Nad HTC se smráká: Apple a Samsung ho vytlačují z trhu

Nad HTC se smráká: Apple a Samsung ho vytlačují z trhu

Poslední hospodářské výsledky HTC ukazují, že firma není v dobré kondici. Tržby za červenec meziročně klesly o 45 procent. Mezi investory roste nedůvěra už delší dobu, akcie HTC vytrvale klesají a za poslední rok už ztratily více než 70 procent hodnoty. Důvodem jsou obavy, že pro HTC nebude na trhu místo; stále silněji mu totiž dominují Apple a Samsung.

Začátky HTC byly přitom skvělé. Firma, na rozdíl třeba od Nokie, začala včas vyrábět dotykové smartphony. Jejím chytrým telefonům s operačním systémem Android se podařilo ukrojit díl trhu. HTC věřili i investoři, mezi lety 2010 a 2011 akcie společnosti stouply více než třikrát. Telefony charakteristické svými velkými hodinami na displeji byly dostatečně inovativní, aby se chytly.

Vedení podniku teď ale přiznává, že firmu dohnala konkurence. Trh smartphonů mají stále víc v rukou dva giganti. Applu s iPhony a Samsungu s řadou Galaxy se daří menší výrobce vytlačovat. HTC zhoršila výhled hospodaření - na třetí čtvrtletí avizovala meziroční pokles tržeb až o 23 procent. Znamenalo by to výrazně horší výsledek, než čekali analytici. „Třeba HTC One X je velmi dobrý produkt, ale spotřebitelé ho ignorují a upřednostní Samsung Galaxy S3 kvůli značce,“ říká analytička Gartneru Carolina Milanesi.

Akcie HTC jsou nejníže za poslední čtyři roky

Akcie HTC se dnes na burze v Tchaj-peji propadly o dalších 1,9 procenta na 236 tchajwanských dolarů. Ocitly se tak nejníže za poslední čtyři roky. Analytici upozorňují, že když byly akcie HTC naposledy tak nízko, jako jsou dnes, firma alespoň hospodařila se ziskem. Vytrvalý pokles akcií HTC kontrastuje s převládajícím optimismem, který teď na burzách panuje.

Klepněte pro větší obrázek 
Vývoj akcií HTC za poslední dva roky

HTC je v současnosti pátým největším výrobcem smartphonů. Čtvrtletní výsledky HTC kontrastují s hospodařením Samsungu. Ten ohlásil nárůst provozního zisku o téměř 80 procent na rekordních 6,7 bilionu wonů (120 miliard korun).

Diskuze (92) Další článek: Siri od Applu nebo Googlu? Na iPhonu můžete mít obojí

Témata článku: Apple, HTC, Samsung, Hospodaření a finance, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy, Dobrý produkt, #Apple, APP, Trh, Sam, Pokles akcií, Apple a Samsung


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15