Livall: Co umí chytrá cyklistická přilba

Chytré cyklistické helmy Livall jsme vám poprvé představili před rokem, teď se díky společnosti Satomar dostávají na český trh. Pro začátek jde o dva modely.

Kromě tradiční ochrany hlavy nabízí funkce cyklistického počítače, vestavěné světlo, ukazatele směru, diskrétně schované reproduktory, Bluetooth Handsfree, vysílačku, která propojí spolu jedoucí cyklisty a zároveň přivolá pomoc, pokud dojde k nehodě a uživatel upadne do bezvědomí.

Kadence šlapání a blinkry

Snímač kadence šlapání je volitelné příslušenství, který lze jednoduše umístit namísto prachovky kliky ve střední ose pedálů. Snímač má knoflíkovou baterii s výdrží až 180 dní, data předává do telefonu, který zobrazí všechny údaje běžné pro cyklocomputer – od rychlosti až po průměrné či maximální hodnoty nejrůznějších veličin.

Obě přilby mají v zadní části skeletu 8 LED diod, které lze aktivovat pomocí přiloženého ovladače připnutého na řídítkách kola. Vydrží svítit až 10 hodin, vestavěná baterie se dobíjí běžným microUSB konektorem. Červená světla poslouží místo obligátního „blikátka“ připnutého na sedlovku, oranžová směrová světla pak dají okolí jasně najevo, kam se chystáte odbočit (pro každý směr jsou vyhrazeny 3 LED).

Hudba a komunikace

Chcete na kole poslouchat hudbu? Se sluchátky to v silničním provozu není příliš bezpečné, helmy Livall to řeší drobnými reproduktory, které jsou umístěné přímo nad ušima. Patrně nelze čekat špičkovou kvalitu zvuku, ale v tomto případě je důležitější, že uslyšíte i zvuky z okolí. Hudba se přehrává z mobilu přes Bluetooth.

Přilby mají také integrovaný mikrofon, takže poslouží jako bezpečné handsfree. Tisková zpráva zmiňuje možnost spojení dvou telefonů přes Bluetooth, uživatelé přileb tak získají funkci vysílačky. Vzhledem k omezenému dosahu technologie mi však tato možnost nedává příliš velký smysl.

Hlasitost zvuku, přijmutí a ukončení hovoru a také mluvení do vysílačky lze ovládat přímo na přilbě, na displeji mobilního telefonu, nebo pomocí zmíněného ovladače na řídítkách.

Přivolání pomoci  

Pokud uživatel na kole upadne, senzor otřesů předá informaci do aplikace v telefonu a ten spustí odpočítávání. Je-li cyklista v bezvědomí a nezruší tento krok na displeji, vyšle telefon na předem stanovený kontakt signál SOS s informací o přesné poloze (data se berou z GPS smartphonu).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace LivallRiding (a řešení pro bezpečnost cyklisty při havárii) získala druhou cenu na přehlídce mobilních aplikací AppParade.

Dva modely

Přilba Livall BH60 je dostupná v jedné univerzální velikosti, která je díky upínacím prvkům vhodná pro obvod hlavy od 54 do 62 cm. Na výběr je bílé, černé, červené a modré provedení, cena je 3 990 Kč.

Model Livall MT1 má navíc sluneční kšilt a diody integrované plně do těla přilby. Prodává se ve dvou velikostech a v šedé a červené barvě. MT1 stojí 4 390 Kč.

Oba modely distribuuje společnost Agora DMT a dají se koupit na www.SuperVeci.cz

Diskuze (5) Další článek: WSJ: Bixby má problém s angličtinou. Její zpřístupnění se odkládá na konec června

Témata článku: Gadget, Příslušenství, Chytré věci, Pro turisty a cyklisty, Knoflík, Zadní část, AppParade, Velký smysl, Odpočítávání, Mluvení, Sedlo, Blinkr, Pedál, Cyklista, Vestavěná baterie, Silniční provoz, Modré provedení, Chytrá, Přilba, Integrovaný mikrofon, Tisková zpráva, Blink, Relive, Přivolání pomoci