Letos se má dařit levným smartphonům, data budou dražší

Letos se má dařit levným smartphonům, data budou dražší

V letošním roce vzroste zájem o levné chytré mobilní telefony do 2 tisíc korun. Podle prognózy Deloitte by se jich celosvětově mělo prodat 300 milionů a počet jejich uživatelů dosáhne půl miliardy. Společnost očekává v technologiích i další trendy – předvídá, že se budou stále více zpoplatňovat datové přenosy, zdvojnásobí se proto naopak podíl bezdrátové výměny dat bez použití mobilních nebo pevných sítí. Dalším letošním trendem má být pokračující růst zájmu o dotyková zařízení.

„V letošním roce očekáváme rekordní prodeje smartphonů. Zejména levné přístroje, s přívlastkem chytré, dosáhnou na konci roku 20procentní podíl mezi uživateli,“ uvedl Zdeněk Křížek, partner společnosti Deloitte. V Česku v současnosti začíná cena smartphonů s vlastním operačním systémem nad dvoutisícovou hranicí.

Podle Křížka se také operátoři více zaměří a následné zpoplatnění dat, ktera uživatelé na mobilním zařízení používají. „Rostoucí poptávka po mobilních datových službách již nějakou dobu vede k tomu, že řada mobilních operátorů ukončuje tarify s neomezenými datovými přenosy a v roce 2012 se podobný trend objeví také u internetových poskytovatelů. Stále rostoucí objemy přenášených dat nutí již nyní řadu poskytovatelů snižovat ve špičkách rychlosti připojení,“ uvedl Křížek.

Kvůli zpoplatňování dat poroste zájem o internetový bypass

Omezení objemu stahování na straně internetových poskytovatelů nebo operátorů povede podle Křížka k většímu zájmu o tzv. internetový bypass, tedy stahování dat na krátkou vzdálenost přímo mezi zařízeními bez využití internetového připojení.

Touto formou se letos uskuteční jedno procento veškeré datové výměny, což je dvakrát více, než loni. Technologie NFC by se měla z mobilních plateb rozšířit i na hraní her, sázení, ale uplatní se také například ve zdravotnictví.

Dál se má dařit tabletům

Křížek očekává, že dál poroste i trh s tablety. „Stejně jako tomu bylo v případě chytrých telefonů, trh s tablety se bude v roce 2012 diverzifikovat co do velikosti, počítačového výkonu a operačního systému,“ podotkl.

Rychlý rozmach tabletů podle něj nenasvědčuje tomu, že by mělo přijít zpomalení jejich prodejů, naopak v domácnostech se stále častěji bude objevovat více než jeden tablet. Tzv. flash disky SSD začnou pomalu vytlačovat klasické pevné disky a získají šestinu v segmentu notebooků.

„Poskytovatele těchto disků podporuje i nárůst objemu skladovaných dat na virtuálních discích v prostředí internetu, tzv. cloud-storage. I trh v oblasti datových center by se mohl začít více orientovat na flash disky, které se nezahřívají, spotřebují méně energie, a jsou tak logickou alternativou tradičnějších hard disků,“ dodal Křížek.

Z mobilních aplikací se prosadí jen zlomek

Rezervy vidí Jakub Pavlík z podnikového poradenství Deloitte stále na trhu mobilních aplikací. Přestože jejich počet prudce stoupá a na konci roku se má zdvojnásobit a dosáhnout téměř dvou milionů, pouze jedna pětina z celkového počtu aplikací bude podle studie stažena více než jedním tisícem uživatelů a pouze nepatrná část nepropagovaných aplikací bude kdy úspěšná.

„S ohledem na širokou nabídku by poskytovatelé katalogu aplikací, tzv. application store, měli zvážit způsob zlepšení a zajištění kvality nabízených produktů, například diferenciaci jednotlivých katalogů na základě modelů předplatného podle pohlaví či výběru editorů pomocí balíčků aplikací,“ komentoval to Jakub Pavlík.

Diskuze (14) Další článek: Samsung začne v ČR prodávat svůj první dual SIM Android

Témata článku: Smartphony, Operátoři, Hard disk, Letošní trend, Podobný trend, Let, Nepatrná část, Rostoucí poptávka, Data, Sázení, Nabízený produkt


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6