Loni jsme se zbavili rekordního 1,8 milionu vysloužilých mobilů

Loni jsme se zbavili rekordního 1,8 milionu vysloužilých mobilů

Češi se v loňském roce zbavili rekordních 1,8 milionu kusů vysloužilých mobilních telefonů. Pevných telefonů přitom k likvidaci odevzdali pouze něco přes 100 tisíc kusů, což je naopak nejméně za posledních 15 let. Vyplývá to z údajů společnosti REMA Systém, která se zabývá sběrem a likvidací vysloužilých elektrozařízení.

„Tato čísla jednoznačně dokladují, jak se mění skladba elektroodpadu. Výrazně ubývá takových produktů, jako jsou magnetofony, gramofony, walkmany nebo klasické počítačové obrazovky. Naopak do sběru již míří výrobky, které jsou na trhu jen několik let, jako LCD monitory a televizory, plazmové televize, mp3 přehrávače, digitální fotoaparáty a další. Zejména u spotřební elektroniky a telefonů platí, že životní cyklus se výrazně zkracuje,“ říká marketingový ředitel společnosti REMA Systém Petr Kubernát.

Například průměrná životnost klasického pevného telefonu je 10 let, naproti tomu u mobilu je
to jen 4,3 roku. Přestože mobilní telefon je asi 8 krát lehčí než klasický přístroj, již druhým
rokem po sobě vzniklo co do hmotnosti více odpadu právě z mobilních přístrojů. Celkem se loni v České republice lidé zbavili zhruba 140 tisíc tun starých elektropřístrojů a zařízení, ekologickou cestou se zlikvidovala méně než polovina tohoto odpadu (necelých 60 tisíc tun). Zejména díky růstu počtu sběrných míst je to ale výrazný nárůst oproti necelým 44 tisícům tunám z roku 2008.

Diskuze (10) Další článek: Samsung chystá svůj první 3G dualSIM

Témata článku: Ostatní, Elektroodpad, Gramofony, Vysloužilý mobil, Gramofon, Rekord, Mobil, Magnetofon, Mil, MOBI


Určitě si přečtěte