Microsoft prodal Nokie Foxconnu. Logický krok nebo couvání z mobilů?

Co bylo ještě v pondělí uvedené titulkem „...možná prodá...“, je dnes hotové. Microsoft opravdu prodal výrobu „hloupých“ telefonů nesoucích značku Nokia čínské firmě Foxconn (resp. dceřiné firmě FIH Mobile).

Cena transakce je 350 miliónů dolarů. Microsoft předává továrnu v Hanoji, všech asi 4 500 zaměstnanců by mělo dostat nabídku na pokračování pod křídly Foxconnu. Práva na užívání značky Nokia platí do roku 2024.

A jak si krok Microsoftu vykládat? Na jednu stranu je logický. Microsoft vyvíjí chytrou mobilní platformu pro smartphony a jednoduché feature-phony do jí jednoduše nezapadají. Na druhou stranu je to další oslabení mobilních aktivit. Microsoft poměrně otevřeně deklaroval, že Windows 10 Mobile momentálně nejsou prioritou a reakce uživatelů jsou spíše negativní, takže není divu, že se nedaří ani chytrým telefonům Lumia.


Původní článek vyšel v pondělí 16. května s následujícím nadpisem:

Microsoft možná prodá výrobu „hloupých“ telefonů Nokia Foxconnu

Microsoft kromě smartphonů řady Lumia, kterou nejspíš uzavřela elegantní Lumia 650, vyrábí také klasické telefony bez operačního systému pod názvem Nokia. Ty stojí v dnešní smartphonové době na okraji zájmu a velký smysl už nemají ani pro Microsoft, jehož snaha připojit miliardu lidí k internetu pomocí malých tlačítkových Nokií nebo „hloupých“, ale dotykových mobilů Asha skončila dřív, než začala.

Klepněte pro větší obrázek
Posledním tlačítkovým mobilem, který nechá vyrobit Microsoft, bude nejspíš Nokia 230. Výroba by ale na rozdíl od Lumií mohla pokračovat pod hlavičkou Foxconnu

Z neověřených čínských zdrojů nyní přicházejí spekulace, že Microsoft se výroby mobilů Nokia zbaví, byť finskou značku pro tento typ zařízení může používat ještě dalších 8 let. Na produkci klasických telefonů se dnes žádné jmění vydělat nedá a Microsoft do nich ani nemá jak dostat své služby, takže není důvod těmto plánům nevěřit. Výrobu má údajně převzít Foxconn, pro nějž se zřejmě nejzajímavější možnost vyrábět zařízení s finskou značkou. Navíc už s Nokií spolupracoval na výrobě tabletu Nokia N1, a tak by se finská značka mohla oklikou vrátit ke svému majiteli, resp. jeho licenčnímu výrobnímu partnerovi.

Pokud se spekulace potvrdí jako pravdivé, velkou radost nebudou mít asi zaměstnanci mobilní divize Microsoftu. Zpráva totiž hovoří o propuštění 50 % pracovní síly a přidělení zbytku do divize Surface. Tu by Microsoft potřeboval posílit v případě, že skutečně chystá výrobu smartphonu Surface. S tím se ale nesetkáme dříve než příští rok.

Diskuze (55) Další článek: Platby Android Pay vstoupily do Velké Británie. Další země ještě letos

Témata článku: Microsoft, Nokia, , , , , Microsoft Lumia 650, Microsoft Lumia 650 Dual SIM, Microsoft Surface, Microsoft Surface 64GB Wi-Fi, Nokia 230, Nokia 230 Dual SIM, Nokia N1, Logický krok, Pro +, Okraj zájmu, F +, Logic, Reakce uživatelů, Mobil, Micro, Finská značka, Klasický telefon, Fox, KIA