Naděje pro nenažrané smartphony, baterii nahradí superkondenzátor

Letošní ročník vědecké soutěže středních škol Intel International Science and Engineering Fair si pro obecenstvo připravil překvapení v podobě osmnáctileté studentky, která přišla s nápadem na výraznou redukci času potřebného k nabití přístroje.

Pohledná slečna pochází z rodiny, které není věda cizí, a tak se spíše než o stoprocentních zásluhách mladé vědkyně hovoří o týmové, nebo chcete-li rodinné, práci. Za svou práci s názvem „Syntéza a návrh nanotrubic z polyanilinu a hydrogenovaného oxidu titaničitého pro flexibilní, vysoce výkonné kondenzátory“ obdržela krom prémie 53 000 amerických dolarů (v přepočtu zhruba 1,1 milionu korun) ještě značnou porci zájmu potenciálních investorů. Nový superkondenzátor by mohl za určitých okolností sloužit jako náhrada klasického akumulátoru třeba v mobilních telefonech.

Klepněte pro větší obrázek
Eesha Khare a padající konfety naznačují úspěch mladé vědkyně na mezinárodní soutěži

Jeho nejzajímavější vlastností je velmi rychlé nabíjení, kde se řádově pohybujeme v desítkách sekund. Díky použití nového druhu materiálu je navíc teoreticky možné takovýho kondenzátor vyrobit v dimenzích dnešních mobilních akumulátorů a zajímavý je i maximální počet nabíjecích cyklů. Ten totiž dosahuje hodnoty desetinásobku dnešních akumulátorů.

Jestli se něčeho takového opravdu někdy dočkáme v mobilní branži je v tuto chvíli bohužel ještě ve hvězdách, malou útěchou a výhledem do budoucna nám však může být fakt, že krom samotné studentky si na celou věc brousí zuby i takový hráč, jako je Google.

Zdroj: DNA India

Diskuze (40) Další článek: Sony Xperia M: smartphone se světelnými efekty

Témata článku: , , , Sup, Nena, Nen, Mezinárodní soutěž, Pro +, Naděje, Věda, Vědkyně, Maximální počet, Super, Nejzajímavější vlastnost, Super +, SMA, Šup