Konec předplacených karet v Česku? Operátoři nesouhlasí

Policie chce zakázat prodej anonymních předplacených karet. Podle ní představují obrovskou bezpečnostní díru. Operátoři jsou proti.

Začíná se smrákat nad oblíbenými předplacenými kartami v Česku? Policie poukazuje na to, že více než sedmdesát procent trestných činů se domlouvá z mobilů s anonymní předplacenou SIM kartou. Spousta kriminálních živlů pak díky takřka nemožnému vysledování používá předplacenky i k anonymnímu surfování po internetu. V Událostech o tom informovala Česká televize. 

Podle policie představují neregistrované SIM karty bezpečnostní riziko a chce proto přimět politiky, aby jejich prodej zakázali. Mobilním operátorům se to samozřejmě nelíbí, předplacenky jsou totiž nezanedbatelnou částí jejich příjmů. Výhodou je jejich snadná dostupnost, vedle značkových prodejen operátorů se prodávají téměř na všech benzinkách či v supermarketech. A toho podle policie využívají zločinci. "Považujeme to za velký problém, a to i z pohledu na informační kriminalitu, kdy se prostřednictvím této karty může dostat na internet," řekla mluvčí policie Pavla Kopecká. Právě naprosto nekontrolovatelný přístup na internet vyhovuje třeba pedofilům nebo zlodějům kreditních karet. "Dalo by se říct, že to je fenomén poslední doby," potvrdila pro ČT Kopecká.

Operátoři zajedno

Policie proto požaduje po politicích, aby tyto karty zakázali. Jenže ti se nemohou na této otázce shodnout. "Nechci to úplně smáznout, ale myslím si, že by to byl příliš velký zásah do práv občanů," konstatoval ministr vnitra Martin Pecina. Předseda lidovců Cyril Svoboda to ale vidí jinak. "Princip, že policie má právo použít všechno, aby dopadla zločince, je správný," řekl Svoboda.

Takové snahy ale narážejí na zájmy mobilních operátorů. V Česku má předplacenou mobilní kartu na pět milionů lidí. "Zrušení předplacených karet by bylo hlavně špatnou zprávou pro zákazníky, protože zhruba polovina z nich tyto karty používá," podotkl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický. Bezvýchodně vidí návrh také mluvčí T-Mobile Martina Kemrová: "My si teď vůbec nedokážeme představit, že bychom museli zcela zrušit předplacené karty. Využívá je totiž nad 50 procent našich zákazníků."

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Předplacenou SIM kartu dnes seženete v každém supermarketu

Nejednotnost politiků v otázce předplacených karet a odpor operátorů k jejich úplnému zrušení pravděpodobně nepovedou, může se ale začít jednat o způsobu deanonymizace těchto karet. Jednou z možností je, že například každý zákazník používající předplacenou SIM kartu by musel svému operátorovi poskytnout obvyklé údaje o své osobě, podobně jako při uzavření smlouvy na paušální tarif. 

V rámci Evropské unie jsme jednou z mála zemí, která povoluje takto benevolentní prodej naprosto anonymních karet. Jméno chtějí prodejci po zákazníkovi například ve Slovinsku, Německu, Švýcarsku nebo Rakousku. Své anonymní karty nedávno zrušili také Slováci.

Diskuze (56) Další článek: Mobility 3/10 - s Androidem do budoucnosti

Témata článku: , , Velký zásah, Trestný čin, Pře, Mluvčí Policie, Konec