Mobilní servis: proč se mi do telefonu nevejde javová hra?

Jedna čtenářka mi poslala e-mailem dotaz. Už jsem jí odpověděl přímo, ale protože jde o standardní problém, který se může dotknout téměř kohokoli, kdo používá mobilní Javu, připravil jsem odpověď raději i do této bleskovky. 

Dobry den, prosim pomozte. Mám telefon Nokia 3410, kapacita paměti je 180 kB volnych. Pokoušela jsem si nahrát aplikaci JAVA (soubor typu .jad) a když jsem se ji pokusila stahnout, při zadání download mi to napsalo že je soubor příliš velký. Přitom má pouhých pár kB (tuším 60). Poraďte prosím, v čem je chyba, proč to nejde nahrát.

Celková kapacita paměti telefonu je samozřejmě důležitá věc, u javových aplikací je ale většinou ještě důležitější jiný parametr. Je jím maximální velikost midletu (tak se říká javovému programu), který lze do telefonu dohrát. Většinou je tato hranice mnohem nižší než celková volná paměť.

Telefony Nokia, zejména první modely s Javou, jsou nechvalně proslulé velkým omezením velikosti programu. Například u první javové Nokie 6310i to bylo pouhých 30 kB a uživatelé tohoto telefonu měli často velké problémy najít aplikaci, která by na jejich mobilu fungovala. Podobně i vývojáři museli být při programování javových midletů velmi úsporní.

Konkrétně u Nokie 3410 je tento limit nastaven na 50 kB. Pokud je program větší, do telefonu ho nedostanete. Ale ani novější telefony na tom nejsou o moc lépe. Současný zástupce nejnižší třídy, Nokia 3100, má nejvyšší hranici 64 kB. Nejvyšší modely, například Nokia 6230, mohou využívat midlety až do velikosti 128 kB, u nejnovějších chytrých telefonů řady Series 60 nebo 80 je velikost midletu omezená jen volnou pamětí.

Pokud chcete zjistit, jak velký midlet můžete do svého telefonu Nokia nahrát, vyberte jeho název v prvním políčku na webu forum.nokia.com. Objeví se stránka s technickými parametry telefonu, kde v levém sloupci hledejte řetězec „Max JAR size“.

Diskuze (16) Další článek: Nový vzhled prodejen Oskara: první fotky

Témata článku: Servis, Nokia 3100, Nokia 3410, Nokia 6230, MOBI, Hra, Důležitá věc, Mobil, Mobilní servis, Telefon


Určitě si přečtěte

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 45

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40