Můj život s komunikátorem Nokia 9500 (miniblog, akt. 23.12)

Kam jste se to dostali? Do deníčku, kam se chystám psát různé neuspořádané postřehy k nové Nokii 9500 Communicatoru. Samozřejmě k němu připravíme rozsáhlou recenzi, třeba se ale nemůžete dočkat a tyto drobky vás zatím alespoň částečně uspokojí.

(Čtěte odzadu)


Čtvrtek

23.12: Tak ještě jedna definitivní zpráva k Wi-Fi. Přestože jsem jen znovu zkusil stejné nastavení jako dvacetkrát před tím, najednou se připojení rozjelo. Nechápu, ale hlavně, že to nakonec funguje i na zabezpečené síti.

20.23: Poslední zpráva k Wi-Fi, protože už vím, že zabezpečené spojení mezi svým přístupovým bodem a Nokií 9500 nevytvořím. Obě zařízení se neshodnou na stejné délce klíče. Nokia nabízí volbu mezi klíči 40, 104 a 232 bitů, Access Point je schopný domluvit s klíči o délce 64 nebo 128 bitů.

18.37: Wi-Fi funguje. V nastavení přístupového bodu jsem vypnul autentizaci a síť nechal otevřenou. Nokia se k ní po vytvoření datového profilu okamžitě připojila a nyní mohu pracovat s e-maily nebo internetem rychlostí ADSL. Jak jsem si ale stěžoval na nepříliš rychlé vykreslování stránek v internetovém prohlížeči, nyní je jasně vidět, že chyba je na straně komunikátoru – na rychlost připojení se už teď nemůže vymlouvat. Stejně jako u jiných mobilních zařízení je vestavěný internetový prohlížeč jen náhražka, nikoli adekvátní náhrada za obdobný program na počítači. A teď jdu bádat, jak se připojit k zabezpečné síti Wi-Fi.

16.58: Pořád si hraji s datovými funkcemi, tak se pro změnu podívejme na 9500 coby telefon. V ruce je komunikátor hodně těžký, i v kanceláři proto musím doporučit použít nějakou bluetoothovou handsfree. Stejně jako v minulých modelech je i v 9500 hodně kvalitní hlasité handsfree – komunikátor stačí otevřít, zvuk se line z reproduktoru na pravé straně.

Klepněte pro větší obrázek

15.27: Jak je Nokia 9500 rychlá? Je to různé. Některé základní aplikace, např. Zprávy, Kalendář, Kontakty, naběhnou okamžitě. U jiných (Dokumenty) je nutné trochu počkat. Není to ale žádná hrůza, na spuštění Excelu na notebooku čekám déle.

14.52: U komunikátoru Nokia to myslím není novinka, tuto funkci bych ale rád viděl na každém mobilu: otevřu 9500, stisknu tlačítko a napíšu si poznámku – lísteček, který zůstane viset na displeji. Když chci totéž udělat se smartphonem Series 60, musím napřed hledat aplikaci a na poznámku navíc jejím uložením okamžitě zapomenu – není vidět.

12.39: V diskusi se objevily dotazy k joysticku. Vzhledem k velikosti bych tento ovládací prvek sice nazval spíš několikasměrným tlačítkem, ale budiž. Směrů je celkem osm, kromě kříže lze použít i úhlopříčku (například pro kurzor v internetovém prohlížeči), pro potvrzení stačí tlačítko stisknout.

Klepněte pro větší obrázek

9.53: Podržte se, Nokia 9500 nemá vibrační vyzvánění. To se do zařízení o rozměrech 148 × 57 × 24 mm už opravdu nevešel vibrační motorek?

9.30: Na několika fotografiích je ruka, která takřka kompletně zakrývá klávesnici a je proto asi na místě otázka, jak se na komunikátoru píše. Zapomeňte na všech deset prstů, ani pět se na klávesnici nevměstná, píše se buď palci nebo dvěma prsty každé ruky. Ale i tak je to nesrovnatelně rychlejší než například rozpoznávání ručně psaných znaků.

8.34: Wi-Fi jsem zatím stále nerozjel, při komunikaci musím spoléhat na GPRS. Nokia má vlastní internetový prohlížeč, na který si ale ještě dělám názor, protože třeba na vykreslení graficky náročnějších webů je třeba čekat a nevím, jestli je to jen připojením přes GPRS.

0.23: A abych nezapomněl – prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii Nokie 9500 Communicatoru. Vybírám z ní pár obrázků:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

0.03: Vydání je hotové a zbyla ještě troška času na hraní s komunikátorem. Martin Kalián na svém webu o komunikátorech píše, že ve svém deníčku zatím spíš kritizuji než chválím. Pokud tak text opravdu vyznívá, tak vězte, že z Nokie 9500 jsem nadšený. Nabízí naprosto přesně to, co potřebuji: kvalitní adresář, dobré funkce pro organizaci času, spolupráci s počítačem, různé možnosti mobilního připojení. A hlavně klávesnici, u které bych neumřel, kdybych na ní potřeboval napsat článek.


Středa

21.53: Už umím sejmout kryt. Nad Pop-Portem je malý obdélníček, který stačí stisknout a kryt vypáčit nahoru. Na webu Nokie je nabídka dvou krytů – kompletně tmavý a kompletně bílý. Obávám se ale, že oba dva budou stejně lesklé jako originál.

20.21: Přijel jsem domů a těšil jsem se, jak si 9500 připojím k domácí Wi-Fi síti, budu chodit po bytě a všem ukazovat, jaké jsou možnosit moderních technologií. Na nastavování spojení jsem se ale zasekl. Přestože je zvolený způsob autentizace a správně zadaný správný klíč WEP, komunikátor se nechce spojit. Musím toho teď nechat, aby zítra na MobilManii něco vyšlo.

19.28: Právě jsem vyzkoušel, jak komunikátor fotí. Jsem však už zmlsaný megapixelovými fotomobily a tohle mě neuspokojí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

18.46: Mám k dispozici českou verzi komunikátoru, která podporuje psaní s háčky a čárkami. Tlačítka mají české popisky, v číslicové řadě jsou písmena s diakritikou. České je samozřejmě i prostředí komunikátoru, komu by to ale nevyhovovalo, může si při prvním zapnutí zvolit komunikaci v angličtině.

17.47: Teď jsem si vzpomněl, že jsem kdysi v Nokii viděl výměnné kryty. Třeba mezi nimi bude alespoň jedna trochu matná varianta. Zatím ale vůbec netuším, jak se dá kryt sejmout.

17.27: Už jsem několikrát psal, že se těším víc na menší Nokii 9300. Komunikátor je opravdu dost velký. Spíš mi ale začíná vadit povrchová úprava předního panelu: hrozně se leskne a velmi snadno upatlá.

16.20: Tohle vypadá zajímavě. Mohu si nastavit priority spojení, takže když dám na první místo Wi-Fi, komunikátor se bude snažit připojovat přes bezdrátovou síť a teprve, když ji nenajde, sáhne po GPRS. Anebo také pro EDGE (jen kdybych věděl, jestli je EDGE v síti aktivní nebo ne...).

15.42: Jsem teď mimo kancelář a snažím se nastavit e-mail. Přístup přes POP3 je hrozný, škoda, že Nokia nenabízí něco podobného jako vzdálenou synchronizaci s Exchange. Mohl by pomoci Eurotel Office Connector a synchronizace přes Sync ML – možná to někdy zkusím.

14.50: Přátelé, tak synchronizace se začíná blížit ideálu. Zařízení s Microsoft Windows Mobile jsou sice pořád o krůček dál, ale oceňujme i drobné změny. Za prvé: na notebook jsem nic nemusel instalovat, 9500 se spokojila s PC Suite pro běžné Nokie. Za druhé: spároval jsem komunikátor s počítačem, během několika kroků nastavil synchronizaci, spustil ji. A za třetí: je hotovo.

14.34: Tak už ji konečně máme v redakci. Nokia sice původně slibovala termín, který uplynul už před čtrnácti dny, ale hlavně, že to nakonec dobře dopadlo.

Diskuze (67) Další článek: CDMA: 100 nových vysílačů a nový software pro modem

Témata článku: Nokia, Nokia 9500, Život, Min, Akt, Komunikátor, Správný klíč, Mini, Poslední zpráva


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9