Mapy pro Garmin zdarma: podrobný návod

Uvědomuji si, že před tímto návodem by měl následovat rozsáhlý teoretický článek na téma tvorby map pro navigační přístroje Garmin. Trvalo by ale dlouho, než bychom probrali teorii, která je navíc pro běžné uživatele zbytečná.

Takže vás raději hodím do vody: připravil jsem konkrétní návod, jak z map projektu OpenStreetMap vytvořit mapu pro navigace Garmin.

Lepší než City Navigator

K tomuto tématu mě přivedl známý, který si před víkendovým výletem do Vídně nahrál do navigace volně šiřitelnou mapu, kterou našel někde na internetu. Překvapilo nás, že je v některých ohledech lepší než oficiální City Navigator 2008. Byly v ní aktuální kruhové objezdy, v parku dokonce i nezpevněné cestičky. Mapa jen nebyla routovatelná, tj. nedokázala naplánovat trasu po silnicích. Nedá se proto používat v autě, při turistice ale přímá trasa nijak nevadí.

Doma jsme zjistili, že se jednalo o mapu vytvořenou z projektu OpenStreetMap. I ten si později zaslouží samostatný článek. Jedná se o něco podobného, jako je encyklopedie Wikipedia. V tomto případě ale uživatelé nepíšou články – vytvářejí mapy.

 
Mapy v OpenStreetMap: Regensburg • Praha • Brno – je vidět, jak se kvalita map liší

Kvalita map z OpenStreetMap není všude stejná. Některé oblasti jsou zpracovány výborně, jiné dobře, další špatně a větší část Země zatím nemá vůbec žádné pokrytí. Nelze tedy jednoznačně říct, jestli zrovna pro oblast, kam se chystáte, je tento návod použitelný.

Když potřebujete mapu

Chystáte-li se podobně jako my na výlet do nějakého města, ke kterému vám chybí mapa, podívejte se na www.openstreetmap.org. Pokud je mapa města dobře zpracovaná (to poznáte na první pohled), pomocí následujícího návodu ji můžete přenést do svého Garminu. A budete to mít zadarmo!

 
Mapa centra Salzburgu vyrobená „z webu“

1. Vyberte mapu

Na webu www.openstreetmap.org najděte oblast, ze které chcete udělat mapu.

 
Vybral jsem si Salzburg

Přejděte na záložku Export a vyberte na ní formát OpenStreetMap XML Data.

Doporučuji použít odkaz Manually select a different area, poté nakreslete na mapě obdélník ohraničující plochu, kterou chcete dostat do Garminu. Potom bude pravděpodobnější, že se export povede.


Když jsem oblast nevybral manuálně, export často skončil chybou

Klepněte na tlačítko Export, chvíli vyčkejte a na disk počítače uložte soubor map.osm.


Stačí uložit na disk

2. Převeďte mapu do formátu pro Garmin

Stáhněte program Mkgmap a archiv rozbalte na disk počítače. Do stejné složky zkopírujte soubor map.osm.


Pro uživatele Windows bude nejlepší stáhnout ZIP

Spusťte příkazový řádek (Start, Spustit, cmd, OK) a pomocí příkazů MS DOSu přejděte do složky vytvořené v předchozím bodě.

Do příkazového řádku pozorně opište tento příkaz: java -jar mkgmap.jar map.osm, odešlete ho klávesou Enter. Musíte mít nainstalovanou podporu Javy 1.5 a vyšší, dá se stáhnout na této stránce.


Takhle by měl vypadat příkaz pro převod mapy

Po převodu, jehož délka závisí na rozloze a komplexnosti vybrané oblasti, se ve stejné složce objeví soubor 63240001.img. To je mapa pro Garmin. Kdyby chtěl někdo u převodníku Mkgmap experimentovat s nastavením různých parametrů, ve složce doc najde řadu dokumentů ke studiu.

3. Nahrajte mapu do Garminu

Přímo do navigačního přístroje lze mapu nahrát pomocí programů Garmin MapInstall nebo Img2Gps, zřejmě i dalších. Pohodlnější je ale nahrávání z programu MapSource.

Pro instalaci mapy ve formátu IMG doporučuji program M3 (Mapsource Mapset Manager). Po zaregistrování ho můžete stáhnout zdarma z webu www.malsingmaps.com. Najdete ho v tomto diskuzním tématu (musíte se přihlásit).

M3 spusťte. Tlačítkem Select Maps najděte svůj soubor IMG. V políčku Mapset Name mu nastavte název, v Mapset Description popis. V sekci Mapset Option zvolte možnost Normal. Tlačítkem Create Mapset nainstalujete mapu do MapSource. Prostřednictvím M3 lze mapu také snadno odinstalovat.

Dejte pozor na správné nastavení parametru Product Code. Nesmí být stejný jako u jiné nainstalované mapy. U map, které instalujete sami, by mělo vyhovovat rozmezí 100–200, to s největší pravděpodobností nebude v konfliktu s komerčními mapami. Musíte si ale pamatovat kódy map, které jste již sami nainstalovali.


Nastavení M3

Mapu v Mapsource vyberte a standardním způsobem ji nahrajte do Garminu.


V MapSource vyberu mapu a nahraji ji do Garminu

Mějte na paměti, že mapa se nenahraje k ostatním mapám, ale přepíše je. Nechcete-li ztratit sestavu map nahranou v navigačním přístroji, proveďte před tím zálohu souborů IMG.

Tip pro usnadnění

Pokud se vám nechce komplikovaně vytvářet mapu konkrétní oblasti, kterou potřebujete, stáhněte si rovnou celý stát. Na této stránce najdete mapy z OpenStreetMap připravené přímo jako soubory IMG pro Garmin. Podle bodu 3 je můžete hned nahrát do navigačního přístroje.

Diskuze (39) Další článek: Trapster: jak přechytračit policii pomocí GPS

Témata článku: Návody, Zdarma, Návod, Předchozí bod, Příkazový řádek, Následující návod, Žďár, Regensburg