Mio a nová navigační aplikace Spirit

Mio na veletrhu CES uvedlo novou navigační aplikaci Spirit, která v budoucích přenosných navigacích nahradí současný software. Zatím není úplně jednoznačné, zda se tímto způsobem budou jmenovat i samotné navigační přístroje, nebo zda Mio pokračuje v řadě Moov. Informace se v tomto ohledu trochu liší.

Oživeno: Už na více místech jsem zahlédl zmínky o čtyřech připravovaných modelech Mio Moov, značka tedy zřejmě zůstane zachována. Mio Moov S300, S500, S556 a S700 se navzájem liší velikostí displeje, podporou Bluetooth, zobrazením křižovatek (Junction View), mapami, vstupem A/V a dalšími spíše detaily.

K této aktualitě přikládám oficiální tiskovou zprávu, ve které si můžete přečíst, jak aplikaci Spirit uvádí přímo Mio. Už v listopadu jsem měl možnost na tento systém nakouknout, a i když s konečným hodnocením je třeba počkat, až bude v autě, z grafického a uživatelského hlediska vypadá velmi pěkně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní nabídka • mapa na displeji • nalezené body v okolí

Mio nové prostředí charakterizuje následujícími znaky:

 • Glide Touch: podobně jako u Applu iPhonu lze na displeji přetahovat nabídky, prstem se dají skrýt na okraj displeje, celé prostředí je zajímavě „pružné“.
 • Clear View Maps: zobrazení map na displeji je úplně jiné, než jsme zatím u přenosných navigací viděli. Osobně se mi po prvním pohledu líbí, grafika je čistá a přehledná. Závěr ale samozřejmě nemohu udělat bez toho, že bych si s novou navigací sednul za volant.
 • Explore 360: zde
  es jedná o hledání objektů v okolí, přímo na mapě se formou „pavouka“ zobrazí blízké zájmové body.
 • Reality Junctions Views: zkrátka funkce Reality View pro obrázkové zobrazení vybraných křižovatek. Poprvé jsme ji viděli u Navigonů a nákaza se postupně šíří k jiným značkám. Dobře, přeháním, ale doufám, že i u Mia půjde vypnout.
 • Lane Guidance: rádce pro jízdu v pruzích byl opět poprvé u Navigonu, v tomto případě se ale jedná o hodně užitečnou funkci.
 • Smart Economical Routing: není mi zatím jasné, jak se tato funkce bude lišit od současného ekonomického plánování trasy.
 • Keyword search: fulltextové prohledávání databáze míst.

Prostředí navigační aplikace Spirit si můžete prohlédnout na videu. Upozorňuji ale, že se se jedná o softwarovou aplikaci, nikoli o reálný navigační přístroj, v něm se různé detaily mohou lišit.

Aplikaci Spirit budou obsahovat všechny navigační přístroje uvedené v letošním roce. Představení novinek můžeme čekat ve druhém čtvrtletí letošního roku.


Oficiální tisková zpráva

Přední světový výrobce navigací Mio dnes na veletrhu CES 2009 představil svůj převratný navigační software „Mio Spirit“. Ten se může pochlubit jednoduchým a intuitivním uživatelským rozhraním, módem „Explore Mode™“, v němž si vůbec poprvé budeme moci prohlédnout všechny body zájmu (POI) v okolí na první pohled, a nahrávací tlačítko, pomocí kterého je možné nahrát oblíbené trasy, místa a hlasové poznámky. Nový software Spirit obsahuje více funkcí, ovšem s jednodušším ovládáním, v čemž spočívá budoucnost navigací. Společnost Mio rovněž na veletrhu seznámila veřejnost se svým konceptem „Mobile Internet Device“, tedy zařízení pro mobilní internet.

Když se společnost Mio rozhodla vyvinout vůbec první uživatelské rozhraní a navigační software, které vychází uživateli maximálně vstříc, nechala si zpracovat mezinárodní výzkum, aby zjistila, po čem vlastně spotřebitelé všech věkových kategorií touží. Z výsledků vyplynulo, že většina navigací se soustředí pouze na to, jak se z jednoho místa dostat na druhé – a vynechává zbytek cesty. Po dvouletém vývoji dnes „Mio Spirit“ vylepší právě fázi plánování cesty i vlastní navigaci. Intuitivní snadno ovladatelné uživatelské rozhraní svou pohodlností spotřebitele přímo hýčká. Software Mio Spirit bude nainstalován ve všech nových výrobcích, které budou uvedeny na trh v roce 2009.

Samuel Wang, prezident společnosti Mio Technology, k tomu uvedl: „Mio Spirit je přelomem ve stávajícím softwaru pro navigace. Uživatelsky orientované rozhraní, které se vyznačuje jednoduchým ovládáním, uživatele zaujme a umožní nám oslovit více segmentů trhu.“ Dále Samuel Wang poukázal na to, že navigace vybavené softwarem Mio Spirit ozvláštní každou cestu, dodají řidičům větší sebedůvěru a zároveň jim ušetří peníze, čas a námahu.

Hlavní prvky softwaru Mio Spirit:

 • Explore Mode™: Uživatelům se tu přehledně zobrazují všechny body zájmu (POI) v okolí a nemusí je tedy hledat pod zvláštními kategoriemi. Pohyblivé menu POI poskytne vyčerpávající informace jako integrovaný průvodce, čímž řidiči umožní snadněji objevovat svět kolem sebe.
 • Nahrávací tlačítko: místa, trasy i hlasové poznámky si teď uživatelé budou moci snadno uložit, sdílet či se k nim vracet.
 • Přátelské uživatelské rozhraní: I začátečníci porozumí symbolickým ikonám. Díky promyšlenému logickému systému nemusí klikat sem a tam, aby našli trasu či zajímavost.
 • TruMap™: vypadá jako tradiční papírová mapa, jasná a přehledná. Snadněji se v ní dá číst a lépe se podle ní řídí.
 • Fotografická navigace NavPix™ a nahrané cestovní průvodce pomohou uživatelům naplánovat si cestu dopředu a poskytují detailní informace o bodech zájmu (POI).
Diskuze (7) Další článek: TomTom na CESu: napůl vestavěná navigace

Témata článku: , , Zvláštní kategorie, Papírová mapa, Nákaza, Aplikace, Nov, Navigační aplikace, Real View