Map24: mapy Evropy pro smartphony a PDA zdarma

Map24 není nová internetová mapová služba. Už rok dokonce existuje i v české verzi na adrese www.map24.cz. Mezi uživateli ale není příliš známá, žije ve skrytu map velkých internetových portálů. Je to ale škoda, protože jde-li zejména o rychlost práce a zobrazování map, nemá velkou konkurenci.

Určitě ji vyzkoušejte, obsahuje silniční mapy v podstatě úplně celého světa, umí vyhledávat, routovat, ukládat místa do záložek. (Při prohlížení mapy doporučuji klepnout na ikonku Maximalizovat v horním pruhu vpravo. Nepřehlédněte ani nenápadný přepínač Statická/Interaktivní mapa hned vedle loga.)

Něco do mobilu nebo PDA

Přímo o internetovou službu Map24 mi ale v této bleskovce nejde. Chci se věnovat novému mobilnímu produktu Map24 Mobile, jehož dostupná betaverze přenese stejné mapy na displej chytrého telefonu nebo kapesního počítače. Stejně jako používání webové verze je zdarma. Mapy se ale stahují z internetu, je proto nutné platit za data mobilnímu operátorovi nebo poskytovateli připojení třeba přes Wi-Fi.


Ukázka map na kapesním počítači s rozlišením VGA

Aplikaci Map24 Mobile lze stáhnout ve verzích pro Symbian S60 včetně 3rd Edition a Windows Mobile pro PDA i smartphony (verze 2003 i 5). Před tím se musíte – opět zdarma – zaregistrovat na britské stránce www.uk.map24.com. Odkaz na stáhnutí hledejte po přihlášení pod záložkou MyMap24.


Mapy jsou funkční i na Symbianu S60, kvůli nedostatku paměti se mi ale podařilo sejmout jen tyto dva úvodní obrázky

Vypočítá i trasu

Map24, včetně verze Mobile, využívá stejné mapy jako navigační systémy. Mezi dodavateli jsou totiž společnosti Navteq i Tele Atlas. Česká republika je kompletně pokrytá, ve městech lze vyhledávat ulice, v menších obcích je uliční síť bez názvů. Mapy západní Evropy jsou skvělé, směrem na východ kvalita klesá a třeba Slovensko vypadá stejně jako třeba v navigacích TomTom. Dobrá je Bratislava, pár větších měst a konec. Na rozdíl od internetové verze nepokrývá Map24 Mobile celý svět, ale jen Evropu.

Nejedná se o navigační systém. Mapy se pouze zobrazí na displeji, program se neumí spojit s GPS přijímačem. Vektorová grafika je schématická, ale víc po mapách přece ani nežádáme. Potěší vyhlazené čáry a celkově jsou mapy přehledné. Vedle půdorysného pohledu se dá zapnout i perspektivní 3D zobrazení. Rychlost zobrazení a pohybu mapy je celkem přijatelná, přestože program používá efektní animace.

Aby uživatel nebyl překvapen účtem od mobilního operátora, může nechat v rohu zobrazit rámeček s množstvím přenesených dat.

V mapách lze také vyhledávat. Do políčka je možné zadat město, ulici nebo i turistický cíl. Vyhledávání ale mohlo být trochu lepší, občas jsem nenašel, co jsem hledal. Na mapě lze označit dva body jako start a cíl a vypočítat mezi nimi ideální trasu. Na rozdíl od webové verze ale není možné vkládat průjezdní body a nastavovat parametry. Spočítaná trasa se zobrazí na displeji i s itinerářem, který popisuje každou odbočku

Neberte to zadarmo

Map24 Mobile je pěkná aplikace. Pro kapesní počítače a mobily neexistuje mnoho srovnatelných produktů s mapami takové úrovně, které by byly k dispozici zdarma. Ale nějaké přesto jsou. Je to například mobilní Google Maps, podívejte se na interaktivní demo. Tato služba se sice orientuje spíš na Severní Ameriku, obsahuje ale také mapy Evropy a dá se používat i v České republice.

Prohlédněte si komentované obrázky. Program Map24 Mobile byl nainstalovaný na kapesním počítači Windows Mobile:


Úvodní obrazovka programu • žádost o připojení k internetu – bez něj to nejde, program si mapy nedrží v paměti cache


Různá měřítka mapy při pohledu na centrum Prahy


Nabídka programu • políčko pro hledání • nalezený výsledek • více výsledků (hledal jsem slovo Zlin)


Výsledek hledání ulice • označení cíle cesty (vlaječka) • výpočet trasy • trasa na displeji a dvě položky itineráře


Bod v itineráři lze prozkoumat na mapě • zobrazení v 3D • zobrazení v půdorysu • uložení záložky • informace o programu


Data by se měla dát importovat z uživatelského účtu webové služby Map24, ale nepodařilo se mi to • hledání ulice v konkrétním městě • a výsledek • informace o bodu zájmu


Tip: přečtěte si o nových mapách ČR do mobilu, které předevčírem představilo Centrum.cz

Diskuze (32) Další článek: O2 Simple vs. Vodafone Nabito: který kreditní tarif je lepší?

Témata článku: Zdarma, Výsledek hledání, Horní pruh, Mapová služba, Centrum Prahy, PDA, Žďár


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 11 – žhavý reparát na dvě jedničky

RECENZE: Xiaomi Mi 11 – žhavý reparát na dvě jedničky

**QHD+ displej se 120Hz frekvencí patří k nejlepším na trhu **Když telefonu dojde šťava, oceníte 55W (50W bezdrátové) dobíjení **Při hraní her či delším natáčení 4K s telefonem i (ne)příjemně vytopíte

Milan Měchura | 12

Milan Měchura
Bezdrátové nabíjeníVlajková loďRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Air Bank vylepšuje aplikaci. Přidává některé funkce z internetového bankovnictví
Jan Láska
Air BankMobilní bankovnictvíMobilní aplikace
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid