Mobilní hra Bulánci stažena z prodeje

Zaujala vás mobilní verze původní české hry Bulánci, ale odkládali jste její pořízení? Pak se k této hře už pravděpodobně nedostanete. Její autoři, SleepTeam a Handjoy, oznámili na dnešní tiskové konferenci ukončení prodeje hry s odůvodněním, že distribuční společnost Nostromo nehradí podíl z reportované prodejnosti v sítích českých a slovenských operátorů.

Původní volně šiřitelnou verzi pro Windows není třeba představovat, Bulánci mají v České republice silnou komunitu příznivců v podobě mnoha klanů a fanklubů a značka Bulánci je v oblasti her jednou z nejcennějších českých ochranných známek. Javová verze hry proto byla dlouho očekávána a během čtyř měsíců od vydání se stala nejúspěšnější českou hrou pro mobilní přístroje. Díky podpoře multiplayeru přes Bluetooth až pro čtyři hráče navíc vzbudila rozruch spontánním pořádáním turnajů a lig mezi přáteli, spolužáky a spolupracovníky.

„I přes úspěch hry se společnost Nostromo odvolává na svou platební neschopnost a nechává si všechny příjmy z prodeje hry Bulánci, které jí operátoři vyplácejí“, popisuje současný stav Lubor Kopecký ze společnosti SleepTeam a dodává: „zatím nebyla uhrazena žádná z našich pohledávek, nezbylo nám proto nic jiného, než stáhnout hru z distribuce.“ Na situaci nic nemění ani fakt, že společnosti Nostromo byla přímým výhradním agregátorem společnosti Telefónica O2 CR.

Předchozí negativní zkušenosti s českým trhem popisuje také Pavel Barák z Handjoy: "Podobnou situaci jsme zažili už před dvěma roky, kdy vydavatel mobilní hry Slide a Lama, společnost Redboss Jana Řežába, také neplnila své finanční závazky. Tento případ proto jen potvrzuje naši špatnou zkušenost s českými distributory mobilního obsahu.“

Autoři sice přislíbili, že se do budoucna pokusí vyjednat opětovné uvedení hry jinou cestou, to však nebude snadno ani brzy. Hra Bulánci je pod názvem Combat Pillows známá také za hranicemi naší země, tvůrci proto doufají, že se jim vysoké náklady na dvouletý vývoj hry a její náročné portování pro více než 300 mobilních přístrojů vrátí alespoň z prodeje v zahraničí.

O hře Bulánci (www.bulanci.cz)

Po sedmi letech se hrdinové hry Bulánci vrátili, tentokrát ale na displejích mobilních přístrojů. Mobilní verze nabídla možnost prožít válečnou kampaň i vychutnat si hru přes Bluetooth až pro 4 hráče. Obsahovala 3 prostředí, 5 herních módů, 5 typů zbraní a 2 způsoby ovládání.

O SleepTeamu (www.sleepteam.cz)

Od roku 1996 se skupiny nezávislých tvůrců pod značkou SleepTeam věnují vývoji projektů z oblasti elektronické zábavy. Společnost SleepTeam provozuje také herní distribuční label IWannaPlay.com a zároveň se v rámci neziskových projektů a organizací dlouhodobě zabývá vzděláváním, výzkumem a archivací v oblasti české herní tvorby.

O Handjoy (www.handjoy.cz)

Handjoy je kreativní agentura zaměřená na poskytování komplexních řešení v oblasti her a elektronické zábavy. Od svého založení v roce 2005 se Handjoy snaží na trh přinášet originální, zábavné a marketingově úspěšné tituly, které dokážou zaujmout každého hráče bez rozdílu věku.

Další článek: Mobility 12/09: pomozte vybrat nejlepší prosincový mobil

Témata článku: Mobilní hra, Verze hry, Slovenský operátor, Pro +, Klan, Prodej, Český distributor, Mobil, Hra, Pillow, MOBI, Uvedení hry, Distribuční společnost