedna z konkurečních nutností žádaná zákazníky), ale musel dovézt dražší tantal z Austrálie, kde ho těžili dobře placení horníci, a použili při přepravě loď šetrnou k prostředí, tak pak se něco změní. Do doby, kdy budou lidi nucení kupovat si mobil za 2-3tis, bude i výrobce nucen brát ten nejlevnější tantal, byť na něm bude krev dětských vojáků z Konga... To je na tom to nejsmutnější. Představa, že si lidé úplně přestanou kupovat mobily je nesmyslná a zcela utopická, takže jediné co zbývá je čekat, až vývoj donutí výrobce tantal nahradit něčím jiným. Pomoct se tomu dá tím, že to urychlíme spotřebou, nebo poptávkou po mobilech, které jsou v tomto ohledu vyhovující. Btw. to že spolu firmy soutěží a že jsme bohatší spěje nenávratně k tomu, že jednou třeba tantal vůbec nebude potřeba, stejně jako slepice v těsných klíckách, nebo vytáčenej modem. Takže čím víc bude nákupůchtivých geeků, tím dřív přijde trend nekrvavého tantalu, resp. jeho alternativ. Takže spojnice mezi nákupním chováním geeků a válkami v Africe je přinejmenším hodně vedle.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 08. 2012 13:49

Bohužel většina z nás je naprosto stejná jako ty "špatné" společnosti. Pro nás je to taky byznys...kupujeme to co je pro nás nejvýhodnější. Je to ale špatně? Jde o naše peníze, takže je logické, že si je šetříme... U mobilů to asi moc nejde - mraky různých OS, provedení, materiálů atd. Ale pokud bych si mohl koupit identický mobil, od výrobce pohybujícího se na vyšších příčkách onoho seznamu, za "rozumně" zvýšenou cenu, asi bych to udělal. Pokud by ta cena byla trojnásobná, asi bych to neudělal, protože na něj nebudu mít...ano už jsem pokrytec. To jsme všichni...nebo skoro všichni. Stejně si ale myslím, že tyto žebříčky smysl mají...třeba si z toho někdo něco veme...třeba si o té Africe něco přečte a zjistí, že ty krvavé konflikty jsou velmi často tolik krvavé, protože ty "od přírody" agresivní afričany ve vraždění podporují od přírody "mírumilovní" běloši...a třeba mu to přestane být fuk. Viditelný, citelný smysl to bude mít, až se takovými žebříčky budeme řídit všichni...ale ikdyby se jimi řídil jen každý tisící, bude to dobře...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 08. 2012 11:27

Nejsem žádný rasový teoretik ani sociolog, ale osobně mi přijde, že prostě afričané (černoši), mají prostě přirozenou tendenci k násilí, masakrování, znásilňování a podobným "aktivitám". Vždyť téměř celý kontinent, téměř všechny státy vedou nějaké konflikty, války, spory... Je to zřejmě v jejich přirozenosti. Je to jejich život.
Bílý muž se snaží na tom vydělat. Jeden tím, že kupuje krvavé suroviny, jiný zase tím, že založí organizaci typu Člověk v tísni a užívá si reklamy zadarmo a žije z přízpěvků, které my, občané ovlivnění kampaní plnou zbídačelých černochů, platíme. A to málo co se z našich darů dostane do Afriky zase slouží k tomu, aby afričané nemuseli pracovat, ale plodit další a další děti (rozumněl otroky a vojáky). Nejsou schopni sami vést své země. To víme od dob konce kolonialismu. Je hloupost vnucovat jim naše představy a názory o světě bez válek a násilí. Stejně budou žít po svém. Toto plačtivé video je prostě jen další reklama na přízpěvkové organizace. Zadarmo vysílaná a nesoucí těžké peníze na něco, co se stejně nezmění.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (6)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
21. 08. 2012 11:21

Bud jsem realista nebo idealista... I na dnešní Afriku jsou minimálně dva pohledy... Můžu vidět usměvavého křováka s max. dvema potomky, žijícího v souladu s přírodou a nezávislého na moderní civilizaci. Nebo militantního sjetého bubáka s kalašnikovem a patnácti hladovejma krkama, který nemá žádnou perspektivu a s ledovým klidem vyvraždí sousední vesnici, protože je to náhodou jiný kmen. Tyhle konflikty plnily v devadesátých letech hlavní zprávy, ale pokud velké korporace z nerostného bohatství Afriky profitují, neočekávám sebemenší změnu. Pokud jde o penize, jde etika stranou. Nikdo snad neceka, ze po precteni takoveho clanku zahodim mobil nebo PC a budu misto mailu posilat papirove dopisy a volat budu maximalne z okna PS: jeste jste mohli pripojit par fotek hladovejch cernochu nebo bacharu se samopalama...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
21. 08. 2012 11:12

Čížku, Čížku, proč ve článku není i: svítíte úspornými žárovkami? Podporujete otravu rtutí u dělníků. Jezdíte autem? Podporujete znečišťování přírody. Podporujete teroristy (aby to nabylo na dramatičnosti...).
Tohle je naprosto unikátní blábol tady tento článek. Každý má svoje pro a proti. Možná by bylo lepší je tam nechat chcípnout hladem. Nebo ne, zaměstnejte je jako redaktory na živě.cz aby mohli psát místo Sedláka o ekonomice

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 08. 2012 11:06

Prominte, ale moje duvera ve spolecnostech, ktere si plati vlastni lidi, aby od nas mohli dostat jeste vice penez na podporu sve vlastni penezenky a ten zbytek mohli dati na dobrocinne ucely, pritom se tvarit slusne, jak mysli na chudacky z chudych zemi atd., pritom platit miliardy na reklamy a otevirani svych prepazek, me to pripadne smesne. A jeste smesnejsi mi pripadne, ze oni neco POZADUJI od velkych spolecnosti. Ja byti majitelem firmy, hodim na ne bobek stejne, jak to udelali NIKON, CANON, NINTENDO atd.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 08. 2012 10:57

Take je pomerne zajimave, ze drtiva vetsina tech spolecnosti, ktere spadaji do te "krvave" cervene a oranzove zony, pochazi z Asie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 08. 2012 10:46

Bože, to je zase blábol ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (10)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor